(fot. E.Burda)
W parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej odtwarzana jest brama koszarska. Tymczasem w kaplicy zamkowej odkryto kryptę, w której kilka wieków temu spoczywały szczątki św. Józefata Kuncewicza.
W parku Radziwiłłowskim odtwarzana jest brama koszarska. Tymczasem w kaplicy zamkowej odkryto kryptę, w której kilka wieków temu spoczywały szczątki św. Józefata Kuncewicza.
Wszystko w ramach rewitalizacji tego terenu. Brama forteczna, zwana koszarską, już stoi. Znajduje się za amfiteatrem.
Jest ona odtwarzana w najbardziej historycznym miejscu miasta. W 1633 roku książę Aleksander Ludwik Radziwiłł rozpoczął tutaj budowę zamku.
Brama wraz z kładką będzie stanowiła dojście do parkingu przy ul. Janusza Kusocińskiego. Przy tym obiekcie usypano też fragmenty fortyfikacji ziemnych. Pracami zajmuje się firma Bialbud i potrwają one do końca września.
Tymczasem, na kolejne odkrycie natrafiono w kaplicy zamkowej, również na terenie parku. Podczas zdejmowania starej posadzki ceglanej, odkryto kryptę, w której jak się okazało w XVIII wieku spoczywały szczątki św. Józefata Kuncewicza. Był to arcybiskup unicki zamordowany w Witebsku przez prawosławnych mieszczan. Obecnie jego szczątki znajdują się w Watykanie.
– Historycy mówią że szczątki były tutaj kilkadziesiąt lat, od 1705 roku – precyzuje archeolog Mieczysław Bienia.
– Kaplicy pałacowej przywrócony zostanie sakralny charakter, święty zostanie uczczony zgodnie z katolickim obrządkiem. W obiekcie znajdzie się ikona św. Jozafata przechowywana obecnie w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia – zapowiada prezydent Michał Litwiniuk.