Magistrat pracuje nad Programem Rewitalizacji Białej Podlaskiej. Chce do tego włączyć mieszkańców.
W październiku 2015 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rewitalizacji. Samorządy otrzymały podstawę prawną do podjęcia kompleksowych działań służących rewitalizacji obszarów zdegradowanych.
Taka rewitalizacja to kompleksowy proces przemian społecznych, ekonomicznych, przestrzennych i technicznych. W Białej Podlaskiej ten obszar obejmuje ścisłe centrum, osiedla Wola oraz Za Torami. To łącznie ponad cztery hektary terenu, na których zamieszkuje ponad 16 tys. osób.
Warsztaty na ten temat mieli już urzędnicy, którzy wstępnie określili kierunki działań rewitalizacyjnych. Teraz czas na konsultacje społeczne i spotkania z mieszkańcami obszarów objętych rewitalizacją. - Urzędnicy liczą, że w ich trakcie uda się opracować projekty z aktywnym udziałem mieszkańców, przedsiębiorców czy organizacji pozarządowych. O terminach i miejscach spotkań urząd miasta będzie informował na bieżąco-zaznacza Michał Trantau rzecznik prezydenta. A tymczasem mieszkańców ankietują studenci socjologii Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. - Celem badania jest uzyskanie wiedzy na temat występowania i nasilenia negatywnych zjawisk społecznych w mieście, związanych z jego degradacją-dodaje rzecznik. Badanie jest anonimowe a ankieterzy pomagają w wypełnianiu formularza ankiety.
Ostatecznie, program rewitalizacji przyjmie w formie uchwały rada miasta. Program powinien zawierać szczegółową analizę obszaru rewitalizacji, cele i kierunki działań, listę planowanych podstawowych przedsięwzięć rewitalizacyjnych oraz ramy finansowe programu wraz ze wskazaniem źródeł finansowania.