Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

4 września 2021 r.
12:38

Rzeczywistość stanu wyjątkowego w Lubelskiem. Jak żyje się mieszkańcom?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
(fot. czytelnik )

Paniki nie ma, ale jest nieswojo, bo wszędzie patrole policji i Straży Granicznej – komentują mieszkańcy stref objętych stanem wyjątkowym. Takich miejscowości jest na Lubelszczyźnie 68. Włodawa już odwołała swój sztandarowy Festiwal Trzech Kultur. A wojewoda lubelski Lech Sprawka zapowiada rekompensaty przedsiębiorcom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dzisiaj jechałem z Białej Podlaskiej do Terespola, do pracy i policja legitymowała na wjeździe do miasta. Czekałem kilka minut – opowiada nam mieszkaniec Terespola.

– W zasadzie jedyną jak na razie zmianą są tablice informacyjne o objęciu miejscowości stanem wyjątkowym. Szkoły funkcjonują normalnie, cały czas dojeżdżają i odjeżdżają uczniowie z innych miejscowości. Widzę to, bo mieszkam przy samej szkole – relacjonuje z kolei mieszkanka Janowa Podlaskiego.

Ale władze Włodawy już odwołały swoją sztandarową imprezę. – Niestety, Festiwal Trzech Kultur się nie odbędzie. Nie chcemy zmieniać tej tradycji i wyznaczać inny termin – przyznaje Edyta Słabko, sekretarz Włodawy. Impreza miała się odbyć w dniach 17-19 września, a organizatorzy pracowali nad nią od roku.

Włodawa to miejscowość turystyczna, leży na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. – Wielu turystów tutaj rezerwowało noclegi, ale musieli je opuścić – zaznacza pani sekretarz. Mieszkańcy dzwonią do urzędu i pytają o stan wyjątkowy. – Godziny policyjnej co prawda nie ma, życie toczy się własnym rytmem, bo przecież sklepy są otwarte, szkoły również. Ale jest więcej patroli policji czy służb granicznych – przyznaje Słabko. – Staramy się informować mieszkańców i nie doprowadzać do ogólnej paniki – tłumaczą władze Włodawy.

Jednak rzeczywistość wielu miejscowości przy wschodniej granicy zmieniła się, m.in. za sprawą obecności licznych służb. – Straż Graniczna koncentruje się na swoim głównym zadaniu, jakim jest ochrona granicy państwowej – podkreśla ppor. SG Anna Michalska, p.o. rzecznika Komendanta Głównego Straży Granicznej. – Dodatkowo, będziemy również podczas patroli, na posterunkach stałych i mobilnych, we współpracy z innymi służbami, weryfikować, czy osoby kontrolowane zaliczają się do kategorii osób, które mogą przebywać na terenie objętym stanem wyjątkowym – dodaje Michalska.

Również więcej policjantów zostało oddelegowanych do miejsc objętych stanem wyjątkowym. – Funkcjonariusze prowadzą kontrole na drogach dojazdowych do strefy, dlatego osoby podróżujące w ten rejon muszą liczyć się z takimi działaniami, pamiętając jednocześnie o obowiązujących przepisach i ograniczeniach wynikających z rozporządzenia – zaznacza komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik policji w Białej Podlaskiej. – Osoby wjeżdżające do strefy muszą mieć ze sobą dokument potwierdzający ich tożsamość. Na jej teren mogą wjechać, między innymi, osoby wykonujące tam stale pracę czy też osoby zapewniające opiekę najbliższej rodzinie – dodaje rzeczniczka.

 

W piątek senator Jacek Bury z Polski 2050 zwrócił się z pismem o pomoc dla przedsiębiorców z tego rejonu do wojewody lubelskiego. – Mam wrażenie, że administracja państwowa nie uwzględniła w tym wszystkim przedsiębiorców, nie uwzględniła życia ludzi na tych terenach – mówił na konferencji prasowej Bury. Przypominał, że na stanie wyjątkowym ucierpią głównie firmy z branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Wojewoda zapewnia, że rekompensaty będą. – Przekazałem już premierowi Mateuszowi Morawieckiemu te sygnały. Obecnie trwają intensywne prace rządu nad tarczą osłonową z tytułu utraconych dochodów przez przedsiębiorców – zaznacza wojewoda Lech Sprawka. – Wstępnie ustaliliśmy, że w naszych regionie mowa o 120 podmiotach. Ale ta liczba może być większa. Szczegóły są w trakcie opracowania. Ale forma pomocy na pewno będzie – dodaje Sprawka.

Przypomnijmy że, prezydent Andrzej Duda w czwartek złożył podpis pod rozporządzeniem o stanie wyjątkowym na okres 30 dni. Przy granicy z Białorusią obowiązuje m.in. zakaz imprez masowych, a każdy mieszkaniec powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Na tym obszarze mogą przebywać m.in. osoby stale go zamieszkujące, posiadające na tym terenie nieruchomości, prowadzące działalność gospodarczą, rolnicy, uczniowie, osoby świadczące usługi pocztowe i kurierskie. Dopuszcza się możliwość odwiedzenia najbliższych członków rodziny. W innych przypadkach przemieszczanie osób postronnych jest zabronione. Ale są pewne wyjątki. – To miejsca kultu religijnego, choćby sanktuarium w Kodniu. Osoby spoza obszaru stanu wyjątkowego mogą się udać w tym celu. Można też organizować wesela i pogrzeby na tym obszarze i osoby z zewnętrz mogą brać w nich udział. Może zdarzyć się kontrola, dlatego trzeba mieć przy sobie dowód – podkreśla wojewoda lubelski.

Co oznacza stan wyjątkowy?

– zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń;

– zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;

– obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;

– zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;

– zakaz utrwalania, nagrywania i fotografowania wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących;

– ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;

– ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

39-latek planował napad już pół roku wcześniej, a we wszystkim pomogła mu żona. Po całym zdarzeniu małżeństwo uciekło z Polski. Długo jednak nie cieszyli się wolnością ani skradzionymi pieniędzmi.

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje
film

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje

Ciężko wyobrazić sobie bardziej rajski kierunek ekskluzywnej podróży niż gorące, tropikalne Seszele. Ten kraj wyspiarski z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów wśród turystów z Polski, a jednocześnie pozostaje egzotyczny i trudno dostępny ze względu na swoje położenie na mapie.

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia
ZDJĘCIA
galeria

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się uroczyste obchody 40-lecia Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie. Jubileusz był okazją do podsumowania czterech dekad działalności formacji oraz uhonorowania jej funkcjonariuszy.

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

36-latek, który w minionym tygodniu potrącił nastolatkę, dzisiaj trafił do prokuratury. Usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia, za co może mu grozić do 4,5 roku więzienia.

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Ponad 3 kg marihuany znaleźli łukowscy policjanci w domu 38-letniego mieszkańca powiatu radzyńskiego. Mężczyzna zarzekał się, że z narkotykami nie ma nic wspólnego.

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ
26 kwietnia 2025, 12:00

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ

Jeśli zalegają Wam niepotrzebne już części, czy też akcesoria rowerowe albo rowerowe ciuchy lub nieużywane już rowery, a nie macie czasu by wystawiać je na aukcjach, to przyjdźcie w sobotę na III Lubelski Rowerowy Pchli Targ.

Górniczki spróbują w sobotę zatrzymać lidera tabeli

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik zmierzy się z GKS Katowice

W sobotę o godz. 11 GKS Górnik Łęczna podejmie GKS Katowice, czyli lidera tabeli. Co ciekawe, przyjezdne w tym sezonie wygrały... wszystkie 18 spotkań ligowych.

Koszykarze będą jeździć komunikacją miejską. I rozdawać niespodzianki

Koszykarze będą jeździć komunikacją miejską. I rozdawać niespodzianki

Fani koszykówki w poniedziałek powinni przesiąść się na komunikację miejską. Lubelskimi autobusami będą jeździć zawodnicy PGE Startu Lublin i będą rozdawać bilety na najbliższy mecz i inne niespodzianki.

Imprezy klubowe w weekend (25 -26 kwietnia)
Imprezy
25 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (25 -26 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

PGE MKS FunFloor Lublin pokonał Zagłębie 29:25

Dominika Więckowska (PGE MKS FunFloor): Nie chcemy mieć sobie już nic do zarzucenia

Rozmowa z Dominiką Więckowską, zawodniczką PGE MKS FunFloor Lublin

Strzelanina na Lubelszczyźnie. Jeden z poszkodowanych jest w ciężkim stanie

Strzelanina na Lubelszczyźnie. Jeden z poszkodowanych jest w ciężkim stanie

Do strzelaniny w jednym z lokali gastronomicznych miało dojść w czwartek wieczorem w gminie Niemce - podaje portal RadioZET.pl

Monika B.

Oszpecała córeczkę i organizowała zbiórki na leczenie. Jest akt oskarżenia

Przez kilka lat miała oszpecać córeczkę toksyczną substancją, a potem organizować publiczne zbiórki pieniędzy na jej leczenie. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Monice B. spod Łukowa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium