![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2020/2020-01/46b9532e3e621293a89e5e5c38ecfa0a_std_crd_830.jpg)
Wcześniej samoloty, a teraz Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP musiało wyprowadzić się z byłego lotniska w Białej Podlaskiej. Ale w planach jest powołanie muzeum o tradycjach lotniczych miasta.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Bialskopodlaski oddział SSLW RP zgromadził wiele pamiątek, które zmagazynowane były w budynku dawnej wieży kontroli lotów. Konieczna jednak była wyprowadzka. Bo na teren byłego lotniska wojskowego wkracza wojsko, a dokładniej batalion 18. Dywizji Zmechanizowanej. Ogromny obszar przejmuje Ministerstwo Obrony Narodowej.
- Jako stowarzyszenie kontynuujemy tradycje lotnicze od czasów pioniera lotnictwa Czesława Tańskiego - mówi Franciszek Ostrowski były lotnik, a obecnie radny miejski. Bialski oddział powstał w 1997 roku. - W obecnej sytuacji, gdy nie ma lotnictwa ,pragniemy zachować jako stowarzyszenie pamięć o tym, co było 123 lata na niebie Białej Podlaskiej. Posiadamy różne pamiątki, które chcemy pokazać dla mieszkańców, a szczególnie dla młodzieży - zaznacza Ostrowski.
Lotnicy chcą stworzyć muzeum. Wstępny plan zakłada że znajdzie się ono przy ulicy Sidorskiej.
- Muzeum jest organizowane przy wsparciu prezydenta Michała Litwiniuka. Celem utworzenia placówki jest zachowanie pamięci o tej ważnej części historii miasta. Obecnie trwają czynności organizacyjne- dodaje Gabriela Kuc-Stefaniuk rzecznik magistratu.
Przypomnijmy, że w połowie grudnia z hangaru odleciał "Limek", samolot szkolno-bojowy, który stacjonował w Białej Podlaskiej od 2012 roku.
- To jest zamknięcie historii lotniczej ziemi bialskopodlaskiej – mówił wówczas pilot Sławomir Hetman, który odleciał Limem do Mielca. – Na początku swojej kariery zawodowej latałem tymi samolotami w Białej Podlaskiej – wspominał.
Obecnie trwa procedura wyrejestrowania lotniska. Ma tu stacjonować batalion zmechanizowany, dywizjon przeciwlotniczy, kompania rozpoznawcza, kompania saperów oraz batalion transportowy. Będzie tu służyć 2 tys. żołnierzy. Pierwszy przetarg na remont budynku sztabowego już rozstrzygnięto. Opiewa na 23 mln zł. Czas realizacji to wrzesień 2021 roku.
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2020/2020-01/49cddb48980cd7534addd453dc044d78_v1_830.jpg)
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)