Jedynie dwa bialskie licea, spośród szkół publicznych, odnotowały bardzo dobre wyniki z matury. W innych szkołach sukcesem było samo zdanie egzaminu z matematyki. Wczoraj ogłoszono wyniki.
– Jestem zadowolona z wyników. Cieszę się szczególnie ze zdania matematyki, bo bałam się o wynik. Dobre rezultaty z biologii (54 pkt) i z angielskiego 65 pkt) zapewniają mi studiowanie pielęgniarstwa. Liczę na to, że skończę w PSW też studia magisterskie – mówi Marta Pykacz.
Ogólniaki górą
Maciej Kosik, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Adama Mickiewicza, w skład którego wchodzi też III LO, przyznaje, że najgorzej wypadł egzamin maturalny z matematyki, którego nie zaliczyła większość z 23 abiturientów, którzy nie zdali matury w tym liceum.
– Trudno o bardzo dobre wyniki, kiedy przyjmujemy do LO absolwentów gimnazjów z 60 punktami, a renomowane licea ze 140. Wiele lat nie było matury z matematyki. Przygotowania trzeba zaczynać już w pierwszej klasie – ocenia Kosik. Zaznacza jednak, że dopuścił do matury wszystkich 142 absolwentów.
Bezsprzecznie najlepsze wyniki spośród bialskich liceów publicznych ma I LO im. J. I. Kraszewskiego, gdzie na 238 abiturientów tylko jeden uczeń nie zdał matury.
Małgorzata Kaczmarczyk, dyrektor Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3, w którego skład wchodzi II LO im. E. Plater, też jest bardzo zadowolona z wyników tegorocznej matury. Na 236 zdających tylko 4 osoby nie zaliczyły egzaminu, Ale – jak sądzi pani dyrektor – zdadzą podczas poprawek.
– Z języka rosyjskiego nasi abiturienci osiągnęli 96 proc., z informatyki i angielskiego po 88 proc. i z jęz. polskiego
71 proc. Wynik 100 proc. z egzaminu ma u nas aż 14 zdających z angielskiego, po 9 z matematyki i z rosyjskiego oraz 1 z fizyki i astronomii – chwali się dyr. Kaczmarczyk.
Joanna Marchel, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, gratulując za naszym pośrednictwem tym, którzy zdali egzamin maturalny, podkreśliła, iż podobnie, jak w ubiegłych latach, bardzo dobry wynik osiągnęły I i II Liceum Ogólnokształcące.
– Ciągle dużą trudność na egzaminie maturalnym sprawia uczniom matematyka. W tym roku słabszy wynik osiągnęły technika i licea profilowane – przyznała Marchel.
Technikum Uzupełniające dla Dorosłych w ZSZ nr 1 ukończyło 17 osób, przystąpiło do matury 5, a zdała jedna osoba. W Zespole Szkół Zawodowych nr 2 najgorzej wypadło II Liceum Profilowane. Na 56 absolwentów 50 zdawało maturę. "Poległo” aż 35.
Strach przed matmą
Łącznie w naszym regionie maturę pisało pierwszy raz 22,7 tys. uczniów (nie licząc tych, którzy poprawiali egzamin z poprzednich lat). – Zdało 16 820 uczniów, czyli 74 proc. Średnia krajowa to 75,5 proc. – wylicza Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty.
Najwięcej, ok. 5 tys. uczniów, "poległo” na matematyce. – Po zeszłorocznym egzaminie z matematyki pojawiały się informacje, że był zbyt prosty (a i tak nie zdało go 4 tys. uczniów z woj. lubelskiego – red.) – zauważa Renata Janicka z OKE w Krakowie, która organizuje egzaminy w naszym regionie. – Być może takie postrzeganie spowodowało, że maturzyści nie przyłożyli się do tegorocznego testu z matematyki. Niektórzy z tych, którzy nie zdali, nawet nie próbowali rozwiązywać zadań otwartych z tego przedmiotu.
– Ogólnie wyniki z przedmiotów ścisłych są w tym roku gorsze niż w poprzednim roku – dodaje Babisz. – Ale, co ciekawe, matematyka była w tym roku najchętniej wybieranym przedmiotem dodatkowym (obowiązkowa jest tylko część podstawowa).