Kiedyś był tu hotel, teraz obiekt jest nieużywany. Mowa o dworku w Grabanowie, który chce przejąć od Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie gmina Biała Podlaska
XIX-wieczny obiekt do ubiegłego roku był wykorzystywany przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego jako hotel z 80 miejscami noclegowymi. W sumie to 600 mkw. powierzchni. Kompleks obejmuje jeszcze ok. 4-hektarową działkę oraz pasiekę. Do dzisiaj w parku zachowały się aleje grabowe oraz topolowe. Obecnie obiekt stoi pusty.
– Myślę, że samorząd lokalny najlepiej wykorzystałby to miejsce, bo można tu wspólnie prowadzić imprezy dla społeczności, nie tylko lokalnej – mówi Sławomir Sosnowski, marszałek woj. lubelskiego. – Rozmowy jeszcze trwają. Samorząd to dla nas najlepszy partner. Wójt jako gospodarz tego miejsca byłby lepszym rozwiązaniem niż jakaś prywatna osoba czy spółka – dodaje marszałek.
– Wystąpiliśmy do Zarządu Województwa z zapytaniem o warunki przejęcia obiektu – potwierdza Adam Olesiejuk, zastępca wójta gminy Biała Podlaska. – Ta nieruchomość to też okazały park, który jako przestrzeń publiczna jest istotny dla mieszkańców. Natomiast sam dworek wymaga remontu i późniejszego utrzymania – zauważa Olesiejuk.
Gmina liczy na preferencyjne warunki przy sprzedaży obiektu. – Do Zarządu Województwa wpłynął już wniosek od wójta gminy Biała Podlaska o przekazanie obiektu gminie z dużą bonifikatą. Negocjacje co do wysokości tej kwoty jeszcze się nie odbyły, ale jesteśmy otwarci na przyjęcie takiego rozwiązania – podkreśla Beata Górka, rzecznik marszałka.
W tej sprawie będą też musieli wypowiedzieć się radni gminy. Część z nich już na kwietniowej sesji zaproponowała, by w obiekcie znalazło się przedszkole dla dzieci z okolicznych wsi. Pojawił się też pomysł, aby swoją siedzibę miał tam Nadbużański Uniwersytet Ludowy.
Klasycystyczny dwór w Grabanowie został zbudowany w latach 60. XIX wieku z inicjatywy rodziny Grabowskich. Następnie, od końca XIX wieku do 1944 roku, majątek należał do Szulców. W czasie wojny służył jako kwatera dla repatriantów. W 1947 roku swoją siedzibę miała tu Szkoła Rachunkowości Rolnej. W kolejnych latach kursy rolnicze organizował tu Państwowy Fundusz Rolny. Obiekt użytkował też PGR Roskosz. Od 1982 roku należał do Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego. Pod koniec lat 80. dwór przeszedł gruntowny remont. Do ubiegłego roku służył Lubelskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego.