Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił dotychczasowe pozwolenie na budowę galerii Karuzela w Białej Podlaskiej. Uzyskanie nowego potrwa kilka miesięcy.
Prace przy obiekcie ruszyły w sierpniu ubiegłego roku, a już 31 października pozwolenie na budowę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Miało to związek ze skargą mieszkańców sąsiadujących z galerią nieruchomości, którzy w odwołaniu do sądu uzasadniali m.in. że „pobliskie wykopy, praca ciężkiego sprzętu – koparek, ładowarek, samochodów ciężarowych, jak również działanie innych maszyn budowlanych, mogą spowodować znaczne zmiany gruntowe związane z utratą spójności i stabilności podłoża, osiadaniem i pękaniem budynków, czy zmianą kierunku spływu i odpływu wód opadowych. Już samo usytuowanie dróg dojazdowych, którymi na teren budowy będzie wjeżdżał sprzęt i pojazdy budowlane może zagrażać konstrukcji i stabilności domu, w którym mieszkamy”.
Zdaniem skarżących, skoro ich „dom znajduje się bardzo blisko strefy, która według planu zagospodarowania terenu będzie objęta robotami budowlanymi, nie ma żadnej gwarancji, że gdy w pobliżu domu będzie przejeżdżał kilkutonowy sprzęt, nie dojdzie do uszkodzenia tego domu”.
Spółka Karuzela Biała wystąpiła jednak ze skargą kasacyjną do WSA i ten w trybie autokontroli rozpoznał w styczniu tę sprawę. 7 lutego wydał wyrok. Jego konsekwencją jest to, że jeżeli inwestor jeżeli zechce kontynuować budowę, musi ponownie wystąpić o pozwolenie, a to potrwa kilka miesięcy. Niestety prezes spółki Grzegorz Pękalski od kilku dni nie odbiera od nas telefonów, ani nie odpowiada na e–maile. Jeszcze przed wyrokiem Pękalski w wypowiedzi dla bialskiego portalu obiecywał że „natychmiast po ogłoszeniu wyroku firma wraca do prac”.
Miastu też zależy na inwestorze, bo zapowiedział, że sfinansuje budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Łomaskiej i Kolejowej. – Wstrzymanie prac nie było zależne od władz miasta – zaznacza Gabriela Kuc–Stefaniuk, rzecznik prezydenta. – Inwestor Galerii Karuzela w porozumieniu z miastem zobowiązał się do budowy na własny koszt ronda Łomaska – Sportowa oraz skrzyżowania Witoroska – Koncertowa. Częściowo prace zostały już zrealizowane. Wpłynął wniosek w sprawie decyzji o realizacji inwestycji budowy ronda – dodaje rzecznik. W tegorocznym budżecie miasto zabezpieczyło środki na wywłaszczenia i rozpoczęcie prac.
Galeria ma powstać przy ul. Łomaskiej w miejscu dawnych zakładów meblarskich. Nowy obiekt będzie mieć powierzchnię blisko 14 tys. mkw. Będzie jednokondygnacyjny, oparty na układzie ulic handlowych. Wiadomo, że sklepów ma być około 60. Jednym z nich będzie salon Agata Meble. Będą tu również restauracje, kawiarnie i strefy odpoczynku. Będzie to największy obiekt handlowo– usługowy w mieście.