Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

ANNA SZEWC

Lista artykułów:

Zamość to piękne miasto, ale niestety liczba przestępst w nim popełnianych była w tym roku wyższa, niż w 2021

Zamość to bezpieczne miasto? Nie tak bardzo jak rok wcześniej

Więcej przestępstw, więcej wypadków, więcej pijanych kierowców – oto obraz Zamościa, jaki wyłania się z policyjnego raportu dotyczącego stanu bezpieczeństwa w mieście w pierwszym półroczu br.

Afera w spółdzielni mieszkaniowej. Prezes na darmowych „szkoleniach” w Indiach i na Kubie
Pierwsza strona

Afera w spółdzielni mieszkaniowej. Prezes na darmowych „szkoleniach” w Indiach i na Kubie

Co pozwiedzał - to jego. I choć za żadną z pięciu egzotycznych wycieczek prezes zamojskiej spółdzielni mieszkaniowej płacić nie musiał, to jednak te wyjazdy sporo mogą go dziś kosztować. Trafił na ławę oskarżonych o korupcję, może zostać skazany i trafić za kratki.

Inwestycja trwa sporo ponad rok, ale na trasie trudno znaleźć miejsca, które wyglądałyby na już gotowe.

Wylotówka z Zamościa wciąż w budowie. To jeszcze potrwa i podrożeje

Miejscowi rozumieją, że duże inwestycje rządzą się własnymi prawami i muszą trwać. Ale jednak sposób prowadzenia prac w miejscach, gdzie przebudowywana jest droga krajowa nr 17 na odcinku z Zamościa do Łabuń, nie wszystkim się podoba.

Bociany, które we wtorek żerowały na zaoranym polu w Żukowie niedaleko Zamościa najpewniej zrobiły sobie tutaj postój na wysokoenergetyczny posiłek w długiej podróży do Afryki
wideo
film

Takich sejmików nie widzi się codziennie. Kilkaset bocianów na jednym polu

Bocianie sejmiki o tej porze roku to nic nadzwyczajnego, ale tak liczne, jak ten, który nasz Czytelnik zaobserwował we wtorek w Żukowie w Działach Grabowieckich do codzienności nie należą. Żerowało tam kilkaset ptaków. To tym cenniejsze, że bocianów białych w Polsce stale ubywa.

Krajowa 74 miała być przebudowywana na kilkunastokilometrowym odcinku od Zamościa do Klemensowa. Ale GDDKiA jednak się z tej inwestycji zupełnie wycofała.

Lubelskie: Nici z przebudowy "krajówki". Mieszkańcy odetchnęli z ulgą

Zebrali ok. 2 tys. podpisów przeciwko przedstawionej im koncepcji przebudowy drogi krajowej nr 74 z Zamościa do Klemensowa. Mieszkańcy Płoskiego i Zawady w gm. Zamość oraz Wielączy i Bodaczowa w gm. Szczebrzeszyn są zadowoleni. GDDKiA wycofała się z inwestycji, którą jeszcze kilka miesięcy temu forsowała.

Postępowanie w sprawie wpisania rzeźby do rejestru zabytków zostało wszczęte w maju. Konserwatorzy odwiedzili nekropolię wraz z proboszczem prawosławnej parafii

Jezus Chrystus zabytkowy. Nie ma dłoni, będzie bardziej chroniony

Ta rzeźba wyszła spod dłuta Konstantego Hegla, autora m.in. pomnika Syrenki na Starym Mieście w Warszawie czy nagrobka Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich w Wilanowie. Jego Jezus Chrystus z 1862 roku stoi i niszczeje na cmentarzu prawosławnym w Poturzynie (gm. Telatyn). Los rzeźby powinien się zmienić.

– Jeszcze za cara chłopi mieli prawo wypasać bydło na pańskich łąkach, a z lasu mieli dostawać konkretne ilości surowca tartacznego, żerdzi, drewna opałowego, a według potrzeb pobierać piasek i glinę. Zasada była taka, że to miało służyć do utrzymania albo naprawy budynków – opowiada Jan Pacyk
Magazyn

Carski ukaz i wydawanie serwitutów, czyli drewna. Przywilej z XIX wieku jest teraz na wagę złota

Polska zdążyła wyjść spod zaborów, odzyskać w 1918 roku niepodległość, przetrwać II wojnę światową, a później czasy PRL i stan wojenny, by wreszcie dojść do demokracji, a pod Biłgorajem ludzie nadal mają korzyści z ukazu wydanego przez... cara Rosji w 1864 roku.

Umeblowanie i sprzęt medyczny wstawiono do sal na VI piętro szpitala już w czerwcu. Musiało jednak minąć sporo czasu, by znaleźć ordynatora.

Pediatria w Zamościu wreszcie ruszy. Ordynatora szukano ponad rok

Lekarza, który byłby gotów pokierować oddziałem dziecięcym w Zamościu szukano od przeszło roku. W końcu się udało. Stanowisko ordynatora zdecydowała się objąć Agnieszka Majcher, pediatra z Biłgoraja. Wiadomo, kiedy oddział rozpocznie działalność.

Uskok przy wjeździe na podwórko jest naprawdę "imponujący".
Alarm24

Drogowa ciekawostka: podwórkowy "próg zwalniający". "A co, jeśli przyjedzie do niej karetka?"

– To chyba nie tak powinno wyglądać, że ze zjazdów na posesję trzeba skakać pół metra. Tam mieszka samotnie moja teściowa. A co, jeśli przyjedzie do niej karetka? Będą musieli pokonywać przeszkody? – martwi się Agnieszka Babiarz, która w naszej redakcji postanowiła interweniować w sprawie drogowej inwestycji w Dyniskach (gm. Ulhówek).

W realizację projektu zaangażowali się m.in. wolontariusze Fundacji Parasol Roztocza działającej przy RST Roztocze. Mieli też wsparcie szpitala.
galeria

Ogródek na szpitalnym balkonie. Mali pacjenci mogą wychodzić na dwór [zdjęcia]

Prace ruszyły na początku lipca. Formalnie zakończyły się we wtorek, ale już kilka dni wcześniej wejście na balkon przy świetlicy oddziału pediatrycznego szpitala w Tomaszowie Lubelskim zostało otwarte. Opinie o utworzonym tam ogrodzie kieszonkowym są pełne zachwytu.