Rozmowa z Tomaszem Miśko – dyrektorem tarnobrzeskiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Specjalne strefy ekonomiczne, które tak dynamicznie rozwijały się jeszcze kilkanaście lat temu zostały zastąpione nowym instrumentem wspierania przedsiębiorczości – programem Polska Strefa Inwestycji, proszę o przybliżenie zasad działania firm w PSI?
Potwierdzam, że strefy ekonomiczne były motorem napędzającym napływ kapitału inwestycyjnego do Polski. Jednakże ich specyfika, której generalną zasadą była konieczność lokalizacji nowych projektów inwestycyjnych w ściśle określonych miejscach – tzw. podstrefach sse wyznaczonych przez rozporządzenia wydawane w kolejnych latach dla poszczególnych stref – kreowała aktywność gospodarczą tylko dla nielicznych terenów. Blokowało to zrównoważony rozwój wielu obszarów i nie pozwalało wielu przedsiębiorcom na skorzystanie z ulg podatkowych. Znana była nawet taka opinia, że strefy ekonomiczne są tylko dla dużych, bogatych firm. Od blisko dwóch lat zmieniona została filozofia wspierania przez nasze państwo przedsiębiorców , którzy planują rozwijać swoje firmy. Wprowadzony został program PSI, również na tereny całego podkreślam województwa lubelskiego i w jego znaczącej części nasz Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu – z Tarnobrzegu udziela wsparcia dla inwestorów w formie decyzji uprawniających do znaczących zwolnień podatkowych, chodzi o podatek dochodowy CIT / PIT.
A kto może skorzystać z takiego przywileju ? co musi zrobić przedsiębiorca żeby wejść do programu PSI?
Praktycznie każdy, niezależnie od wielkości firmy. Przedsiębiorcy z sektora MSP mają szczególne preferencje bo zwolnienia podatkowe dla nich sięgają aż 70% wielkości zainwestowanych środków finansowych w nowym projekcie. Nowy projekt to teraz nie tylko nowa fabryka na nowej działce, to również zakup maszyn czy urządzeń dla rozwoju dotychczasowego zakładu. I najważniejsze – może to być realizowane w każdej lokalizacji województwa lubelskiego. Warunek – program dotyczy tylko firm produkcyjnych i wybranych usług IT i nowoczesnych technologii.
Jestem przedsiębiorcą, planuję rozbudowę zakładu albo zakupy nowych maszyn, więc zgłaszam się do tarnobrzeskiego Oddziału ARP
Tak, jeżeli taki projekt będzie realizowany na terenach powiatów: bialskiego, biłgorajskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, krasnostawskiego, kraśnickiego, łęczyńskiego, łukowskiego, opolskiego, parczewskiego, radzyńskiego, ryckiego, tomaszowskiego, włodawskiego, zamojskiego i miast na prawach powiatu: Biała Podlaska, Chełm i Zamość, gdyż taki obszar został nam przydzielony w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Nie trzeba koniecznie przyjechać do Tarnobrzegu, szczególnie w okresie trwającej epidemii. Prosimy o kontakt telefoniczny z pracownikami Zespołu Obsługi i Pozyskiwania Inwestorów : 15 822 99 99, wew. 111, 120, 121 lub o kontakt mailowy na adres : biuro@arp.pl . Zapraszam tez na naszą stronę www.tsse.pl Każdy przedsiębiorca jest dla nas ważny, wyjaśnimy wszystkie wątpliwości i pomożemy na wszystkich etapach uzyskania zwolnień podatkowych.
To trudna i długa procedura?
Odp. Ależ skąd. Jest bardzo uroszczona i szybka. Przedsiębiorca wypełnia prosty wniosek, który mu prześlemy albo może go pobrać z naszej strony. Jeśli jego nowy projekt spełnia kryterium wielkości wymaganych wydatków inwestycyjnych – ustalone są one dla poszczególnych gmin w różnej wysokości oraz gdy planowana działalność spełnia wymogi związane z przedmiotem działania, czyli gdy jest to działalność produkcyjna z wyłączeniem produkcji mediów energetycznych, paliw czy też związana z sektorem hutnictwa to praktycznie w każdym innym przypadku wydamy Decyzję uprawniającą do zwolnień podatkowych. Jest ona ważna aż 15 lat. Jesteśmy w stanie taką decyzję wydać w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Takie wnioski firmy składają elektronicznie lub przesyłają do nas pocztą.
Czy jest duże zainteresowanie programem PSI?
Odp. Tak. Tylko w tym roku wydaliśmy już ponad 20 decyzji a kolejne firmy składają wnioski chociaż mamy okres gdzie epidemia bardzo wstrzymuje rozwój wielu branż. Zwracają się do nas firmy z małych ośrodków gospodarczych, które nie są centrami przemysłowymi w wielkiej skali, np. z Tomaszowa Lubelskiego czy też z Hrubieszowa i Włodawy. To tylko przykłady. Jeszcze raz zapraszam wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców. Warto zainwestować na Lubelszczyźnie , warto skorzystać z przywilejów PSI.
Właśnie – a dlaczego Lubelskie kontratakuje?
To my kontratakujemy marazm, stagnację i brak aktywności gospodarczej, która charakteryzowała wiele terenów województwa lubelskiego. Faktem jest rolniczy charakter wielu rejonów, znaczące obszary leśne, turystyczny krajobraz sektora usług. Stosunkowo słabo rozwinięta sieć dróg, brak tradycji przemysłowych i firm mogących przyciągnąć kooperantów. Dlatego uruchomiliśmy w ARP dynamiczny program promocji gospodarczej regionu, nawiązaliśmy współpracę z wieloma samorządami - z centralnym wojewódzkim jak i z tymi gminnymi. Planujemy szereg działań aby przyciągnąć na te tereny kapitał niezbędny do działań prorozwojowych ale też przede wszystkim aby dać szansę przedsiębiorcom z małych i średnich firm, tych lokalnych, którzy chcą rozwijać się w swoich miejscowościach.
Dziękuję za rozmowę i Panie Dyrektorze będziemy z zainteresowaniem śledzili efekty Państwa działań w ramach PSI w naszym województwie.