Kontynuujemy nasz cykl historyczny, ukazujący miasta i miasteczka Lubelszczyzny z ubiegłego wieku. Dziś zapraszamy do Bełżyc, które leżą nad rzeką Krężniczanką – dopływem Bystrzycy, we wschodniej części Równiny Bełżyckiej. Zapraszamy na nostalgiczny spacer po uliczkach i zaułkach
Bełżyce to miasto położone w centrum Równiny Bełżyckiej z prawami miejskimi od 1417 r., na trasie szlaku handlowego z Krakowa na Litwę. Od II połowy XVI w. znane jako siedziba zboru ariańskiego i prężnie działający ośrodek handlowy. W wyniku degradacji ludności w latach 1869-1870 odebrano Bełżycom prawa miejskie, które miasto odzyskało dopiero w 1958 r.
Dokumentacją obrazującą Bełżyce są fotografie Przemysława Maliszewskiego.
Poniższe fotografie przedstawiają historyczny układ zabudowy wytyczony przez prostokątny Rynek, z siecią ulic od niego wychodzącą, od którego w oddaleniu położony był dawny zamek – była rezydencja właściciela miejscowości. Późniejszą rezydencją był dwór z połowy XIX, potem pełniący funkcję szpitala, oddalony od zwartej zabudowy miejskiej, którą tworzą głównie budynki dwu i trzy kondygnacyjne. Na zdjęciach widać jeszcze dużą ilość zabudowy drewnianej, dzisiaj w dużej mierze już nieistniejącej.