Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

27 października 2022 r.
6:38

Dla kuratorium pani wicedyrektor nie ma. Została powołana, chociaż wymagań nie spełniała

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Szczepan Jabłoński kieruje Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Werbkowicach od lutego 2022. Wygrał konkurs na to stanowisko. Na zdjęciu z wójt Agnieszką Skubis Rafalską
Szczepan Jabłoński kieruje Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Werbkowicach od lutego 2022. Wygrał konkurs na to stanowisko. Na zdjęciu z wójt Agnieszką Skubis Rafalską (fot. UG Werbkowice / Anna Szewc)

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach na swojego zastępcę mianował nauczycielkę biologii. Choć kontrola kuratorium wykazała, że nie spełnia ona wymagań, to kobieta stanowiska nie straciła. Teraz jest „pełniącą obowiązki”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kontrolerzy z zamojskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie pojawili się w szkole w Werbkowicach w połowie września. Powodem było powzięcie informacji o tym, że Marzena Gumieniak na stanowisko wicedyrektora została powołana „niezgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa”. Dokładnie przejrzeli przedstawione im dokumenty, od dyrektora przyjęli wyjaśnienia.

Ustalono, że Szczepan Jabłoński jeszcze 17 maja odwołał poprzednią wicedyrektor, a dzień później wyznaczył uczącą biologii Marzenę Gumieniak do zastępowania go i sprawowania nadzoru pedagogicznego (bo on nauczycielem nie jest) w placówce do czasu powołania wicedyrektora. I ten stan trwał wiele tygodni.

Procedura ruszyła

Pod koniec wakacji kandydaturę swojej zastępczyni na stanowisko wicedyrektora Jabłoński przedstawił Radzie Pedagogicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (wchodzi w skład zespołu), a ta w głosowaniu pozytywnie zaopiniowała powierzenie funkcji pani Gumieniak, przyjmując uchwałę w tej sprawie. Takiej samej procedury dokonano również kilka dni później na zebraniu Rady Pedagogicznej Przedszkola Samorządowego „Bajka”.

Jak czytamy w pokontrolnym protokole, zgodnie z wymogami dyrektor wystąpił również do Agnieszki Skubis Rafalskiej, wójt gminy Werbkowice o opinię w sprawie powierzenia funkcji wybranej przez siebie kandydatce, informując, że Marzena Gumieniak spełnia wymagania, jakie według przepisów powinna (ale nie dołączył żadnych potwierdzających to dokumentów) i „posiada pozytywne oceny dorobku zawodowego, natomiast jej praca nigdy nie była oceniana”. Dyrektor zobowiązał się również do wszczęcia procedury oceny pracy tuż po rozpoczęciu roku szkolnego.

Długa lista braków

Problem w tym, że po analizie dokumentacji kontrolerzy z kuratorium stwierdzili, iż pracująca od początku tego roku szkolnego wicedyrektorka wymagań jednak... nie spełnia. Stwierdzono, że nie uzyskała co najmniej bardzo dobrej oceny pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy ani też pozytywnej oceny dorobku zawodowego w okresie ostatniego roku (a tego wymaga rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017). To nie koniec. Nie przedstawiła również zaświadczenia lekarskiego, że spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym. Nie złożyła oświadczenia, że nie toczy się przeciwko niej postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego, nie złożyła również oświadczenia, że nie była karana zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

Zalecenia pokontrolne, przekazane dyrektorowi 26 września, były jednoznaczne. Został zobowiązany do tego, aby „niezwłocznie” powierzyć stanowisko wicedyrektora osobie spełniającej wymagania.

Dyrekcja w komplecie

We wtorek, 25 października jadę do Werbkowic. W sekretariacie szkoły (przedszkole mieści się w innym, oddalonym o kilkaset metrów budynku) pytam o dyrekcję. Okazuje się, że Szczepan Jabłoński jest u siebie, a jego zastępczyni w swoim gabinecie. Proszę o rozmowę z dyrektorem. – Jesteśmy na etapie uzupełniania braków formalnych. Czekam jeszcze tylko na jedną opinię – zapewnia Jabłoński.

Zgodnie z przepisami, przed powołaniem swojego zastępcy dyrektor szkoły powinien przeprowadzić konsultacje i zasięgnąć opinii organu prowadzącego, Rady Pedagogicznej oraz Rady Szkoły, o ile taka istnieje. W Werbkowicach jej nie ma. Są jedynie Rady Rodziców w szkole i w przedszkolu i do nich dyrektor, ale dopiero na początku października, zwrócił się z pismem informującym o „rozpoczęciu dokonywania oceny pracy” i prośbą o wyrażenie opinii na temat pracy Marzeny Gumieniak. Z naszych informacji wynika, że rodzice uczniów dyrektorowi odpisali pozytywnie oceniając wicedyrektorkę. Rodzice przedszkolaków zrobili to dopiero w środę.

Marta Klepczuk, przewodnicząca Rady Rodziców przedszkola kwestii powierzenia obowiązków Marzenie Gumieniak, a także wyników kuratoryjnej kontroli komentować nie chce. Nie zdradza też, jaką opinię przedstawiono w odpowiedzi dla dyrektora. Chce poczekać do ostatecznego zakończenia sprawy. – Zdziwiłam się tylko, że dyrektor prosi, byśmy oceniali pracę pani wicedyrektor jako nauczycielki biologii, skoro nasze dzieci się przecież jeszcze tego przedmiotu nie uczą, a pani wicedyrektor żadnych innych zajęć w przedszkolu nie prowadzi – przyznaje Marta Klepczuk.

Nie ma wicedyrektora, jest... p.o. wicedyrektor

A co na to wszystko kuratorium? Z dyrektor zamojskiej delegatury nie udało nam się skontaktować, więc z prośbą o zajęcie stanowiska zwróciliśmy się do Lublina.

– Z uzyskanych z zamojskiej delegatury KO informacji wynika, że osoba, której dotyczyło zalecenie pokontrolne, nie jest obecnie wicedyrektorem, bo złożyła rezygnację, a dyrektor placówki rozpoczął procedurę zmierzającą do powierzenia tego stanowiska osobie, która spełnia wszystkie wymagania – czytamy w odpowiedzi przekazanej nam w środę przez Jolantę Misiak, rzeczniczkę Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Jak się to ma do sytuacji, że Marzena Gumieniak była dzień wcześniej w pracy i urzędowała w gabinecie wicedyrektora i jako wicedyrektor figuruje na stronie internetowej szkoły? Okazuje się, że dyrektor Jabłoński „rozwiązał problem” zanim jeszcze oficjalnie poznał kuratoryjne zalecenia.

– Rezygnację pani wicedyrektor przyjąłem 22 września, a z dniem 23 września powołałem ją jako pełniącą obowiązki wicedyrektora. Szukaliśmy rozwiązań prawnych dla całej sytuacji i takie uznaliśmy za najlepsze – mówi dyrektor. Zapewnia, że już niedługo, zgodnie z wszelkimi wymogami powoła Marzenę Gumieniak na wicedyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach, bo jego zdaniem to najlepsza kandydatka na to stanowisko.

Co ciekawe, w żadnych przepisach oświatowych nie udało nam się natrafić na taką funkcję, jak p.o. wicedyrektora szkoły.

Do tematu z pewnością wrócimy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium