Jeszcze tej jesieni na terenie powiatu powstanie nowy szlak do jazdy konnej. Turystów ma przyciągać przyroda, historia tutejszych miejscowości, już istniejące ośrodki jeździeckie i pensjonaty.
– Już teraz przy planowanym szlaku działa 14 stajni. Zainteresowanie jeździectwem jest duże – mówi Bogdan Sozoniuk, kierownik Wydziału Spraw Społecznych w radzyńskim Starostwie Powiatowym. – Z drugiej strony Lasy Państwowe nie są zadowolone, że każdy jeździ jak chce i straż leśna potrafi za to karać. Ten szlak skumuluje turystykę konną na określonych drogach.
Na początku i na końcu szlaku będą tablice z mapami. Po drodze będą miejsca do uwiązywania koni i wiaty, pod którymi będzie można odpocząć. Szlak będzie się zaczynał w Brzozowicy Dużej, na początku ścieżki historyczno-przyrodniczej "Brzozowica”.
Najpierw będzie prowadził przez uroczyska "Baran”, potem przez Miłolas w gminie Kąkolewnica. Następnie już na terenie gminy Radzyń Podlaski, szlak poprowadzi przez miejscowość Główne, Brzostówiec, Żabików oraz na uroczysko "Feliksówka”.
Kolejne przystanki to już gmina Borki: miejscowości Olszewnica, Wola Osowińska, Osowno, Borki i Sitno. Potem szlak wraca na teren gminy Radzyń Podlaski (Ptaszki Małe) i znowu do gminy Borki (Stara Wieś, Tchórzew do mostu na rzece Tyśmienicy).
Ostatni odcinek to już teren gminy Czemierniki (miejscowości Bełcząc Bełcząc, Lichty, Niewęgłosz). Szlak kończy się przy stajni Radzyńskiego Klubu Jeździeckiego.
Trasa przebiega przez lasy, łąki, obszar Natura 2000 w Dolinie Tyśmienicy i przez miejsca związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi.
– Np. na tych terenach w czasie wojny w 1920 r. formowała się ochotnicza jazda majora Jaworskiego, która pod Kąkolewnicą rozbiła wojska bolszewickie. Na szlaku są także miejsca związane z okresem walk o niepodległość w 1915 r. oraz uroczysko "Baran”, czyli miejsce kaźni żołnierzy AK w 1944 r. – tłumaczy Sozoniuk.