Henryk Gmitruczuk został powołany na dyrektora Zarządu Zlewni w Białej Podlaskiej – oddziału terenowego nowej rządowej instytucji PGW Wody Polskie. Emerytowany urzędnik z gminy Sosnowica to ojciec wicewojewody lubelskiego
1 stycznia nowa rządowa instytucja Wody Polskie zastąpiła Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, który w województwie lubelskim podlegał urzędowi marszałkowskiemu. Jej jednostką terenową, tzw. Zarządem Zlewni w Białej Podlaskiej, kieruje Henryk Gmitruczuk, ojciec związanego z PiS wicewojewody Roberta Gmitruczuka.
W ubiegłym roku Henryk Gmitruczuk przeszedł na emeryturę. Wcześniej pracował w urzędzie gminy Sosnowica w powiecie parczewskim, w latach 2016-2017 był kierownikiem Referatu Ochrony Środowiska, Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, a w latach 2007-2016 sekretarzem tej gminy. Wcześniej, w latach 90. był wójtem gminy Komarówka Podlaska.
Henryk Gmitruczuk nie chciał odpowiedzieć nam na pytania o to, jak trafił na fotel dyrektora. Odesłał nas do rzecznika PGW Wody Polskie.
– Wniosek o jego powołanie złożyła dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie Agnieszka Szymula. Przepisy prawa nie przewidują organizacji konkursu na stanowisko dyrektora zarządu zlewni w Wodach Polskich –informuje Daniel Kociołek, rzecznik nowej rządowej instytucji.
I zapewnia: – O jego powołaniu na stanowisko dyrektora Zarządu Zlewni zdecydowały doświadczenie i kompetencje. Praca w samorządach gminnych wymagała bardzo dobrej znajomości przepisów prawa z zakresu ochrony środowiska, prawa wodnego i zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków – podkreśla.
Biuro prasowe Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowało nas, że obsada stanowisk w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie „nie wchodzi w zakres kompetencji wojewody”.
Struktura PGW Wody Polskie obejmuje 11 regionalnych dyrekcji, 50 zarządów zlewni oraz 330 nadzorów wodnych. Pod regionalny zarząd w Lublinie podlegają terenowe zarządy zlewni w Białej Podlaskiej, Zamościu i Sokołowie Podlaskim. Bialska jednostka działa przy ulicy Łomaskiej 2, gdzie wcześniej mieścił się oddział Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.