Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

2 września 2021 r.
16:51

Stan wyjątkowy już obowiązuje. "Trochę może to przypominać stan wojenny"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
(fot. x-news/TVN24)

Stan wyjątkowy staje się faktem. Prezydent Andrzej Duda w czwartek złożył podpis pod rozporządzeniem. Przy granicy z Białorusią obowiązuje m.in. zakaz imprez masowych, a każdy mieszkaniec powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Co z branżą turystyczną, która najbardziej ucierpi?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 – Ten wniosek był bardzo wnikliwie analizowany – zapewnił w czwartek Błażej Spychalski, rzecznik Kancelarii Prezydenta. Teraz dokument trafi do Sejmu, który musi potwierdzić decyzję prezydenta. Posiedzenie planowane jest w poniedziałek, ale bez względu na to stan wyjątkowy obowiązuje już 183 miejscowościach, w pasie 3 kilometrów od granicy z Białorusią. Na Lubelszczyźnie dotyczy to 68 miejscowości.

– Jestem przekonany, że są to działania racjonalne i proporcjonalne do zagrożenia. Nie histeryzujemy. Sytuacja rzeczywiście jest niebezpieczna – przekonuje Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. – Musimy się do tego odpowiednio przygotować. To rozporządzenie daje nam instrumenty dla służb m.in. Straży Granicznej. Nie będzie zbytnio uciążliwe dla mieszkańców. W tym czasie chcemy ustabilizować sytuację na granicy z Białorusią – zaznacza szef resortu i dodaje, że od kilku tygodni „mamy tam do czynienia z głębokim kryzysem migracyjnym”.

– A wynika on z powodów czysto politycznych – podkreśla Kamiński. – Problem nie dotyczy 30 osób przebywających w pobliżu Usnarza Górnego. To czubek czubka góry lodowej, który chciałby nam zafundować Łukaszenka – stwierdza minister.

Poza tym, za wprowadzeniem stanu wyjątkowego mają też przemawiać manewry wojskowe „Zapad 2021” które 10 września rozpoczynają się na Białorusi, m.in. w rejonie Brześcia.

Jakie zasady?

Co oznacza w praktyce stan wyjątkowy? – Rozporządzenie będzie zakładać zawieszenie prawa do organizacji zgromadzeń publicznych czy imprez masowych. Wprowadza obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego, a dzieci uczące się powinny mieć przy sobie legitymację szkolną – wymienia Maciej Wąsik wiceszef MSWiA. – Obowiązuje zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących – dodaje.

Na tym nie koniec. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym będą mogły przebywać m.in. osoby stale go zamieszkujące, osoby posiadające na tym terenie nieruchomości, prowadzące działalność gospodarczą, rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne, uczniowie, osoby świadczące usługi pocztowe i kurierskie. Będzie też możliwość odwiedzenia najbliższych członków rodziny. W innych przypadkach przemieszczanie osób postronnych jest niemożliwe.

200 metrów od Bugu

Obostrzenia najbardziej dotkną branże turystyczną czy weselną. – Jesteśmy położeni 200 metrów od rzeki Bug. Na cały wrzesień i październik, co tydzień mieliśmy zaplanowane wesela. Do tego, pełne obłożenie naszej bazy noclegowej, czyli 100 miejsc. Ale rząd ma wypłacić odszkodowania – podkreśla Karol Dejneka właściciel domu weselnego Dolina Bugu w Kodniu w powiecie bialskim. – Poza tym ludzie sami już odwołują rezerwacje, jak usłyszeli że stan wyjątkowy ma być wprowadzony – przyznaje.

Dejneka już szuka prawnika. – Mam umowy z klientami, na tej podstawie będę dochodził wypłaty odszkodowań - zapowiada.

Poza tym, jego biznes to również spływy kajakowe. – Wielu turystów z tego korzysta. A wiadomo, że pływanie po Bugu też będzie zakazane. Także straty będą na pewno – ocenie przedsiębiorca, jeden z większych biznesmenów w gminie Kodeń. – Podatki pewnie jedne z większych odprowadzam w gminie – przypuszcza.

Rząd ma wypłacać rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy przez stan wyjątkowy muszą zawiesić działalność.

Trochę stan wojenny

– Mam mieszane odczucia odnośnie wprowadzenia takiego stanu, ale rozumiem, że grozić nam może większa fala migrantów. To jest powód główny – komentuje z kolei wójt Krzysztof Iwaniuk. W jego gminie, Terespol, obostrzeniami dotkniętych będzie kilka miejscowości, ale nie są one typowo turystyczne czy biznesowe – Ale i tak jesteśmy zaskoczeni, bo w naszym pasie nic się nie działo – podkreśla.– Zakaz imprez obowiązuje, ale na to nie ma żadnej rady. Zresztą i tak ograniczaliśmy się z ich organizacją ze względu na pandemię, bo przecież nam to ciągle grozi – tłumaczy wójt.

Od środy w pasie przygranicznym widać już większy ruch służb. – Musieli się przygotować. Więcej jest posterunków służb, trochę może to przypominać stan wojenny– przyznaje Iwaniuk.

Co oznacza stan wyjątkowy?

– zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń

– zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi

– obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej

– zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach

– zakaz utrwalania, nagrywania i fotografowania wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących

– ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia

– ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Horror w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywają po rzutach karnych

Horror w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywają po rzutach karnych

Wielkie emocje w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywały minimalnie z tamtejszą Energą MKS, ale później musiały gonić wynik i w samej końcówce rzutem na taśmę doprowadziły do rzutów karnych. A w nich lepiej trzymali nerwy na wodzy i wrócili do Puław z cennym zwycięstwem

Papież Franciszek w krytycznym stanie. Zagrożenie nie minęło

Papież Franciszek w krytycznym stanie. Zagrożenie nie minęło

Stan papieża Franciszka, przebywającego w rzymskiej Poliklinice Gemelli, jest nadal krytyczny i dlatego zagrożenie nie minęło - poinformował w sobotę Watykan w wieczornym biuletynie medycznym. Papież przeszedł hemotransfuzję i podano mu tlen.

Laura Miskiniene była w Gorzowie nie do zatrzymania

Kapitalny mecz Litwinki, Polski Cukier AZS UMCS wygrał w Gorzowie

Polski Cukier AZS UMCS po zaciętym meczu wygrał w sobotni wieczór, w Gorzowie 93:84. Lublinianki do sukcesu poprowadziła przede wszystkim Laura Miskiniene, która zapisała na swoim koncie: 25 punktów, 21 zbiórek i 6 asyst.

Politechnika Lubelska z nową nazwą wydziału  – „to więcej niż kosmetyczna zmiana”

Politechnika Lubelska z nową nazwą wydziału – „to więcej niż kosmetyczna zmiana”

Chodzi o Wydział Inżynierii Środowiska, którego już więcej nie spotkamy pod tą nazwą. Ma to być odpowiedź na zmiany klimatu i transformację energetyczną.

Podlasie z optymizmem może wyczekiwać starty rundy wiosennej

Dwa ostatnie sparingi i dziewięć goli Podlasia tuż przed ligą

Z optymizmem na rundę wiosenną mogą czekać piłkarze Podlasia. Zespół z Białej Podlaskiej rozegrał na koniec przygotowań dwa mecze kontrolne. Najpierw rozbił Lewart Lubartów 6:1, a później pokonał Huragan Międzyrzec Podlaski 3:1.

Meteoryt spadł na Lubelszczyznę. Znaleziono już trzy odłamki

Meteoryt spadł na Lubelszczyznę. Znaleziono już trzy odłamki

Poszukiwacze i pasjonaci kosmosu mają pełne ręce roboty. Kosmiczne kamienie wylądowały w naszym regionie. Zdaniem ekspertów to historyczna chwila.

Jeśli chodzi o pisanie, to wszystko jest dziełem wspólnym. Żaden fragment, nawet żaden akapit, nie jest twórczo-ścią tylko jednej osoby: nad wszystkim pracujemy razem – opowiadają Katarzyna Janoska i Szymon Brennestuhl
MAGAZYN

„To, co najlepsze, dopiero przed nami”- młodzi pisarze z Lublina założyli własne wydawnictwo

Elfy i ZUS. Magia i własna działalność gospodarcza. O pisaniu, fantasy i książkowym biznesie rozmawiamy z Katarzyną Janoską i Szymonem Brennestuhl, autorami sagi Vasharoth.

Walentynki w Nowym Komitecie. Tak się bawiliście.
foto
galeria

Walentynki w Nowym Komitecie. Tak się bawiliście.

Walentynki to gorący czas dla klubów, które podczas imprez walentynkowych przeżywają prawdziwe oblężenie. Zobaczmy, jak się bawiliście w Nowym Komitecie. Tak się bawi Lublin!

Do pożaru nowym sprzętem – inwestycja za ponad 13 mln zł

Do pożaru nowym sprzętem – inwestycja za ponad 13 mln zł

6 pojazdów ratowniczo-gaśniczych, 2 kwatermistrzowskie, cysterna, kontener logistyczno-transportowy a także zestaw oświetleniowy - przekazano nowy sprzęt jednostkom straży pożarnej z regionu.

Avia w ostatnim sparingu przed ligą przegrała aż 1:6

Avia Świdnik rozgromiona przez lidera Betclic II ligi

Nie tak ostatni sparing przed wznowieniem rozgrywek wyobrażali sobie kibice i piłkarze Avii Świdnik. Drużyna Wojciecha Szaconia wybrała się na bardzo trudny teren – do Grodziska Mazowieckiego, gdzie zmierzyła się z liderem II ligi. Niestety, rywale okazali się znacznie lepsi i rozbili żółto-niebieskich aż 6:1.

Policyjna eskorta uratowała dziecko. Podziękowania dla funkcjonariuszy z Tomaszowa Lubelskiego

Policyjna eskorta uratowała dziecko. Podziękowania dla funkcjonariuszy z Tomaszowa Lubelskiego

Policjanci z Tomaszowa Lubelskiego otrzymali podziękowania za sprawną i skuteczną interwencję. 7 lutego pomogli ojcu, który przewoził półtoraroczne dziecko wymagające pilnej pomocy lekarskiej. Dzięki policyjnej eskorcie maluch szybko trafił do szpitala.

Chełmianka zakończyła gry kontrolne remisem ze Starem Starachowice

Chełmianka zremisowała ze Starem. Jeden transfer nie wypalił, kolejne rozmowy trwają

Trzeci raz w tym sezonie Chełmianka zmierzyła się ze Starem Starachowice. Na inaugurację rozgrywek przegrała na wyjeździe 1:5, na koniec 2024 roku zremisowała u siebie 1:1. W sobotę, w próbie generalnej przed rundą wiosenną zawody zakończyły się wynikiem 0:0.

Droga wojewódzka w powiecie włodawskim do remontu – ma być lepiej pieszym i kierowcom

Droga wojewódzka w powiecie włodawskim do remontu – ma być lepiej pieszym i kierowcom

Rozbudowana zostanie droga wojewódzka nr 812: Biała Podlaska - Wisznice - Włodawa - Chełm - Rejowiec - Krasnystaw. Chodzi o odcinek o długości 9,2 km - w powiecie włodawskim, na terenie gmin Wyryki oraz Włodawa. Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski dał zielone światło w tej sprawie.

Niewybuch z II wojny światowej znaleziony podczas prac polowych

Niewybuch z II wojny światowej znaleziony podczas prac polowych

Pocisk moździerzowy odkryty w gminie Józefów nad Wisłą. Policjanci zabezpieczyli teren do czasu przyjazdu saperów, którzy zajęli się ładunkiem.

Wisła Puławy zakończyła w sobotę serię meczów kontrolnych

Wisła Puławy wygrywa ostatni sparing przed startem Betclic II Ligi

Wisła Puławy zakończyła serię zimowych sparingów. W ostatnim sprawdzianie Duma Powiśla pokonała na swoim boisku Ząbkovię Ząbki. Za tydzień podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają pierwszy w tym roku mecz o punkty

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium