Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

2 listopada 2022 r.
20:09

Lubelskie. Chcą zbudować kurniki dla miliona kur. Wielki inwestor schowany za plecami rolnika

0 3 A A
Na sobotnie spotkanie wiejskie w Żeszczynce przyszło blisko sto osób. Pojawił się też inwestor, którym formalnie jest miejscowy rolnik
Na sobotnie spotkanie wiejskie w Żeszczynce przyszło blisko sto osób. Pojawił się też inwestor, którym formalnie jest miejscowy rolnik (fot. YouTube)

Zbieramy podpisy, szukamy rozwiązań i pomocy – mieszkańcy gminy Sosnówka próbują zablokować budowę 16 kurników, w których będzie można pomieścić ponad milion sztuk ptaków. Formalnie inwestorem jest miejscowy rolnik, ale za budową stoi duży producent drobiu – Wipasz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mieszkańcy mówią, że wiadomość o inwestycji spadła na nich jak grom z jasnego nieba. Na należącej do miejscowego rolnika działce w miejscowości Żeszczynka ma powstać duża ferma drobiu. Każdy kurnik ma mieć 3 tys. mkw. powierzchni i pomieści maksymalnie 74 tysiące brojlerów. W sumie w 16 budynkach będzie mogło przebywać aż 1 milion 184 tysiące sztuk drobiu. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej został już złożony w urzędzie gminy. Być może sprawy potoczyłyby się szybko, gdyby nie stanowcza reakcja mieszkańców.

– Ja mieszkam około 1200 metrów od inwestycji, niedawno postawiłem dom. Ale są ludzie, którzy mieszkają znacznie bliżej – mówi Marcin Trębicki. – Obawiamy się skażenia środowiska, chorób związanych z tego typu inwestycjami i utraty wartości nieruchomości i gruntów – dodaje.

– W gminie Sosnówka mam gospodarstwo rolne i agroleśne. Zrealizowaliśmy projekt badawczo-rozwojowy, w ramach którego wprowadziliśmy do uprawy dziko rosnące gatunki ziół, niektórych po raz pierwszy na świecie – mówi Barbara Baj-Wójtowicz. – Gminy Sosnówka i sąsiednia Wisznice, są znane z ekologicznej uprawy ziół, owoców i warzyw – dodaje. Baj-Wójtowicz nie ma wątpliwości, że odbiorcy ekologicznych produktów nie będą ich przyjmować jeśli w okolicy powstanie duża ferma drobiu.

Dla mnie taka ferma to utrata majątku życia. Tu będzie smród nie do wytrzymania. Ani dłużej się nie da mieszkać, ani nie sprzedam domu, bo nikt tego nie kupi – mówi Elżbieta Sokołowska z sąsiedniej Kolonii Wisznice. – Już na pierwszym spotkaniu mieliśmy 180 podpisów przeciwko budowie kurników. A to był dopiero początek. Nie znam nikogo, kto by to popierał.

Na sobotnie spotkanie wiejskie w Żeszczynce przyszło blisko sto osób. Pojawił się też inwestor, którym formalnie jest Andrzej Słomka, posiadający tam grunty rolne. To on stara się o pozytywną decyzję środowiskową na budowę kurników. Ale nawet on sam publicznie przyznaje, że za inwestycją stoi ktoś inny.

– Nazywanie mnie inwestorem jest mylnym stwierdzeniem, o czym wójt doskonale wie – przekonywał zebranych Słomka.

– Wniosek wpłynął od pana Słomki – odpowiedział Marcin Babkiewicz, wójt Sosnówki.

– Kto przyjeżdżał z dokumentacją i kto uzgadniał wszystko? – dopytywał Słomka.

– Przyjeżdżał Wipasz – przyznał wójt.

Rolnik wyjaśnił też dlaczego to on jest wnioskodawcą. – Dokumenty podpisuję jako właściciel gruntu, mam umowę notarialną z Wipaszem, jeśli uzgodnienia będą pozytywne, wtedy transakcja zostanie zawarta – powiedział.

W rozmowie z Dziennikiem wójt Marcin Babkiewicz przekonuje, że jako wójt stoi po stronie mieszkańców. I dlatego już na czwartek została zwołana nadzwyczajna sesja rady gminy w sprawie przystąpienia do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Sosnówka. – Chcemy zapisać zakaz tego typu inwestycji na terenie całej gminy – zapowiada wójt.

Równocześnie wójt czeka na uzgodnienia w sprawie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Swoich opinii nie przysłał jeszcze sanepid, Wody Polskie i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. – Dlatego wydłużyłem termin na wydanie opinii do końca roku. Jednocześnie mieszkańcy będą mieli dodatkowe 30 dni na składanie wniosków tej sprawie. Termin będzie liczony od 3 listopada – dodaje wójt.

Jeżeli gmina wyda negatywną decyzję środowiskową inwestor będzie mógł odwołać się do sądu. Dlatego wójt zapowiada, że zamówi opinię ekspercką, tak aby ewentualna odmowa miała mocne podstawy prawne.

Czwartkowa sesja w Sosnówce rozpocznie się o godzinie 9. Czekamy również na stanowisko w tej sprawie od firmy Wipasz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium