Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

13 października 2023 r.
10:18

Grozi Ci uzależnienie od pracy?

0 0 A A

Jako pole do samorealizacji, aktywność zawodowa jest jednym z priorytetowych obszarów funkcjonowania dorosłego człowieka. Dlatego też, trudno jest nam w kapitalistycznym świecie, odróżnić silne zaangażowanie w pracę, ambicję oraz entuzjazm z lokowaniem całej energii, zdrowia i czasu na rzecz pracy w destruktywny dla nas sposób. Przeczytaj ten artykuł a dzięki temu zrozumiesz:

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

  •   czym jest nałóg pracy
  •   Jak są jego symptomy i przyczyny
  •   Jak z nim walczyć

KIEDY PRACA STAJE SIĘ NAŁOGIEM?

Nie każdy kto spędza w pracy więcej czasu, niż ustalają to prawne normy, jest pracoholikiem. Według psychologicznej definicji o uzależnieniu mówimy wówczas, gdy zostaną spełnione wszystkie poniższe kryteria.

Zaabsorbowanie - praca staje się dominującą aktywnością w naszym życiu, pochłaniając nasze myślenie, uczucia i zachowanie.

Zmiana nastroju - aktywność związana z wypełnianiem obowiązków zawodowych jest wykorzystywana w celu modyfikacji naszego samopoczucia.

Zmiana tolerancji - nieustannie wzrasta w nas potrzeba intensyfikacji czasu spędzanego na wykonywaniu pracy, tak aby otrzymać satysfakcjonujący dla nas efekt (np. ten sam poziom zadowolenia, co poprzednio).

Symptomy odstawienia - w sytuacji, kiedy nie ma możliwości realizacji zadań zawodowych lub zostanie to znacząco nam utrudnione/ przerwane, pojawiają się nieprzyjemne odczucia i dyskomfort fizyczny (np. dreszcze, pocenie się, kołatanie serca itp.).

Konflikty - doznajemy wielu problemów wewnętrznych i interpersonalnych spowodowanych przepracowaniem np. na skutek zaniedbywania podstawowych obowiązków rodzinnych.

Nawroty – mamy tendencję do powielania przez nas starych szkodliwych wzorców, mimo prób kontroli lub ograniczania czasu spędzanego w pracy.

10 wczesnych sygnałów ostrzegawczych, o których warto wiedzieć w kontekście rozwoju nałogowego wykonywania pracy:

  • Pośpiech i wrażenie bycia stale zajętym
  • Silna potrzeba kontroli
  • Perfekcjonizm (nierealistyczne wysokie wymagania wobec siebie i innych)
  • Praca „do utraty sił”
  • Nieumiejętność regeneracji i doświadczenia relaksu
  • Osłabienie koncentracji lub zapominanie z powodu fiksacji tylko na tematach związanych z pracą
  •  Niecierpliwość i irytacja
  • Niezadowolenie z siebie
  • Zaniedbywanie siebie

JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE?

 

 

Cechą charakterystyczną pracoholizmu jest doświadczanie poczucia przeciążenia i wyczerpania psychofizycznego. Nasze myśli krążą tylko wokół spraw zawodowych. Praca pochłania nas bez reszty - kosztem snu, hobby, rodziny, przyjaciół itp. Nie korzystamy z urlopów wypoczynkowych, a jeśli już mamy dzień wolny, towarzyszą nam z tego powodu wyrzuty sumienia. Co ważne, pracujemy w tak szkodliwym trybie choć ani pracodawca, ani aktualne warunki ekonomiczne, wcale nas do tego nie zmuszają. Pozbawieni kontroli nad aktywnością zawodową, przymusowo kontynuujemy ją, bagatelizując pojawiąjące się w naszym życiu straty na tle: zdrowotnym (np. zaburzenia przewodu pokarmowego, choroby układu krążenia, bezsenność itp.), psychologicznym (np. wypalenie zawodowe, pogorszenie funkcjonowania poznawczego, zaburzenia lękowe i seksualne) oraz społecznym (poważne kłopoty w relacjach prywatnych, wyobcowanie rodzinne, współuzależnienie bliskich).

Na domiar złego, wykazujemy tendencję do zaprzeczania, że jesteśmy permanentnie zmęczeni i zestresowani. Skrajną i najpoważniejszą konsekwencją chronicznego uzależnienia od pracy może być nagła śmierć na skutek przepracowania. Zjawisko to, nosi nazwę karoshi i po raz pierwszy zostało zaobserwowane w Japonii. 

MOTOR NAPĘDOWY PRACOHOLIZMU

Pracujemy coraz więcej z powodu uzyskiwanej gratyfikacji, zazwyczaj takiej o charakterze emocjonalnym. Owa gratyfikacja może dotyczyć np.:

  • Potrzeby nadkompensacji niskiej samooceny i niestabilnego poczucia własnej wartości (awans, uznanie, prestiż społeczny, rywalizacja)
  • Ekscytacji poznawczej i twórczej
  • Ucieczki od codziennych problemów osobistych
  • Zapobiegania lub redukowania poziomu lęku i niepokoju (np. przed ewentualną porażką)

PRACOHOLIK VS ENTUZJASTA PRACY

Praca jako zachowanie o potencjale rozwojowym, odzwierciedla się w subiektywnym zadowoleniu z jej efektów. Towarzyszy temu poczucie, że to co robimy ma sens, a to z kolei stanowi podstawę wewnętrznej motywacji do dalszej pracy. W naszym życiu panuje równowaga na linii praca-dom. Mimo, że jesteśmy niezwykle zaangażowani w wykonywanie obowiązków zawodowych, to kiedy przychodzi taka możliwość, potrafimy odpoczywać i czerpiemy z tego radość – co przekłada się na wigor i nasz ogólny dobrostan. Patologiczne pochłonięcie aktywnością zarobkową stoi do tego w totalnej opozycji.

OSOBY ZAPRACOWANE OKRESOWO

Czasami jesteśmy zmuszeni do korzystania z naszych zasobów fizycznych i/lub mentalnych w znacznie większym stopniu, niż dotychczas miało to miejsce. Tymczasowe przeciążenie pracą jest zazwyczaj uwarunkowane sytuacyjnie (np. ze względu na problemy w firmie lub konieczność zarobienia dodatkowych pieniędzy). Żywimy jednak nadzieję, że jest to sytuacja przejściowa, po której czeka nas zasłużony odpoczynek – pracoholik tego typu potrzeb nie ma.

LECZENIE PRACOHOLIZMU

W leczeniu uzależnienia od pracy należy działać kompleksowo. Przede wszystkim jako osoby dotknięte szkodliwym wykonywaniem pracy, musimy uświadomić sobie istnienie tego problemu oraz jego konsekwencje i co najważniejsze wykazać dobrowolną chęć wyjścia z nałogu. Ze względów oczywistych, pracoholizm nie może być leczony poprzez całkowitą abstynencję. W terapii za jeden z głównych celów stawia się wzmacnianie zachowań budujących prawidłową równowagę między pracą a rodziną, przyjaciółmi, zainteresowaniami, wypoczynkiem i rozrywką itp.  Istotną rolę poświęca się również metodom pracy, które są ukierunkowane na zmianę naszych dezadaptacyjnych przekonań leżących u podstaw rozwoju pracoholizmu. Nikt z nas nie funkcjonuje w próżni, stąd w interwencjach terapeutycznych przeprojektowujemy również nasze środowisko – tak, aby poprawić funkcjonowanie naszego otoczenia oraz relacje zarówno zawodowe, jak i prywatne. Praktyczną pomoc przynosi także nauka technik głębokiego relaksu, konstruktywnych sposobów radzenia sobie ze stresem, treningu asertywności czy wypracowania zdrowych nawyków w kontekście spędzania wolnego czasu (np. na aktywności fizycznej).

Szczególnie rekomendowane pod kątem skuteczności terapii pracoholizmu są: psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, terapia systemowa, grupy samopomocowe oraz dodatkowa do wcześniej wymienionych działań, wspomagająca metoda mentoringu.

W tym ostatnim z pomocą przychodzi platforma  www.Behap.me - to bezpieczne internetowe narzędzie, która pozwala nawiązać i budować relację mentorską między osobami, które konstruktywnie rozwiązały kryzys uzależnienia (mentors) a ludźmi poszukującymi wsparcia lub motywacji w wymagającym procesie wychodzenia z nałogu (mentees). Czujesz, że to rozwiązanie jest dla Ciebie? Wejdź na stronę www.Behap.me, aby dowiedzieć się więcej jak zacząć korzystać z potencjału mentoringu jako mentor lub mentee.

 

Źródło:

Grzegorzewska I., Cierpiałkowska L., Uzależnienia behawioralne, PWN, Warszawa 2018

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium