Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

28 lutego 2022 r.
18:51

Biała Podlaska gotowa przyjąć Ukraińców. W pomoc włącza się także Anna Lewandowska

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
W sali gimnastycznej Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka zgromadzone są dary dla Ukraińców. Będą tu też mogli przenocować
W sali gimnastycznej Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka zgromadzone są dary dla Ukraińców. Będą tu też mogli przenocować (fot. E.Burda)

Biała Podlaska szykuje miejsca zakwaterowania dla Ukraińców i organizuje zbiórki potrzebnych rzeczy. Ale większe grupy uchodźców jeszcze do miasta nie dotarły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Samorząd zabezpieczył 120 miejsc, 30 z nich w obiektach stowarzyszenia Wspólny Świat, a 90 w hotelach pracowniczych bialskiej firmy Edwood. W poniedziałek nikt z Ukrainy jeszcze tam nie trafił. Ale urzędnicy uruchomili punkt konsultacyjny. Można tu dzwonić (83 376 91 00) lub skontaktować się mailowo (solidarnizukraina@bialapodlaska.pl) i zgłaszać na przykład chęć przyjęcia uchodźców do swoich domów. Ale nie tylko. Samorząd tworzy też bazę pomocy transportowej czy tłumaczeniowej.

– Na ten moment dzwonią przede wszystkim mieszkańcy, którzy pytają w jaki sposób mogą pomoc uchodźcom – przyznaje Gabriela Kuc–Stefaniuk, rzeczniczka urzędu.

Poza tym, w siedzibie Straży Miejskiej przez całą dobę oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (w dni robocze od 7.30 do 18) można przekazywać dary. – Najbardziej potrzebne są: żywność, pościel, ręczniki, kosmetyki, naczynia jednorazowe oraz taśma pakowa. Każdego dnia transportujemy paczki na przejścia graniczne i przekazujemy obecnym tam wolontariuszom – tłumaczy rzeczniczka.

Miasto rozważa też inne rozwiązania pomocowe. – Prezydent zadeklarował już, że jeśli zaistnieje taka potrzeba, powstaną w szkołach dodatkowe oddziały dla dzieci, by zapewnić im ciągłość edukacji – dodaje Kuc–Stefaniuk.

"Nie robimy nic wyjątkowego"

W poniedziałek grupy Ukraińców wbrew wcześniejszym zapowiedziom jeszcze do Białej Podlaskiej nie dotarły. Ale chętnych do pomocy nie brakuje. Ewa Graniak–Wosinek z mężem Arturem już od kilku dni jest w to zaangażowana. – Nie robimy nic wyjątkowego. To wyszło spontanicznie. Mąż wpisał nasze numery telefonu na jakiejś grupie pomocowej na Facebooku. Wiedział, że zrobimy wszystko by pomóc – opowiada pani Ewa, która prowadzi pracownię artystyczną.

Mieszkają pośrodku lasu w gminie Rossosz. – Artur już w czwartek pojechał po pracy na granicę w Dorohusku. Zabrał stamtąd Olenę z synem i kotem. Przenocowali u nas. A rano odwiózł ich na pociąg. Pojechali do lubuskiego. Tam czekał już mąż pani Oleny – relacjonuje nasza rozmówczyni.

Teraz Wosinkowie koordynują transporty innych wolontariuszy.– Uruchomiłam zbiórkę na „zrzutka.pl” na paliwo. Jest niesamowity odzew – przyznaje.

W sumie, dzięki współpracy z władzami samorządowymi, w gminie Wisznice i Rossosz udało się utworzyć bazę nawet 400 miejsc dla uchodźców.– Przypuszczam, że większa fala osób dotrze do nas za kilka dni – uważa pani Ewa.

W Białej Podlaskiej, miejsca dla 50 cudzoziemców przygotowała też w swojej sali gimnastycznej Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka.

Natomiast Hotel Zamek Janów podlaski należący do grupy Arche ma przyjąć 50 podopiecznych z ukraińskiego domu dziecka. Dyrektorowi hotelu Grzegorzowi Orzełowskiemu w znalezieniu transportu pomaga Anna Lewandowska, żona piłkarza Roberta Lewandowskiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Monika B.

Oszpecała córeczkę i organizowała zbiórki na leczenie. Jest akt oskarżenia

Przez kilka lat miała oszpecać córeczkę toksyczną substancją, a potem organizować publiczne zbiórki pieniędzy na jej leczenie. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Monice B. spod Łukowa.

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce
PROGNOZA POGODY
film

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce

Przed nami weekend z wyraźną zmianą warunków – zaczniemy w deszczu, a zakończymy w pełnym słońcu.

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Odpowiednio przygotowana gleba to klucz do uprawy zdrowej roślinności oraz bujnego, estetycznego ogrodu. Jednak ręczne przekopywanie dużych powierzchni może być niesamowicie czasochłonne i wyczerpujące. Szczęśliwie z pomocą przychodzą glebogryzarki spalinowe, które znacząco ułatwiają i przyspieszają prace w ogrodzie lub na roli. Są to uniwersalne urządzenia, które nie tylko spulchniają ziemię, ale też potrafią ją wyrównać, wymieszać z nawozami, a nawet odseparować kamienie. Gdzie kupić solidne urządzenie?

Już w piątek ChKS Chełm może zapewnić sobie awans do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm dzisiaj gra o finał w Siedlcach

W drugim spotkaniu półfinałowym fazy play-off CHKS Chełm zagra dzisiaj na wyjeździe z KPS Siedlce. Początek rywalizacji o godzinie 18.

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!
23 maja 2025, 0:00

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!

Trzy dni, trzy sceny, dwadzieścia gwiazd. Muzyka, kultura i młodzieńcza energia powracają w wielkim stylu. Już w maju Park Rusałka znów stanie się centrum akademickiego Lublina.

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Czym różni się skup aut od komisu samochodowego? Co lepsze?

Czym różni się skup aut od komisu samochodowego? Co lepsze?

Kierowcy, którzy nie chcą tracić czasu na samodzielną sprzedaż swojego samochodu, wybierają najczęściej między komisem a skupem aut. Czym te dwa rozwiązania różnią się między sobą? I które jest lepsze z punktu widzenia sprzedającego?

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium