Rekordowe hole szybowcowe. Rekord padł 2 stycznia na lotnisku w Białej Podlaskiej. Ustanowiła go załoga ośrodka szkoleniowego BB Aero z Rybnika.
Rekord dotyczy długości holu wyciągarkowego. Instruktor Ireneusz Boczkowski z BB Aero osiągnął na szybowcu Perkoz wysokość wyczepienia 1852 metrów. Tym samym, pobił poprzedni rekord, który wynosił 1791 metrów.
W lipcu władze Białej Podlaskiej podpisały umowę z rybnickim ośrodkiem odnośnie szkoleń na bialskim lotnisku.
– Właściwie od momentu powstania ośrodka chcieliśmy zacząć wykonywać wysokie hole. Długo szukaliśmy odpowiedniego lotniska i w końcu udało się w Białej Podlaskiej – mówi Marian Fijołek, właściciel ośrodka.
- Do bicia rekordu wykorzystaliśmy wyciągarkę Moto-Hurt, którą trochę udoskonaliliśmy. Teraz jest dostosowana do długich holi, posiada dobrze wyważone bębny i linę kevlarową - precyzuje.
To nie pierwsza próba bicia rekordu. Szybownicy byli tu też w grudniu. - Dopiero teraz wystąpiły odpowiednie warunki atmosferyczne. Był mróz, ale niebo pozostawało bezchmurne. Ogólnie, interesuje nas wyciąganie szybowców na holu na wysokość 1350 metrów. Dzięki temu, będziemy mogli na nich prowadzić szkolenia akrobacyjne- tłumaczy Marian Fijołek.
Zapisy na szkolenia w Białej Podlaskiej cały czas trwają. - Już w kwietniu chcielibyśmy uruchomić tutaj szkolenia z akrobacji wyższej szybowcowej – zapowiada właściciel BB-Aero. A docelowo rybnicki ośrodek chce w Białej Podlaskiej ruszyć z całym cyklem szkoleń - na szybowcach, samolotach ultralekkich oraz na samolotach.
- Kilka wizyt na bialskim lotnisku pozwoliło na zapoznanie się z terenem i próbę sprzętu. Lotnisko spełnia nasze oczekiwania – potwierdza Marian Fijołek. Bialskie lotnisko ma jeden z najdłuższych pasów startowych w Polsce. - Dostrzegamy bardzo duży potencjał lotniczy do wykorzystania na byłym lotnisku wojskowym. Poznaliśmy tu mnóstwo osób, które nam sprzyjają w realizacji naszych wspólnych planów- podkreśla właściciel ośrodka.
Wciąż jednak trzeba wszystko sformalizować. – Chodzi o wyznaczenie stałej strefy na lotnisku przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Będzie to możliwe na wiosnę. Następnie będziemy mogli oficjalnie zarejestrować swoją działalność tutaj – tłumaczy Marian Fijołek. Współpracą z ośrodkiem zainteresowana jest także filia AWF w Białej Podlaskiej. - Otrzymaliśmy ostatnio deklarację od blisko 100 studentów służb mundurowych tej uczelni, że są zainteresowani swoim rozwojem w kierunku szybownictwa- zaznacza właściciel BB-Aero.
Kurs szybowcowy kosztuje ok. 4 tys. zł. To część teoretyczna i praktyczna. Szkolenie teoretyczne można przejść przez e-learning. Natomiast część praktyczna to 50 lotów. Lotnisko w Białej Podlaskiej to ponad 300 hektarów terenu. Na 60 hektarach miasto chce stworzyć podstrefę ekonomiczną. Władze miasta wspierają też działalność okołolotniczą. Miasto nie pobiera od firmy wysokiego czynszu. Z kolei ośrodek BB Aero zobowiązał się, że uzupełnienia ogrodzenie terenu. To koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Poza tym, miasto promowało działalność rybnickiego ośrodka na swoich imprezach.