Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Ponad 17 tysięcy osób z Covid-19 trafiło w ubiegłym roku do szpitala, a w szczycie drugiej fali epidemii było nawet 1700 zakażeń dziennie. Wczoraj minął dokładnie rok od potwierdzenia pierwszego przypadku SARS-CoV-2 w województwie lubelskim.
Blisko 90 tysięcy zakażeń i 3 tysiące zgonów. Tak wygląda koronawirusowy bilans po 12 miesiącach epidemii w województwie lubelskim. Dokładnie rok temu potwierdzono w naszym regionie pierwszy przypadek SARS-CoV-2. Tzw. pacjentem zero był mieszkaniec Niedrzwicy Dużej, który najpierw trafił do szpitala w Bełżycach, a po kilku dniach, już w stanie stabilnym, został przetransportowany do Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.
W województwie lubelskim coraz szybciej ubywa wolnych łóżek covidowych, ale nie ma jeszcze podstaw do zaostrzenia restrykcji epidemiologicznych. Sytuacja w kraju nie wróży jednak niczego dobrego. - Jeśli to się utrzyma, jajeczkiem będziemy dzielić się w wąskim gronie - mówi o nadchodzących Świętach Wielkanocnych wojewoda lubelski.
– My nie jesteśmy tylko od święta! – podkreśla jedna z uczestniczek V Manify Lubelskiej, która w sobotę przeszła ulicami miasta. Symbolem 8 marca są już nie tylko kwiaty, ale coraz częściej, szczególnie dla młodego pokolenia, uliczne manifestacje w obronie praw kobiet.
– Moja rodzina stała się ofiarą hejtu. Długo nie mogliśmy odzyskać zaufania do ludzi – opowiada pan Piotr z Niedrzwicy Dużej, pierwszy pacjent z SARS-CoV-2 w województwie lubelskim. Pan Piotr do dziś walczy o pełny powrót do zdrowia. W środę minie dokładnie rok od potwierdzenia tego przypadku.
Mimo pandemii szpitale w regionie wracają do porodów rodzinnych. Będzie to jednak dotyczyć tylko planowych przyjęć i konieczne będą testy na SARS-CoV-2.
Od 11 marca uzdrowiska znowu będą przyjmować kuracjuszy. Warunkiem przyjazdu na leczenie jest negatywny wynik testu na koronawirusa lub szczepienie przeciwko COVID-19.
W województwie lubelskim większość łóżek covidowych jest już zajęta. W trzech szpitalach nie było wczoraj wolnych miejsc
Zapominają słów, mają problemy z koncentracją, przestają radzić sobie w pracy. Pacjenci z takimi powikłaniami po Covid-19 coraz częściej zgłaszają się do neurologów i psychiatrów.
U każdej zakażonej osoby podczas namnażania wirusa w komórkach mogą tworzyć się jego odmienne wersje, a konsekwencje tych zmian mogą być różne – Rozmowa z prof. Agnieszką Szuster-Ciesielską z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.