Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

27 grudnia 2019 r.
10:31

Jaki prezent na święta dla survivalowca?

0 0 A A

Najlepsze prezenty to takie, które ucieszą obdarowanego i przyniosą korzyść wręczającemu. Jeśli Twój wybranek lubi czasem zniknąć w lesie i powalczyć o przetrwanie, najlepszym prezentem będzie coś, co zwiększy jego szanse na bezpieczny powrót do domu. W końcu potrzebujesz tego dzikusa do skręcania szafek i wniesienia nowej lodówki na 4 piętro (Ty masz lepsze rzeczy do roboty). Oczywiście nie każdy survivalowiec ma identyczne potrzeby i stopień zaawansowania, dlatego podzieliliśmy ich na 3 poziomy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poziom 1: „Fajnie by tak było pójść do lasu na noc…”

Początkujący miłośnik survivalu i bushcraftu spędza wolny czas z nosem w blogach, forach i kanałach na YouTube traktujących o tematyce przetrwania w dziczy. Zastanawia się nad doborem ekwipunku, porównuje ceny, poszukuje odpowiedniego miejsca na pierwszą wyprawę. Nie ma zbyt wiele doświadczenia praktycznego, ale jest pełen zapału. Nie wie jeszcze, czy to hobby go wciągnie, więc nie chce inwestować znacznych kwot. To dla Ciebie dobra wiadomość, gdyż masz dzięki temu bardzo szeroki wachlarz dostępnych opcji. 

Zestawy przetrwania — niezbędniki na każdą okazję

Tak, jak gotowa apteczka do samochodu, zestawy survivalowe zawierają w sobie najważniejsze drobiazgi, które mogą okazać się przydatne podczas wyprawy w nieznane. A przy tym zajmuje bardzo niewiele miejsca. Gwizdek, nóż/multitool, krzesiwo, sznurek itp. to podstawowe akcesoria, bez których szanse przeżycia ulegają znacznemu obniżeniu.

 

 

Zestaw przetrwania Gerber Gear Bear Grylls Basic kupisz w combat.pl

Noże składane* — najlepsi przyjaciele człowieka

Nóż to podstawa. Bear Grylls wszędzie sobie poradzi, jeśli tylko ma nóż. Składany „kozik” utnie gałąź, pokroi jedzenie, zaostrzy kijek. Nie wymaga specjalnej pochwy, mieści się w kieszeni, jest lekki, stosunkowo bezpieczny — po prostu praktyczny. Jeśli kompletnie nie znasz się na nożach, przejrzyj koniecznie nasz przewodnik Nożowe ABC.

Złap inspirację: Propozycje prezentów świątecznych dla survivalowców i miłośników gór.

Latarki — oświata w najlepszym wydaniu

Wędrówki lub rozbijanie obozu po zmroku to kiepski scenariusz. Fatalny, jeśli nie ma się latarki. Pewne źródło światła może dosłownie uratować życie, dlatego niezawodna latarka powinna stanowić nieodzowny element wyposażenia każdego poszukiwacza leśnych wrażeń. Ważne, aby była odporna na warunki zewnętrzne, zasilana wymiennym akumulatorem i kompaktowych rozmiarów.

 

 

Latarki EDC, taktyczne, patrolowe i czołowe - dostępne w sklepie combat.pl

Gazy pieprzowe — dziczyzna na ostro

Proszę Państwa, oto miś. Albo wilk, tudzież dzik. Walka z którymkolwiek z nich to nieszczególnie fortunny pomysł, nawet dla zaawansowanych koczowników, dlatego najlepiej unikać ich z daleka . Niestety, czasem coś pójdzie nie tak i trzeba zwierza odpędzić. W takiej sytuacji najlepszym wyborem jest porządny gaz pieprzowy. Nie wiesz czego szukać? Zerknij na nasz poradnik o gazach obronnych.

 

 

Sprawdź szczegóły tutaj: Wyjątkowe prezenty dla mężczyzn na święta

Multitoole — nie ma rzeczy niemożliwych

Szwajcarskie scyzoryki są bardzo wszechstronne, ale dobry mutitool kładzie je na łopatki. Trudno o bardziej uniwersalne narzędzie mieszczące się w kieszeni. Wiadomo — co do wszystkiego, to do niczego, jednak zwykle w warunkach survivalu te namiastki poszczególnych funkcjonalności w zupełności wystarczają. 

 

 

Multitool Gerber Gear Curve Blue

Krzesiwa — ciepło ogniska pozadomowego

Nie ma dymu bez ognia. Dym bywa dwojaki: przydatny lub niechciany. Ogień za to najczęściej bywa niezbędny, szczególnie w zimie. Z tej przyczyny każde narzędzie mogące go wzniecić jest na wagę złota. Zaś najbardziej niezawodnym z nich jest krzesiwo. Owszem, wymaga pewnej wprawy i wiedzy, aby było skuteczne, jednak w terenie rekompensuje to z nawiązką.

Poziom 2: „Kochanie, nie czekaj z obiadem. Idę w las i wrócę po weekendzie”

Bardziej zaawansowany bywalec lasów, puszcz i głuszy ma już skompletowany minimum podstawowy ekwipunek. Potrafi spędzić kilka dni poza domem bez dzwonienia co chwilę, żebyś sprawdziła, czy znaleziony przez niego grzyb jest jadalny. W takiej sytuacji możesz rozejrzeć się za czymś o niższym priorytecie lub poszukać lepszej wersji czegoś, co już posiada.

Piły — jak rżnąć, by się nie zarżnąć

Przebywając w jednym miejscu dłużej, można pokusić się o zbudowanie schronienia. Najbardziej oczywistym budulcem jest drewno, dlatego piła idealnie się nada. Możliwość precyzyjnego docięcia gałęzi na wymiar pozwoli osadnikowi stworzyć solidniejsze i bardziej estetyczne lokum.

Ostrzałki — dla zachowania ostrości

Nóż ma sens przeważnie wtedy, gdy jest ostry. A ostrość niczym młodość, ulotna jest. Na szczęście wystarczy mikstura odmładzająca w postaci ostrzałki. Kilka właściwych ruchów i można pracować dalej. O ostrzałkach i technikach ich używania również napisaliśmy w cyklu Nożowe ABC.

Lornetki — okulary do czytania z bardzo daleka

Szczególnie przydatne podczas wypraw w tereny mało zalesione, lornetki pozwalają z bezpiecznego dystansu określić szanse pokonania przełęczy lub zlokalizować zagrożenie. Dla ornitologów stanowią wręcz nieodzowny element wszelakich wycieczek. Możliwość zweryfikowania z daleka treści tabliczki na ogrodzeniu pomoże uniknąć ostrzału nadgorliwych wartowników tajnej bazy wojskowej.

Złap inspirację: Prezenty świąteczne dla strzelca i łucznika.

Maczety — przecieranie szlaków, wycinanie krzaków

Gdy gąszcz osiąga rozmiary przekraczające granice przyzwoitości, przychodzi pora na zastosowanie maczety.  Długa, dociążona na końcu głownia momentalnie radzi sobie z krzakami tarasującymi drogę do legendarnych złotych miast lub skrytki geocache. Przydaje się także w ogrodzie.

Siekiery — i przerąbane

Kolejne wszechstronne narzędzie, uwielbiane przez drwali, miłośników bushcraftu oraz łowców zombie. Jeśli potrzebny jest sporych rozmiarów kawał drewna — zabierasz siekierę i idziesz produkować wióry. Obuchem możesz wbijać kołki w ziemię. Siekiery są po prostu świetne. Choć dość ciężkie, dlatego raczej polecane do wypraw z przewidywanym obozem stacjonarnym.

Bransoletki — galanteria paracordowa

Stylowa i praktyczna bransoletka wykonana z wytrzymałego paracordu (czyli linki spadochroniarskiej) może być w prosty sposób rozpleciona, by posłużyć jako sznurek do ustawienia szałasu lub wywieszenia mokrych ubrań. Istnieje sporo ściegów, których można się nauczyć. Wyobraź to sobie: siedzicie razem ze swoim ukochanym przy kominku i pleciecie własne bransoletki przy dźwiękach szumiącego za oknem deszczu.

Poziom 3: „A to futro zdarłem z niedźwiedzia, który mnie zaatakował”

Osobnik 3-go poziomu ma już wszystko, był wszędzie i dokonał sporo. Teraz zaczyna szukać prawdziwych wyzwań, ogranicza ilość dźwiganego ekwipunku do absolutnego minimum i znika na długie dni albo tygodnie, wracając w stanie skrajnego wycieńczenia i niezrównanej satysfakcji. Na pewno nie są Ci obce jego opowieści o przeżytych (na szczęście) przygodach, dlatego już wiesz co nieco na temat jego preferencji.

Daj mu nóż*. Taki, na którym będzie mógł polegać, który będzie miał ciągle przy sobie i któremu powierzy swoje życie. No chyba, że już taki ma, wtedy wybierz coś praktycznego, dopełniającego tamten. Prawdziwy weteran bushcraftu zawsze doceni porządną klingę. Może by tak coś na zamówienie, tzw. custom? Pamiętaj, że za każdym razem, kiedy ktoś go o ów nóż zapyta, on odpowie „dostałem od swojej kobiety”. A przynajmniej powinien…

*Istnieje przesąd, że noży wręczać nie należy, gdyż zetnie lub zepsuje on Waszą relację. Dlatego w zamian weź grosik jako zapłatę. I na szczęście.

Po więcej inspiracji i praktycznych prezentów na święta odwiedź sklep survivalowy combat.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Puławy wygrała w środę pierwszy wyjazdowy mecz w tym sezonie

Wisła Puławy wygrała trzeci mecz z rzędu i wskoczyła do strefy barażowej

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie i trzecie z rzędu. Wisła Puławy w środowym, zaległym spotkaniu ósmej kolejki pokonała w gościach GKS Jastrzębie 2:1. Dzięki temu drużyna Macieja Tokarczyka awansowała do strefy barażowej.

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza
film

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Felicjan Jędrzejczak, legendarny wokalista Budki Suflera. Utwór "Jolka, Jolka pamiętasz" zagrał miejski trębacz po śmierci Romualda Lipko, 7 lutego 2020 r. Przypominamy rozmowę z Felicjanem Andrzejczakiem, który dzień przed śmiercią założyciela Budki Suflera spotkał się z nim

Lublinianka znowu zgarnęła komplet punktów

Start w dziewiątkę nie utrzymał prowadzenia w meczu z Lublinianką. Janowianka znowu bez punktów

Ciekawa ósma kolejka w IV lidze. Drugiej porażki z rzędu na własnym stadionie doznała Janowianka. Tym razem trzy punkty z bardzo trudnego terenu wywiozła Tomasovia. Sporo działo się w Krasnymstawie. Tamtejszy Start do przerwy prowadził z Lublinianką 2:0, ale przegrał 2:3. Spory wpływ na boiskowe wydarzenia miały jednak dwie czerwone kartki dla gospodarzy.

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO
LUSTRO
film

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO

Wojciech Cioczek miłośnik kultury ludowej, pedagog, historyk, regionalista, działacz społeczny i polityk. O tym jak zrodziła się w nim miłość do tradycji, etnografii i Krzczonowa? Jak wyglądało jego dzieciństwo i dlaczego zaczął harfować? Opowiedział nam w programie Lustro.

Stypendia burmistrza miasta Świdnik przyznawane są już od 16 lat. To nagroda za ich wybitne osiągnięcia w nauce w danym roku szkolnym
galeria

Najlepsi z najlepszych. Burmistrz Świdnika nagrodził 153 uczniów

Gala Stypendialna to wyjątkowa chwila dla stypendystów wybranych przez burmistrza miasta Świdnik. Za trud włożony w roku szkolnym 2023/2024 zostało docenionych aż 153 uczniów ze świdnickich szkół.

Młodzieżowa Rada Miasta Janów Lubelski drugiej kadencji w pełnym składzie

Młodzieżowa Rada Miasta w komplecie. Wybrali swoje prezydium

Poprzednia kadencja dobiegła końca, odbyły się wybory na kolejną, a także pierwsza sesja. Młodzieżowa Rada Miasta w Janowie Lubelskim zaczęła pracę.

Wojciech Jerzy Suchodół od 1999 roku zaangażowany był w organizację memoriałowego turnieju bokserskiego poświęconego ojcu, tradycyjnie fundując nagrodę w kat. 56 kg, w której walczył Jerzy Suchodół.

Kochał ludzi i sport. Pogrzeb Wojciecha Jerzego Suchodoła odbył się w środę w Zamościu

Nie żyje Wojciech Jerzy Suchodół, wspaniały człowiek, lekarz, ginekolog, położnik, radny i społecznik. Nieprzerwanie od 25 lat organizował w Zamościu memoriał bokserski pamięci swego ojca Jerzego, byłego nauczyciela przysposobienia obronnego, wychowania fizycznego i trenera, twórcy zamojskiego pięściarstwa.

Goście nie zawiedli. Licznie stawili się na urodzinach pani Eugenii

Jaki piękny wiek. Pani Eugenia skończyła 100 lat

Rodzina, ale też inni goście świętowali w sobotę wraz z panią Eugenią Szmigą jej kolejne urodziny. Sędziwa mieszkanka gminy Zwierzyniec właśnie tego dnia skończyła 100 lat.

Kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach jest niezwykle ważne, szczególnie teraz, gdy żyjemy w wolnym kraju, a u naszych wschodnich sąsiadów trwa wojna z najeźdźcą, z którym Polska walczyła 85 lat temu.

85. rocznica sowieckiej agresji: Chełm w hołdzie ofiarom i Sybirakom

Przedstawiciele chełmskich instytucji uczcili 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka, składając kwiaty w miejscach pamięci i oddając hołd ofiarom represji.

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw
galeria

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw

Szczere pola między Kraśnikiem a Dąbrową Bór, a na nich… siedem 200 metrowych wiatraków. To one mają zapewnić niemal 25 MWh energii, co pozwoli na obsłużenie 16 tysięcy gospodarstw w regionie. W środę 18 września przedstawiciele firm realizujących inwestycję oraz lokalne władze dokonali wspólnie otwarcia farmy. Na uroczystości pojawił się Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska. To inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne powiatu – mówią zgodnie inwestor, samorządowcy i wiceminister.

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie
biała podlaska

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie

Były plany na remont drewnianego budynku przy ulicy Kolejowej. Jednak z przygotowanej ekspertyzy wynika, że czeka go raczej rozbiórka.

 

Lubelscy terytorialsi zwiększają pomoc dla powodzian. W środę w godzinach wieczornych ponad 100 kolejnych żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT uda się na Dolny Śląsk, aby wspierać mieszkańców i służby w walce z żywiołem. Lubelscy terytorialsi pomagają mieszkańcom Stronia Śląskiego

Dziś ponad 100, a w piątek minimum 500 mundurowych pojedzie pomagać na Dolny Śląsk

Kolejnych 100 żołnierzy 2 LBOT jedzie na Dolny Śląsk pomagać mieszkańcom w walce z powodzią. Na miejscu jest już 180 terytorialsów, a w piątek pojada kolejni, minimum 500

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców
21 września 2024, 13:00

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców

Dla pochodzącego z Zamościa Mateusza Tymury, który w pożarze stracił stworzony wraz z żoną dom i Teatr Latarnia odbędzie się w weekend charytatywna impreza na Rynku Wielkim.

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej
Foto
galeria

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej

Poduszkowiec, kosiarka na gąsienicach i legendarny Żuk. Te i inne pojazdy można oglądać do jutra na parkingu Politechniki Lubelskiej

Przeprosin dla byłego wójta Końskowoli nie będzie. Stanisław Gołębiowski (z prawej) odpuścił sądową walkę o ochronę dóbr z byłym radnym opozycyjnego ugrupowania. Leszek Rodzoś (z lewej) takie zakończenie sporu przyjął z ulgą i zadowoleniem

Były wójt wycofał pozew. Radny nie musi przepraszać za słowa o lojalce

Leszek Rodzoś nie będzie przepraszał byłego już wójta gminy Końskowola, Stanisława Gołębiowskiego, za publiczny komentarz w sprawie jego przeszłości w roli tajnego współpracownika służb w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Sąd postępowanie umorzył.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium