Dziś w południe w bialskim Muzeum Południowego Podlasia zostanie otwarta wystawa "Ikona święta tajemnica”
Są również z terenów Ukrainy i Białorusi. Wystawa prezentuje najcenniejsze i najbardziej charakterystyczne obrazy wydobyte z magazynów. Jej autorka, st. kustosz, Małgorzata Nikolska powiedziała nam, że starała się przedstawić najcenniejsze. Najstarsza siedemnastowieczna ikona to "Ścięcie św. Jana”. Są przedstawione też XVIII-wieczne "Jan Chrzciciel w otoczeniu świętych” i "Matka Boska Teodorowska”.
- Część poświęcona jest Chrystusowi, wiele Matce Bożej. Mamy także ikony świąteczne, kalendarzowe, z wizerunkami świętych oraz patronów. Najwięcej jest obrazów maryjnych, reprezentujących różne szkoły i warsztaty artystyczne. Efektownie wyglądają też umieszczone na centralnym miejscu ikony przedstawiające ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Chrystusa. Jest przy nich dużo złota nadającego blasku ikonie. Złoto jako symbol bożego pierwiastka emanuje "światłem bożym”. Jest w ikonach jakaś tajemnica, która, jak twierdzą znawcy prawosławia, wiąże się z tym, że są one pisane modlitwą - zauważa Małgorzata Nikolska.
Niedawno kolekcja tych sakralnych obrazów gościła w Bielańskim Ośrodku Kultury w Warszawie, a w lipcu trafi do czterech ośrodków w dwóch francuskich departamentach - Deux Sevres i Vendee.
Niestety muzeum w Białej Podlaskiej nadal nie ma stałej ekspozycji ikon, brakuje bowiem odpowiedniej sali.
Ikony można oglądać w Muzeum Południowego Podlasia (Warszawska 12) w dni powszednie w godzinach 9.30-16.30, w soboty 10-16 oraz w niedziele 10-17. Grupy należy zgłaszać telefonicznie pod nr. 343-41-28. Wystawa będzie czynna do końca wakacji.