Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

5 listopada 2020 r.
13:58

„LUBELSKIE KONTRATAKUJE..”.. dlaczego warto zostać inwestorem w Polskiej Strefie Inwestycji?

12 A A

Rozmowa z Tomaszem Miśko – dyrektorem tarnobrzeskiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Specjalne strefy ekonomiczne, które tak dynamicznie rozwijały się jeszcze kilkanaście lat temu zostały zastąpione nowym instrumentem wspierania przedsiębiorczości – programem Polska Strefa Inwestycji, proszę o przybliżenie zasad działania firm w PSI?

Potwierdzam, że strefy ekonomiczne były motorem napędzającym napływ kapitału inwestycyjnego do Polski. Jednakże ich specyfika, której generalną zasadą była konieczność lokalizacji nowych projektów inwestycyjnych w ściśle określonych miejscach – tzw. podstrefach sse wyznaczonych przez rozporządzenia wydawane w kolejnych latach dla poszczególnych stref – kreowała aktywność gospodarczą tylko dla nielicznych terenów. Blokowało to zrównoważony rozwój wielu obszarów i nie pozwalało wielu przedsiębiorcom na skorzystanie z ulg podatkowych. Znana była nawet taka opinia, że strefy ekonomiczne są tylko dla dużych, bogatych firm. Od blisko dwóch lat zmieniona została filozofia wspierania przez nasze państwo przedsiębiorców , którzy planują rozwijać swoje firmy. Wprowadzony został program PSI, również na tereny całego podkreślam województwa lubelskiego i w jego znaczącej części nasz Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu – z Tarnobrzegu udziela wsparcia dla inwestorów w formie decyzji uprawniających do znaczących zwolnień podatkowych, chodzi o podatek dochodowy CIT / PIT.

A kto może skorzystać z takiego przywileju ? co musi zrobić przedsiębiorca żeby wejść do programu PSI?

Praktycznie każdy, niezależnie od wielkości firmy. Przedsiębiorcy z sektora MSP mają szczególne preferencje bo zwolnienia podatkowe dla nich sięgają aż 70% wielkości zainwestowanych środków finansowych w nowym projekcie.  Nowy projekt to teraz nie tylko nowa fabryka na nowej działce, to również zakup maszyn czy urządzeń dla rozwoju dotychczasowego zakładu. I najważniejsze – może to być realizowane w każdej lokalizacji województwa lubelskiego. Warunek – program dotyczy tylko firm produkcyjnych i wybranych usług IT i nowoczesnych technologii.

Jestem przedsiębiorcą, planuję rozbudowę zakładu albo zakupy nowych maszyn, więc zgłaszam się do tarnobrzeskiego Oddziału ARP

Tak, jeżeli taki projekt będzie realizowany na terenach powiatów: bialskiego, biłgorajskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, krasnostawskiego, kraśnickiego, łęczyńskiego, łukowskiego, opolskiego, parczewskiego, radzyńskiego, ryckiego, tomaszowskiego, włodawskiego, zamojskiego i miast na prawach powiatu: Biała Podlaska, Chełm i Zamość, gdyż taki obszar został nam przydzielony w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Nie trzeba koniecznie przyjechać do Tarnobrzegu, szczególnie w okresie trwającej epidemii. Prosimy o kontakt telefoniczny z pracownikami Zespołu Obsługi i Pozyskiwania Inwestorów : 15 822 99 99, wew. 111, 120, 121 lub o kontakt mailowy na adres : biuro@arp.pl . Zapraszam tez na naszą stronę www.tsse.pl  Każdy przedsiębiorca jest dla nas ważny, wyjaśnimy wszystkie wątpliwości i pomożemy na wszystkich etapach uzyskania zwolnień podatkowych.

To trudna i długa procedura?

Odp. Ależ skąd. Jest bardzo uroszczona i szybka. Przedsiębiorca wypełnia prosty wniosek, który mu prześlemy albo może go pobrać z naszej strony. Jeśli jego nowy projekt spełnia kryterium wielkości wymaganych wydatków inwestycyjnych – ustalone są one dla poszczególnych gmin w różnej wysokości oraz gdy planowana działalność spełnia wymogi związane z przedmiotem działania, czyli gdy jest to działalność produkcyjna z wyłączeniem produkcji mediów energetycznych, paliw czy też związana z sektorem hutnictwa to praktycznie w każdym innym przypadku wydamy Decyzję uprawniającą do zwolnień podatkowych. Jest ona ważna aż 15 lat. Jesteśmy w stanie taką decyzję wydać w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Takie wnioski firmy składają elektronicznie lub przesyłają do nas pocztą.

Czy jest duże zainteresowanie programem PSI?

Odp. Tak. Tylko w tym roku wydaliśmy już ponad 20 decyzji a kolejne firmy składają wnioski chociaż mamy okres gdzie epidemia bardzo wstrzymuje rozwój wielu branż. Zwracają się do nas firmy z małych ośrodków gospodarczych, które nie są centrami przemysłowymi w wielkiej skali, np. z Tomaszowa Lubelskiego czy też z Hrubieszowa i Włodawy. To tylko przykłady. Jeszcze raz zapraszam wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców. Warto zainwestować na Lubelszczyźnie , warto skorzystać z przywilejów PSI.

Właśnie – a dlaczego Lubelskie kontratakuje?

To my kontratakujemy marazm, stagnację i brak aktywności gospodarczej, która charakteryzowała wiele terenów województwa lubelskiego. Faktem jest rolniczy charakter wielu rejonów, znaczące obszary leśne, turystyczny krajobraz sektora usług. Stosunkowo słabo rozwinięta sieć dróg, brak tradycji przemysłowych i firm mogących przyciągnąć kooperantów. Dlatego uruchomiliśmy w ARP dynamiczny program promocji gospodarczej regionu, nawiązaliśmy współpracę z wieloma samorządami  - z centralnym wojewódzkim jak i z tymi gminnymi. Planujemy szereg działań aby przyciągnąć na te tereny kapitał niezbędny do działań prorozwojowych ale też przede wszystkim aby dać szansę przedsiębiorcom z małych i średnich firm, tych lokalnych, którzy chcą rozwijać się w swoich miejscowościach.

Dziękuję za rozmowę i Panie Dyrektorze będziemy z zainteresowaniem śledzili efekty Państwa działań w ramach PSI w naszym województwie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium