Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

2 września 2021 r.
16:51

Stan wyjątkowy już obowiązuje. "Trochę może to przypominać stan wojenny"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
(fot. x-news/TVN24)

Stan wyjątkowy staje się faktem. Prezydent Andrzej Duda w czwartek złożył podpis pod rozporządzeniem. Przy granicy z Białorusią obowiązuje m.in. zakaz imprez masowych, a każdy mieszkaniec powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Co z branżą turystyczną, która najbardziej ucierpi?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 – Ten wniosek był bardzo wnikliwie analizowany – zapewnił w czwartek Błażej Spychalski, rzecznik Kancelarii Prezydenta. Teraz dokument trafi do Sejmu, który musi potwierdzić decyzję prezydenta. Posiedzenie planowane jest w poniedziałek, ale bez względu na to stan wyjątkowy obowiązuje już 183 miejscowościach, w pasie 3 kilometrów od granicy z Białorusią. Na Lubelszczyźnie dotyczy to 68 miejscowości.

– Jestem przekonany, że są to działania racjonalne i proporcjonalne do zagrożenia. Nie histeryzujemy. Sytuacja rzeczywiście jest niebezpieczna – przekonuje Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. – Musimy się do tego odpowiednio przygotować. To rozporządzenie daje nam instrumenty dla służb m.in. Straży Granicznej. Nie będzie zbytnio uciążliwe dla mieszkańców. W tym czasie chcemy ustabilizować sytuację na granicy z Białorusią – zaznacza szef resortu i dodaje, że od kilku tygodni „mamy tam do czynienia z głębokim kryzysem migracyjnym”.

– A wynika on z powodów czysto politycznych – podkreśla Kamiński. – Problem nie dotyczy 30 osób przebywających w pobliżu Usnarza Górnego. To czubek czubka góry lodowej, który chciałby nam zafundować Łukaszenka – stwierdza minister.

Poza tym, za wprowadzeniem stanu wyjątkowego mają też przemawiać manewry wojskowe „Zapad 2021” które 10 września rozpoczynają się na Białorusi, m.in. w rejonie Brześcia.

Jakie zasady?

Co oznacza w praktyce stan wyjątkowy? – Rozporządzenie będzie zakładać zawieszenie prawa do organizacji zgromadzeń publicznych czy imprez masowych. Wprowadza obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego, a dzieci uczące się powinny mieć przy sobie legitymację szkolną – wymienia Maciej Wąsik wiceszef MSWiA. – Obowiązuje zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących – dodaje.

Na tym nie koniec. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym będą mogły przebywać m.in. osoby stale go zamieszkujące, osoby posiadające na tym terenie nieruchomości, prowadzące działalność gospodarczą, rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne, uczniowie, osoby świadczące usługi pocztowe i kurierskie. Będzie też możliwość odwiedzenia najbliższych członków rodziny. W innych przypadkach przemieszczanie osób postronnych jest niemożliwe.

200 metrów od Bugu

Obostrzenia najbardziej dotkną branże turystyczną czy weselną. – Jesteśmy położeni 200 metrów od rzeki Bug. Na cały wrzesień i październik, co tydzień mieliśmy zaplanowane wesela. Do tego, pełne obłożenie naszej bazy noclegowej, czyli 100 miejsc. Ale rząd ma wypłacić odszkodowania – podkreśla Karol Dejneka właściciel domu weselnego Dolina Bugu w Kodniu w powiecie bialskim. – Poza tym ludzie sami już odwołują rezerwacje, jak usłyszeli że stan wyjątkowy ma być wprowadzony – przyznaje.

Dejneka już szuka prawnika. – Mam umowy z klientami, na tej podstawie będę dochodził wypłaty odszkodowań - zapowiada.

Poza tym, jego biznes to również spływy kajakowe. – Wielu turystów z tego korzysta. A wiadomo, że pływanie po Bugu też będzie zakazane. Także straty będą na pewno – ocenie przedsiębiorca, jeden z większych biznesmenów w gminie Kodeń. – Podatki pewnie jedne z większych odprowadzam w gminie – przypuszcza.

Rząd ma wypłacać rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy przez stan wyjątkowy muszą zawiesić działalność.

Trochę stan wojenny

– Mam mieszane odczucia odnośnie wprowadzenia takiego stanu, ale rozumiem, że grozić nam może większa fala migrantów. To jest powód główny – komentuje z kolei wójt Krzysztof Iwaniuk. W jego gminie, Terespol, obostrzeniami dotkniętych będzie kilka miejscowości, ale nie są one typowo turystyczne czy biznesowe – Ale i tak jesteśmy zaskoczeni, bo w naszym pasie nic się nie działo – podkreśla.– Zakaz imprez obowiązuje, ale na to nie ma żadnej rady. Zresztą i tak ograniczaliśmy się z ich organizacją ze względu na pandemię, bo przecież nam to ciągle grozi – tłumaczy wójt.

Od środy w pasie przygranicznym widać już większy ruch służb. – Musieli się przygotować. Więcej jest posterunków służb, trochę może to przypominać stan wojenny– przyznaje Iwaniuk.

Co oznacza stan wyjątkowy?

– zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń

– zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi

– obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej

– zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach

– zakaz utrwalania, nagrywania i fotografowania wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących

– ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia

– ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK
Koncert
21 maja 2025, 20:00

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK

Kaśka Sochacka to drobna blondynka z niskim zachrypniętym głosem, która jest najciekawszym damskim głosem w polskiej muzyce, a jednocześnie jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat. Artystka wystąpi w 21 i 22 maja w lubelskim CSK.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

To duży transfer, bo Amerykanka była najlepszą koszykarką sezonu zasadniczego Orlen Basket Ligi Kobiet.

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie
ZDJĘCIA
galeria

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium