Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

10 lipca 2023 r.
15:17

Sztuczna Inteligencja w budownictwie

0 A A

O nowoczesnych trendach w budownictwie pozwalających zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo, a także ograniczyć ilość odpadów – mówi Artur Wieja, prezes firmy 3D Bau.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ostatniej rozmowie podejmowaliśmy temat rozwoju druku 3D w branży budowlanej, który może być rozwiązaniem na obecny kryzys wywołany rosnącymi kosztami budowy. Obok druku 3D także szeroko pojęta technologia Sztucznej Inteligencji (SI), jeszcze powoli i nieśmiało, ale jednak wkracza już na place budowy.

Sporo się ostatnio słyszy o sztucznej inteligencji. Ale co to właściwie jest i jakie to może mieć znaczenie w budownictwie?

Technologia sztucznej inteligencji oznacza, że programy są trenowane do naśladowania funkcji poznawczych człowieka, takich jak rozpoznawanie pewnych wzorców czy metody uczenia się poprzez doświadczenie. W efekcie  tego komputery uczą się tak jak człowiek ale robią to znacznie szybciej. Zastosowanie SI w budownictwie może oznaczać zwiększoną wydajność, poprawienie bezpieczeństwa na placu budowy oraz ograniczenie ilości odpadów. Wyobraźmy sobie np., że nad placem budowy krąży dron i na bieżąco przesyła do lokalnego serwera film nakręcony przy pomocy swoich kamer. Chwilę zaś później algorytm sztucznej inteligencji wyświetla na tablecie osoby odpowiedzialnej za BHP listę wychwyconych niedociągnięć: jeden pracownik nie miał kasku, a inny nie przypiął sobie szelek bezpieczeństwa. Kierownik budowy otrzyma informację iż dwie koparki i jeden żuraw nie są w pełni wykorzystywane. Przy okazji wychwycone zostało, iż ciemna plama gleby w innym miejscu budowy powiększyła się, a to jasno wskazuje na wzrastającą wilgotność tego obszaru. Gołym okiem trudno jest wychwycić wszystkie te informacje, niezwłocznie je przetworzyć i podjąć odpowiednie działania. Dzięki technologii i wykorzystaniu sztucznej inteligencji będzie to możliwe niemal na bieżąco. To będzie rewolucja w budownictwie.

Brzmi to trochę jak fantastyka naukowa.  Czy nie mówimy tutaj przypadkiem o dalekiej przyszłości?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz dronów już niedługo odgrywać będzie ważną rolę w rewolucji technologicznej jaka właśnie rozgrywa się na placu budowy. Każda z koncepcji oferuje wiele korzyści, a ich połączenie pozwalać będzie na zwiększenie efektywności, szybkości i umiejętności adaptowania się do różnych sytuacji. Firmom programistycznym udało się wykorzystać sztuczną inteligencję do przeszkolenia dronów w rozumieniu otoczenia. A uzyskane w ten sposób inteligentne drony pomogą w planowaniu prac, procesie budowy, a na koniec w zarządzaniu powstałymi budynkami.

Zatem Sztuczna Inteligencja będzie mogła pomóc w zarządzaniu projektami w trakcie ich realizacji. A jaki może być jej wkład na etapie planowania inwestycji?

Projekty badawcze wskazują, że z wykorzystaniem tej technologii dokładność prognozowania czasu i kosztów realizacji projektu jest niezwykle duża. Dobry system SI będzie efektywnie wykorzystywał dane, tworząc projekty, które będą spełniać wszelkie wyśrubowane wymogi inwestorów. System może pomóc w wyznaczaniu kolejnych kroków projektu, a następnie  w sprawdzaniu czy wszystko idzie zgodnie z planem. Co więcej, wzmacnia on także umiejętność członków zespołu do identyfikacji potencjalnych zagrożeń w realizacji projektu i dochodzenia do skutecznych rozwiązań. Programy SI są w stanie nauczyć się wykrywać wzorce z dostarczonych danych oraz skutecznie analizować zmieniające się warunki atmosferyczne, aby wspomóc optymalne planowanie poszczególnych etapów budowy.

Drony, sztuczna inteligencja… Czego jeszcze możemy się spodziewać?

Na nowoczesnej budowie nie zabraknie również technologii druku 3D. Wykorzystanie precyzyjnych wydruków 3D do tworzenia elementów zgodnych z oczekiwaniami projektantów może być ulepszone za pomocą SI, która może wskazać krytyczne współczynniki wytrzymałości materiału. Sztuczna inteligencja może również przydać się do stworzenia hipotetycznych obrazów dla projektu budowlanego lub do modelowania budynku wraz z wszystkimi piętrami i elementami. Wydruki 3D mogą być wykorzystane do rendererowania wyobrażeń projektu budowlanego, tworzącego cienie, załamanie światła, mgłę itd. Wszystkie te procesy, bardzo przyśpieszone dzięki sztucznej inteligencji, mogą być następnie wydrukowane w przystępnym finansowo formacie 3D.

Tyle tej techniki, że czas wrócić do przyziemnych tematów jakimi są śmieci! Mówi się o coraz częstszym wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do zarządzania utylizacją i recyklingiem - jaki jest tutaj potencjał?

W Niemczech Federalna Agencja Środowiska szacuje, że przemysł budowlany produkuje ok 200 milionów ton odpadów rocznie. Przyzna Pan, że jest tu co poprawiać. Sztuczna inteligencja w sektorze budowlanym jawi się jako atrakcyjna propozycja, która daje szansę udoskonalenia systemu administrowania utylizacją oraz recyklingiem śmieci budowlanych. Analizując informacje, takie jak koszt surowców, opcje recyklingu oraz wpływ na środowisko, systemy sztucznej inteligencji mogą podpowiadać rozwiązania lub w pełni automatycznie podejmować decyzje dotyczące tego, czy dane materiały powinny zostać ponownie wykorzystane, przetworzone, albo usunięte. W wyniku czego surowce mogą być wykorzystane w wydajniejszy sposób, koszty obniżone, a ślad węglowy zredukowany. Instalacja bezpośrednio na budowie tzw. śmieciarek, automatycznie identyfikujących i sortujących odpady pozwala na wyłapanie materiałów nadających się do recyklingu. Mogą one od razu trafić do ponownego wykorzystania, a nie zalegać latami na wysypiskach. 

Podsumowując, Sztuczna Inteligencja to nowa technologia, która wprowadza szereg korzyści dla zarządzania projektami. Wprowadzenie tej technologii z pewnością poprawi skuteczność i wydajność realizacji projektów, umożliwiając szybsze osiąganie założonych celów zgodnie z całościowym planem. Po przełamaniu bariery cenowej, SI połączona z drukiem 3D stanie się powszechnie wykorzystywana i zrewolucjonizuje branżę budowlaną.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium