Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

6 kwietnia 2020 r.
14:52

Przedsiębiorca z Lubelskiego: Transport i handel autami zamarł. "Wysłałem kierowców na urlopy"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Piotr Frończuk, właściciel firmy Piotrans z Wisznic, jest średnim przedsiębiorcą i jego rozwiązania "tarczy antykryzysowej", póki co, nie obejmują. – Musimy sami się o siebie zatroszczyć – przyznaje biznesmen.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jego firma istnieje od 2007 roku. To kilka branż, m.in. auto handel, sprzedaż paliw oraz transport międzynarodowy. – Okazało się, że przez pandemię dwie z moich branż całkowicie zamarły. To transport międzynarodowy i handel autami. Specjalizujemy się w przewozie samochodów osobowych oraz dostawczych – wylicza Frończuk. – Fabryki są obecnie zamknięte, produkcja została wstrzymana, tym sposobem nasz tabor został uziemiony – tłumaczy przedsiębiorca.

Jego firma zatrudnia 90 osób. Blisko 40 z nich pracuje w dziale transportu międzynarodowego. – Kierowców wysyłamy na urlopy, płacimy im tylko podstawę. Jeśli zastój potrwa dłużej niż trzy miesiące, to będziemy rozważali redukcję etatów, ale póki co jesteśmy dalecy od tego – zapewnia właściciel.

Do tej pory, również handel pojazdami był prężną gałęzią firmy Piotrans. – Teraz praktycznie zamarł do zera. Miesięcznie sprzedawaliśmy nawet do 35 pojazdów, czyli średnio jedno auto dziennie. Od 3 tygodni nie mamy ruchu – przyznaje Frończuk. Jednak, obroty nadal odnotowuje stacja paliw. – Są i tak niższe o połowę, ale ratuje nas hurtowa sprzedaż paliw – precyzuje biznesmen. Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że gospodarka po epidemii od razu nie ruszy z kopyta. – Ale dla nas wiele będzie znaczyło już to, że będziemy mogli przewozić ładunki, że będziemy mogli wyjechać w trasę – zaznacza rozmówca.

Propozycje "tarczy antykryzysowej", które do tej pory przedstawił rząd, firmy takiej jak Piotrans nie obejmują. – Bacznie śledzę te rozwiązania i jako średni przedsiębiorca na razie nie mam na co liczyć. A samo umorzenie składek ZUS bardzo by nam pomogło. Byłoby odciążeniem. Wtedy nie musiałbym rozważać redukcji etatów – podkreśla Frończuk. Nawet możliwość pożyczki w wysokości 5 tys. zł nie jest dla firmy atrakcyjna. – Ta kwota nie pokryje w pełni dwóch etatów. Bo przy najniższej krajowej, taki etat to 2600 brutto, a dla pracodawcy to prawie 3 tys. zł – precyzuje przedsiębiorca. – Póki co, sami musimy się o siebie zatroszczyć – stwierdza.

Do Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej, jak dotąd, nie wpłynęły żadne zgłoszenia dotyczące zwolnień grupowych. Natomiast na podstawie wniosków zarejestrowanych w CEIDG wiadomo, że od 2 marca w Białej Podlaskiej działalność zawiesiło 75 przedsiębiorców. – W naszej firmie cięcia etatów będą o te 20 proc., tak, żeby na "tarczę" się załapać, ale przepisy są jak na razie niejasne – mówi nam anonimowo księgowa z jednej z bialskich firm. – Wojewódzki Urząd Pracy dostał ustawę, ale żadnych wytycznych jak ją realizować, więc jest wiele niewiadomych – dodaje nasza rozmówczyni.

 - Tarcza antykryzysowa zawiera caly katalog instrumentow wsparcia dla przedsiebiorcow i pracodawcow oraz podmioty uprawnione do korzystania z nich. To, że nie pojawily się do niej przepisy wykonawcze w żadnym stopniu nie ogranicza jej stosowania przez WUP w Lublinie. Wnioski skladane przez podmioty uprawnione, są na bieąąco rozpatrywane, a na ich podstawie zglaszane zapotrzebowanie kwotowe. Za chwilę wnioskowane kwoty wpłyna na konta wnioskodawcow - zapewnia z kolei Marek Kuna, rzecznik WUP w Lublinie.

Rząd pracuje jeszcze nad kolejną specustawą określaną jako "tarcza antykryzysowa 2.0". Ma ona trafić do Sejmu jeszcze przed Wielkanocą i uzupełnić obowiązujące przepisy wprowadzone w związku z pandemią.

(fot. Piotrans)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium