Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

2 grudnia 2022 r.
15:48

Modne hasło: Zero Waste

0 A A

NIE MARNUJ! Jeszcze kilka lat temu robienie zakupów w sklepach z tzw. tanią odzieżą było rzeczą krępującą, której wielu klientów zwyczajnie się wstydziło. Dziś to zakupy modne, którymi chwali się wielu influenserów. Modne jest też kupowanie dań „z odzysku” oraz unikania plastikowych jednorazówek. Wszystko w myśl zasad Zero Waste

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zero Waste to dosłownie "zero odpadów". Określamy tak styl życia, w którym staramy się generować jak najmniej śmieci po to by jak najmniej zanieczyszczać planetę. Oprócz etycznego celu mającego pozwolić nam zachować czyste środowisko dla przyszłych pokoleń, to jest to także podejście pozwalające na duże oszczędności związane z odpowiedzialną produkcją, konsumpcją, ponownym wykorzystaniem i odzyskiwanie wszystkich produktów.

Idea powstała już w latach 70-tych ubiegłego wieku. Rozgłos zaczęła zyskiwać jednak dopiero pod koniec minionego wieku. Zasady, w oparciu o które funkcjonuje dzisiaj, sformułowano natomiast dopiero w 2003 r. Bo ideologia Zero Waste sprowadza się do przestrzegania zasady 5R:

odmawiaj (refuse) – chodzi o odmawianie przyjmowania i kupowania produktów, których wyprodukowanie przyniosło szkodę dla środowiska, a proces produkcyjny wytworzył dodatkowe odpady. Przykładem mogą tu być m.in. ulotki i jednorazowe opakowania.

ograniczaj (reduce) – unikanie wytwarzania odpadów poprzez ograniczenie konsumpcji ale też poprzez wybieranie produktów, które posiadają zbyt dużą ilość opakowania, a także towarów o bardzo niskiej jakości prowadzącej do ich szybkiego zużycia.

wykorzystaj ponownie (reuse) – używanie posiadanych już produktów w innych niż wcześniej celach. Można to osiągnąć poprzez zmianę ich przeznaczenia i nadawanie im nowej roli np. wykorzystywanie butelek jako wazonów, czy oddawanie potrzebującym nie noszonych już ubrań.

recyklinguj (recycle) – sortowanie śmieci, których powstania nie udało się uniknąć.

kompostuj (rot) – kompostowanie bioodpadów np. w przydomowych ogrodach.

Najwięcej pytań wśród nowych sympatyków Zero Waste budzi różnica między tą ideą, a recyklingiem jako takim. Pamiętać należy, że ten ostatni skupia się wyłącznie na przerabianiu odpadów, tak by można je było ponownie wykorzystać. Pierwszy dąży natomiast do propagowania zachowań zmierzających do wyeliminowania jak największej ilości odpadów. Jednym słowem to koncepcja, zgodnie z którą produkty i ich opakowania powinny być wytwarzane w sposób umożliwiający ich naprawę, odnowę, przetwórstwo i ponowne wykorzystanie w innych, pokrewnych zastosowaniach.

Mniej znaczy więcej

Coraz częściej mówi się też o Less Waste, czyli kupowaniu wyłącznie rzeczy, które są nam niezbędnie potrzebne i to w takich ilościach, jakich na pewno nie zmarnujemy. Idea ta bywa też związana ze stawianiem na kupowanie produktów o lepszej jakości, które będzie można wykorzystywać znacznie dłużej. W myśl zasady „mniej znaczy więcej” i dbaniem o to, by dawać przedmiotom drugie życie z każdym miesiącem rośnie modna na robienie zakupów w sklepach z używaną odzieżą i komisach, kupowaniem na pchlich targach oraz korzystaniu z wymian np. w internecie. Ważne jest też to, by kupować lokalnie ograniczając tym samym konieczność wysyłania przesyłek i ograniczać ślad węglowy (to suma emisji gazów cieplarnianych złożonych m.in. z metanu, podtlenku azotu i dwutlenku węgla, wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez konkretną osobę, wydarzenie lub produkt. Ślad węglowy powodować może np. podróż konkretnym środkiem transportu lub wydobycie surowców naturalnych – red.).

Coraz więcej osób oprócz darowania przedmiotom nowego życia stara się też pożyczać rzeczy, których potrzebuje na krótki okres. Stąd np. regularne zastępowanie wizytami w bibliotece zakupów w księgarniach; pożyczanie na bale lub eleganckie wyjście sukienek, które założymy przecież tylko jeden raz; lub pożyczanie od sąsiada wkrętarki lub młotka, który będzie nam potrzebny zaledwie na chwilę. Niektórzy idą w tym dalej wybierając wynajmowanie mieszkania i domu, a nie kupowanie ich na własność lub pożyczania samochodu, jeśli korzysta się z niego tylko do czasu do czasu. Bo Less Waste może oznaczać podróżowanie rowerem lub komunikacją miejską, a na dłuższych trasach np. pociągiem lub zorganizowaną formą autostopu.

 Każdy robi co robi

Jak Zero Waste wygląda w praktyce? Wszystko zależy od chęci i możliwości poszczególnych osób, które decydują się na żyć w oparciu o jego idee. Dla części z nich może to być jedynie rezygnacja z korzystania z jednorazowych, plastikowych reklamówek podczas codziennych zakupów. Dla innych może być to przystąpienie do społeczności skupionych wokół internetowych grup „Jedzenie mam i ci dam”. Ich celem jest dzielenie się z członkami nadmiarowymi porcjami jedzenia np. zupami czy ciastem, które pozostało z przyjęcia i nie zostanie już w domu zjedzone. Coraz większą popularność zyskują też tzw. grupy śmieciarkowe. Pojawiają się na nich zdjęcie rzeczy wystawianych przez ich właścicieli pod śmietniki. Czasami publikują je osoby, wyrzucające niepotrzebne przedmioty, a czasami przechodnie widzący interesujące przedmioty, którym można dać drugie życie. Cel za każdym razem jest ten sam: żeby obiektom, mającym za chwilę trafić do sortowni odpadów, dać drugie rzeczy. Udaje się to coraz częściej.

Wśród prostych pomysłów na nie wytwarzanie odpadków znaleźć możemy też zastąpienie kupowania napojów w plastikowych butelkach piciem w domach wody z kranu lub zabieraniem ze sobą na dwór napojów w bidonach lub butelkach filtrujących. To także decyzje zakupowe dotyczące np. kupowania kosmetyków Zero Waste, czy zastąpienia proszku do prania samodzielnie przygotowanym proszkiem dyi lub orzechami piorącymi. Zamiast dawania dzieciom do szkoły kanapek owiniętych papierem śniadaniowym lub zapakowanych w woreczki foliowe w tornistry wkładać można jedzenie wyłącznie w pudełkach śniadaniowych. Z kolei kupowanie podpasek i tamponów można zastąpić korzystaniem z ekologicznych kubeczków menstruacyjnych.

Ale Zero Waste jest także działalność sklepów, które w ramach ograniczanie marnowania żywności przekazują ją do Federacji Polskich Banków Żywności oraz organizują specjalne strefy, w których klienci znaleźć mogą żywność przecenioną ze względu na zbliżający się termin przydatności do spożycia. Po godz. 21.00 klienci mogą kupować pieczywo w obniżonych cenach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium