Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

5 kwietnia 2020 r.
7:53

Gospodarka w czasach epidemii. Jak kryzys wpłynie na inwestycje w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
89 11 A A
Mariusz Sagan
Mariusz Sagan (fot. UM Lublin)

Możemy nie znaleźć naszej ulubionej restauracji, albo nie będziemy już mieli pieniędzy, by raz na jakiś czas zjeść coś „na mieście”. Być może stracimy pracę lub tylko część pensji, nie weźmiemy kredytu... Chociaż zbyt wcześnie jest jeszcze na twarde prognozy, bo to zaledwie początek zarazy, już dzisiaj mnożą się pytania o to, jak może wyglądać gospodarczy krajobraz Lublina po epidemii. Z kilkoma takimi pytaniami zwróciliśmy się do Mariusza Sagana, dyrektora Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości w Urzędzie Miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak kryzys wpłynie na inwestycje w Lublinie i obecne już w mieście duże firmy?

– Mamy kontakt z firmami i nie mamy informacji o wycofywaniu się ich z Lublina. Nie ma też informacji o możliwych zwolnieniach, w tym grupowych, przynajmniej w tych firmach, z którymi jesteśmy na bieżąco.

Generalnie produkcja w większości z nich odbywa się zgodnie z planem. Problemem jest teraz przede wszystkim absencja części pracowników. Drugim problemem, zgłaszanym praktycznie przez każdą firmę, są pojawiające się zaburzenia w płatnościach i to one będą największym kłopotem w najbliższym czasie.

• Czy któryś z inwestorów interesujących się wejściem do Lublina rezygnuje ze swoich planów?

– Nie mamy takich sygnałów, ale czekamy na rozwój sytuacji. Kilka dni temu firma 7R ogłosiła wejście do Lublina z ogromnym projektem. W niektórych sektorach, takich jak magazyny i logistyka nie widać spowolnienia, bo rozwija się sektor kurierski. Firmy kurierskie będą potrzebowały większych powierzchni pod wynajem. Mówi się też o ruchach związanych z przeniesieniem części produkcji z Azji do Europy i duzi operatorzy zaczynają się na to przygotowywać. Mamy nie tylko zapowiedź inwestycji 7R, bo także w Świdniku, tuż przy obwodnicy Lublina, ma ruszyć budowa hal Panattoni.

• Jak może się rozwinąć sytuacja gospodarcza w Lublinie w związku z epidemią?

– Wszystko zależy od tego, jak zdywersyfikowana jest gospodarka. W Lublinie jest bardzo zróżnicowana i to jest duża przewaga. Nasza gospodarka, jeżeli chodzi o przemysł, jest oparta na takich sektorach jak przemysł spożywczy, medyczny i biotechnologia. Te trzy branże sobie doskonale sobie radzą. Jest też branża IT, która sobie radzi, chociaż jej sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Trudno tu generalizować, ale część firm ma dużo zleceń i realizuje je zdalnie, ale część zleceń się wali. Jeżeli firmy IT robiły zlecenia dla branży turystycznej, czy platform turystycznych, to tutaj zysku nie będzie.

• Straci też lubelska turystyka.

– Paradoksalnie będzie to sytuacja dość krótkoterminowa. Ta branża będzie miała problem, ale trzeba pamiętać, że Lublin był w innej sytuacji, niż np. Kraków czy Trójmiasto. W tamtych ośrodkach dominowali turyści zagraniczni, którzy przestali przylatywać i pewnie wrócą za rok, dwa lub później. W Lublinie około 75 proc. turystów to goście z Polski. Oni wrócą szybciej.

• Jak bardzo ucierpi gastronomia?

– Musimy popatrzeć na to, co działo się w tym sektorze w Lublinie przez ostatnich kilka lat. Pojawiło się sporo podmiotów, które mają po kilka obiektów, to są już mini sieci restauracyjne. Na pewno może być tak, że duża część tych sieci będzie musiała zdecydowanie ograniczyć swoją aktywność, ale utrzymana zostanie podstawowa oferta. Zróżnicowanie, jak szacuję, będzie mniejsze o 20 do 25 proc.

• Skoro może się zamknąć co czwarta restauracja, to w trudnej sytuacji znajdą się też właściciele nieruchomości wynajmujący im lokale. Zresztą nie tylko im.

– Z jednej strony mamy galerie handlowe, które mocno ucierpią na tym kryzysie. Z drugiej strony mamy prywatnych inwestorów mających lokale w blokach na nowych osiedlach, czy też w starej zabudowie. Oni też mocno stracą. Nie widziałbym natomiast dużej utraty zysków u tych, którzy mają mieszkania na wynajem. Podczas dużych kryzysów mniej osób kupuje mieszkania i przenosi się do wynajmowanych.

• A w tej sytuacji stracą deweloperzy oraz branża budowlana.

– Branża deweloperska, jak myślę, straci bardzo mocno, ale w perspektywie dwu-, trzyletniej, podobnie jak branża budowlana. Dzisiaj ludzie pokupowali mieszkania w blokach, które jeszcze nie wyszły z etapu „dziury w ziemi”, więc deweloperzy jeszcze będą mieć dopływ pieniędzy z kredytów, które były uzyskiwane rok czy dwa lata temu. Ale jeśli ten kryzys, jak dzisiaj się mówi, spowoduje spadek PKB o kilkanaście czy nawet dwadzieścia procent, to największe problemy zaczną się w sektorze deweloperskim za rok, czy dwa lata. Wtedy dotknie to też branżę budowlaną.

• Czy można się w ogóle spodziewać jakichkolwiek korzystnych efektów tego kryzysu dla gospodarki Lublina?

– Efektów pozytywnych może być kilka. Pierwszy z nich to taki, że inwestorzy będą przychodzić tam, gdzie biznes się utrzyma. A ja głęboko wierzę, że w Lublinie się utrzyma dzięki dywersyfikacji. Później pozwoli nam to przyciągnąć kolejne firmy. Myślę, że nie spotka nas taki los, jak regionów, gdzie jest typowa monokultura przemysłowa, czy to branży motoryzacyjnej, lotniczej, czy chemicznej. Tam może być bardzo źle.

Drugim efektem będzie unarodowienie produkcji, czyli tworzenie warunków do powstania produktów, które były do tej pory importowane i mówimy tutaj nie tylko o farmacji czy urządzeniach medycznych. Ogólnie będzie nacisk na to, żeby zmieniać łańcuch produkcji na świecie.

• Produkcja stanie się bardziej rozdrobniona?

– Na pewno tak, ale jednocześnie mniej globalna, a bardziej lokalna, narodowa. Będzie przewaga tych platform przemysłowych, jakie są związane z rynkiem lokalnym. Idealnie widać to po firmie Medisept, która robi dla polskich szpitali środki odkażające. Kiedyś to była mniejsza firma, ale gdy świat zakazał eksportu tych środków, to nasz rynek jest zajmowany przez ten podmiot.

• Bardziej lokalna produkcja to z kolei cios dla branży transportowej.

– Tutaj nie ma dobrych wiadomości dla północy województwa, dla transportowego zagłębia łukowsko-podlaskiego. Ale z drugiej strony ten transport nie zniknie i będzie sukcesywnie zastępowany przez transport w Polsce, chociaż na mniejszych odległościach.
Natomiast trzecią możliwą korzyścią z kryzysu może być to, że nauczy on patrzeć ludzi na kwestie kosztów. I w tym znowu upatrywałbym szans dla Lublina, dlatego że trudno będzie lokalizować biznes tam, gdzie jest drogi i będzie się go lokalizować tam, gdzie jest taniej. Może część firm zrozumie, że wschód kraju jest lepszy dla inwestycji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studniówki 2025: Poloneza zatańczyli uczniowie ZSTK im. T. Kościuszki w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Studniówki 2025: Poloneza zatańczyli uczniowie ZSTK im. T. Kościuszki w Lublinie

Dzisiaj polonezem swoją studniówkę rozpoczęli tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. T. Kościuszki w Lublinie. Młodzież bawi się w hotelu Luxor Atelia.

Poloneza czas zacząć. Studniówka prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Poloneza czas zacząć. Studniówka prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie

Uczniowie z prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce w Dworku Jabłonna.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS zrobił swoje. W półfinale Pekao SA Pucharu Polski lublinianki pokonały MB Zagłębie Sosnowiec 86:83. W nagrodę, już w sobotę zagrają o główne trofeum. Ich rywalem będzie PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wielkopolski. Finał zaplanowano na godz. 15.

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Dwie osoby w szpitalu
wypadek
galeria

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Dwie osoby w szpitalu

Dzisiaj tuż po godz. 18 na drodze krajowej nr 12 w okolicach Kajetanowa doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Fiat ducato czołowo zderzył się z hondą. Poszkodowani trafili do szpitali.

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"
zdjęcia
galeria

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"

Za nami XIV edycja Konkursu Piosenki Śpiewanej "Na strunach poezji", który organizuje ZS nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie we współpracy m.in. z Teatrem Starym. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowano 30 uczestników. W tym tygodniu poznaliśmy zwycięzców.

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

150 mln euro Unia Europejska przeznaczy na pomoc regionom przygranicznym. Pieniądze mają pomóc w naprawie skutków wojny za wschodnią granicą.

Jacques Ndiaye otworzył wynik piątkowego sparingu

Próba generalna na plus. Motor Lublin pokonał w ostatnim sparingu Dinamo Batumi

Piłkarze Motoru zdali ostatni test przed powrotem na ligowe boiska. Ekipa z Lublina w piątek rozegrała trzeci sparing podczas obozu w Turcji. I zanotowała zwycięstwo z gruzińskim Dinamo Batumi 2:1.

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja

Trzy szkoły zagrożone. Rodzice i nauczyciele przeciw reorganizacji

Trzy petycje podpisane przez setki mieszkańców gminy wiejskiej Puławy w sprawie odstąpienia od reformy lokalnej oświaty trafiło na biurko wójta Kamila Lewandowskiego. To sprzeciw wobec pomysłu przeniesienia klas 4-8 z małych szkół do innych, większych placówek. Twierdzą, że to pierwszy krok do ich likwidacji.

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Przez 10 miesięcy wpłacał pieniądze myśląc, że inwestuje w kryptowaluty. 55-letni mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!
NASZ PATRONAT
1 lutego 2025, 12:00

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!

Na początku lutego Lublin stanie się prawdziwą stolicą kulinarnych doznań. W hali Targów Lublin S.A. odbędzie się wyjątkowe wydarzenie podczas którego będziemy mogli wybrać się do Azji i spróbować najlepszej czekolady.

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy
Aktualizacja

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy

Koniec protestu głodowego grupy górników kopalni Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Członkowie związku zawodowego "Przeróbka" poinformowali o przerwaniu tej formy sprzeciwu wobec działań rządu. Powodem jest wyznaczenie terminu rozmów z przedstawicielami zarządu LW oraz władz centralnych.

 "Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem
zbrodnia
galeria

"Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Bogdana S., który niemal 30 lat temu dokonał morderstwa na ulicy Kossaka w Lublinie. Na jego trop trafili po latach śledczy z lubelskiego Archiwum X.

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium