Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

4 września 2021 r.
12:38

Rzeczywistość stanu wyjątkowego w Lubelskiem. Jak żyje się mieszkańcom?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
1 2 A A
(fot. czytelnik )

Paniki nie ma, ale jest nieswojo, bo wszędzie patrole policji i Straży Granicznej – komentują mieszkańcy stref objętych stanem wyjątkowym. Takich miejscowości jest na Lubelszczyźnie 68. Włodawa już odwołała swój sztandarowy Festiwal Trzech Kultur. A wojewoda lubelski Lech Sprawka zapowiada rekompensaty przedsiębiorcom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dzisiaj jechałem z Białej Podlaskiej do Terespola, do pracy i policja legitymowała na wjeździe do miasta. Czekałem kilka minut – opowiada nam mieszkaniec Terespola.

– W zasadzie jedyną jak na razie zmianą są tablice informacyjne o objęciu miejscowości stanem wyjątkowym. Szkoły funkcjonują normalnie, cały czas dojeżdżają i odjeżdżają uczniowie z innych miejscowości. Widzę to, bo mieszkam przy samej szkole – relacjonuje z kolei mieszkanka Janowa Podlaskiego.

Ale władze Włodawy już odwołały swoją sztandarową imprezę. – Niestety, Festiwal Trzech Kultur się nie odbędzie. Nie chcemy zmieniać tej tradycji i wyznaczać inny termin – przyznaje Edyta Słabko, sekretarz Włodawy. Impreza miała się odbyć w dniach 17-19 września, a organizatorzy pracowali nad nią od roku.

Włodawa to miejscowość turystyczna, leży na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. – Wielu turystów tutaj rezerwowało noclegi, ale musieli je opuścić – zaznacza pani sekretarz. Mieszkańcy dzwonią do urzędu i pytają o stan wyjątkowy. – Godziny policyjnej co prawda nie ma, życie toczy się własnym rytmem, bo przecież sklepy są otwarte, szkoły również. Ale jest więcej patroli policji czy służb granicznych – przyznaje Słabko. – Staramy się informować mieszkańców i nie doprowadzać do ogólnej paniki – tłumaczą władze Włodawy.

Jednak rzeczywistość wielu miejscowości przy wschodniej granicy zmieniła się, m.in. za sprawą obecności licznych służb. – Straż Graniczna koncentruje się na swoim głównym zadaniu, jakim jest ochrona granicy państwowej – podkreśla ppor. SG Anna Michalska, p.o. rzecznika Komendanta Głównego Straży Granicznej. – Dodatkowo, będziemy również podczas patroli, na posterunkach stałych i mobilnych, we współpracy z innymi służbami, weryfikować, czy osoby kontrolowane zaliczają się do kategorii osób, które mogą przebywać na terenie objętym stanem wyjątkowym – dodaje Michalska.

Również więcej policjantów zostało oddelegowanych do miejsc objętych stanem wyjątkowym. – Funkcjonariusze prowadzą kontrole na drogach dojazdowych do strefy, dlatego osoby podróżujące w ten rejon muszą liczyć się z takimi działaniami, pamiętając jednocześnie o obowiązujących przepisach i ograniczeniach wynikających z rozporządzenia – zaznacza komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik policji w Białej Podlaskiej. – Osoby wjeżdżające do strefy muszą mieć ze sobą dokument potwierdzający ich tożsamość. Na jej teren mogą wjechać, między innymi, osoby wykonujące tam stale pracę czy też osoby zapewniające opiekę najbliższej rodzinie – dodaje rzeczniczka.

 

W piątek senator Jacek Bury z Polski 2050 zwrócił się z pismem o pomoc dla przedsiębiorców z tego rejonu do wojewody lubelskiego. – Mam wrażenie, że administracja państwowa nie uwzględniła w tym wszystkim przedsiębiorców, nie uwzględniła życia ludzi na tych terenach – mówił na konferencji prasowej Bury. Przypominał, że na stanie wyjątkowym ucierpią głównie firmy z branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Wojewoda zapewnia, że rekompensaty będą. – Przekazałem już premierowi Mateuszowi Morawieckiemu te sygnały. Obecnie trwają intensywne prace rządu nad tarczą osłonową z tytułu utraconych dochodów przez przedsiębiorców – zaznacza wojewoda Lech Sprawka. – Wstępnie ustaliliśmy, że w naszych regionie mowa o 120 podmiotach. Ale ta liczba może być większa. Szczegóły są w trakcie opracowania. Ale forma pomocy na pewno będzie – dodaje Sprawka.

Przypomnijmy że, prezydent Andrzej Duda w czwartek złożył podpis pod rozporządzeniem o stanie wyjątkowym na okres 30 dni. Przy granicy z Białorusią obowiązuje m.in. zakaz imprez masowych, a każdy mieszkaniec powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Na tym obszarze mogą przebywać m.in. osoby stale go zamieszkujące, posiadające na tym terenie nieruchomości, prowadzące działalność gospodarczą, rolnicy, uczniowie, osoby świadczące usługi pocztowe i kurierskie. Dopuszcza się możliwość odwiedzenia najbliższych członków rodziny. W innych przypadkach przemieszczanie osób postronnych jest zabronione. Ale są pewne wyjątki. – To miejsca kultu religijnego, choćby sanktuarium w Kodniu. Osoby spoza obszaru stanu wyjątkowego mogą się udać w tym celu. Można też organizować wesela i pogrzeby na tym obszarze i osoby z zewnętrz mogą brać w nich udział. Może zdarzyć się kontrola, dlatego trzeba mieć przy sobie dowód – podkreśla wojewoda lubelski.

Co oznacza stan wyjątkowy?

– zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń;

– zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;

– obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;

– zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;

– zakaz utrwalania, nagrywania i fotografowania wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących;

– ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;

– ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Czwarte ognisko rzekomego pomoru drobiu w województwie lubelskim stwierdzono w gospodarstwie hodującym kury. Wszystkie dotychczasowe ogniska tej choroby wykryto w gminie Międzyrzec Podlaski. W regionie obowiązują szczepienia kur i indyków.

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium