Ministerstwo Obrony Narodowej przychylne wobec planów Białej Podlaskiej na stworzenie podstrefy ekonomicznej na byłym lotnisku wojskowym.
Prezydent Dariusz Stefaniuk spotkał się w tej sprawie z wiceministrem obrony narodowej Bartłomiejem Grabskim.
– Rozmawiałem o naszych planach, zarówno w kontekście podstrefy ekonomicznej, jak i działalności okołolotniczej na lotnisku. Bo jesteśmy zobligowani ustawą aby taki charakter tu utrzymać. Minister pozytywnie ocenił nasze zamiary powołania tu podstrefy – przyznaje Dariusz Stefaniuk.
Miasto chce przeznaczyć na podstrefę 60-hektarową działkę na lotnisku. Procedura trwa. Radni uchwalili już zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Tym samym, studium dopuszcza już nowe funkcje na tym terenie: produkcyjne, składowe oraz handlu hurtowego. Opracowywany jest także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pod nazwą „Lotnisko – strefa gospodarcza”. Jest to pierwszy etap procedury planistycznej.
Jak zapewniają urzędnicy, najważniejsze dla powstania specjalnej podstrefy ekonomicznej jest przygotowanie terenu.
– Mielecka strefa jest otwarta na rozmowy, jednak to my musimy dopełnić formalności m.in. dotyczących planu zagospodarowania. Potencjalni inwestorzy pojawiają się, ale jest zdecydowanie za wcześnie, aby mówić o szczegółach - mówił nam w listopadzie Michał Romanowski, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej, Rozwoju i Promocji.
Miasto liczy też że na bialskim lotnisku będą się szkolić piloci z dęblińskiej Szkoły Orląt. – Takiej decyzji jeszcze nie mam od kierownictwa szkoły. Ale na początku nowego roku będę uczestniczył w spotkaniu na ten temat z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Szkołą Orląt. Będzie mowa o warunkach które musimy spełniać oraz o oczekiwaniach szkoły. Liczymy też na pomoc MON – nie ukrywa prezydent Białej Podlaskiej.
Władze miasta już od kilku miesięcy zabiegają o to aby piloci z Dęblina szkolili się na bialskim lotnisku.
W maju Waldemar Bieniek, kanclerz Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych potwierdził nam, że Biała Podlaska to jedna z alternatyw dla szkoły na 2016 rok.
Lotnisko w Białej Podlaskiej to ponad 300 hektarów terenu. Ale nie wszystkie grunty należą do miasta. Ok. 40 hektarów pozostaje w rękach Agencji Mienia Wojskowego. – Chcielibyśmy te grunty przejąć. Uważam że dzisiaj nie są one przez Agencję należycie wykorzystane. Na przykład tuż przy wjeździe na lotnisko stoją dwa wieżowce, które od lat są puste. A my moglibyśmy je zaadaptować na mieszkania. Poza tym, na terenach Agencji jest bocznica kolejowa. A ona świetnie uzupełniałaby nam podstrefę – podkreśla prezydent Dariusz Stefaniuk. Miasto ma też plany powołania na lotnisku strzelnicy sportowej. – Zgłasza się do nas wiele podmiotów, które chcą prowadzić taką działalność. Bo jak twierdzą, takich miejsc jest niewiele w regionie – przyznaje Stefaniuk.
– Liczę na to, że kolejni ministrowie będą patrzeć przychylnie na Polskę Wschodnią. Potrzebujemy lobby przy powoływaniu podstrefy ekonomicznej, tak aby przyspieszyć procedurę – mówi na koniec prezydent Białej Podlaskiej.