Sąd sprawdzi, czy Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol, złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. - Nie byłem agentem - zapewnia Iwaniuk.
– Biuro wystąpiło do sądu o wydanie orzeczenia stwierdzającego, że wójt złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne – mówi Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN.
Pod koniec 2009 r. w biuletynie Informacji Publicznej IPN zostały ujawnione informacje o Krzysztofie Iwaniuku, które wytworzyły organy bezpieczeństwa w latach 1984–90. Opublikowano je w ramach postępowania lustracyjnego, gdyż dotyczyły osoby pełniącej funkcje publicznie.
Zawierały zapisy, że Krzysztof Iwaniuk został 5 kwietnia 1984 r. zarejestrowany przez Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Białej Podlaskiej w kategorii "zabezpieczenie operacyjne”.
Po kilku tygodniach dokonano zmiany kategorii – na kandydata na "tajny współpracownik”. Pół miesiąca później został przerejestrowany na TW ps. "Janek”.
Pozyskania dokonano, jak odnotowano w archiwach, z powodu "zagrożenia ze strony zagranicznych ośrodków wywiadowczych”. "Janek” został zdjęty z czynnej ewidencji operacyjnej dopiero na początku 1990 r. Materiały zostały zniszczone.
W 2008 r. Krzysztof Iwaniuk podał w oświadczeniu lustracyjnym, że nie pracował w organach bezpieczeństwa państwa i nie był ich współpracownikiem. Teraz prokuratorzy IPN to kwestionują.
Iwaniuk od wielu miesięcy twierdzi, że nie był agentem. Skarży się, że uwierzono w zapisy Służby Bezpieczeństwa. – Nie ma dokumentów, które wskazywałyby, że byłem tajnym i świadomym współpracownikiem organów bezpieczeństwa. Cierpliwie czekam na rozstrzygnięcie sądu. Przysługuje mi prawo do obrony – podkreśla Iwaniuk.
Przyznaje, że niedawno w trybie wyborczym wystąpił do sądu przeciwko "Tygodnikowi Podlaskiemu”, żądając zaprzestania publikowania informacji, że był agentem Służby Bezpieczeństwa. Pozew został oddalony.
– Sąd nie uznał trybu wyborczego, a ja nie zdążyłem tego postanowienia zaskarżyć – tłumaczy Iwaniuk, który obecnie jako jeden z trzech kandydatów zabiega o ponowny wybór na wójta gminy Terespol.
Osoba uznana prawomocnie przez sądy za "kłamcę lustracyjnego” nie może na okres od 3 do 10 lat pełnić funkcji publicznych.