Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

21 grudnia 2019 r.
8:18

Spór wokół Nagrody Nobla. Radny prawicy: "Pani Tokarczuk obraża Polaków"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
226 A A
Olga Tokarczuk w Białej Podlaskiej w 2015 roku
Olga Tokarczuk w Białej Podlaskiej w 2015 roku (fot. UM)

Radni Koalicji Obywatelskiej i Białej Samorządowej zaproponowali stanowisko w związku z przyznaniem Oldze Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla. – Pani Tokarczuk, Ukrainka z pochodzenia, obraża Polaków – uważa z kolei radny Sławomir Potocki ze Zjednoczonej Prawicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stanowisko przedstawił na piątkowym posiedzeniu Robert Woźniak (Koalicja Obywatelska) wiceprzewodniczący rady.

– To historyczne dla Polski wydarzenie. Wyrażamy dumę, że po raz kolejny polski twórca został doceniony na arenie międzynarodowej (...). Utwory Olgi Tokarczuk nie są łatwe, ale skłaniają do zadumy, to perły – cytuje stanowisko radny. – Mamy nadzieję, że nasze instytucje kultury i placówki oświatowe będą w sposób trwały krzewić wiedzę o dokonaniach noblistki – dodaje Woźniak i przypomina, że Tokarczuk odwiedziła Białą Podlaską w 2015 roku w ramach Festiwalu Okołoliterackiego. – Tym bardziej nasze stanowisko jest zasadne – uważa wiceprzewodniczący.

Nie wszyscy podzielili jednak jego przekonanie.

– Nie czytałem żadnej książki pani Tokarczuk – nie ukrywa na wstępie radny Sławomir Potocki (ZP). – Nie można oddzielić człowieka od twórczości. Pani Tokarczuk, z pochodzenia Ukrainka, obraża Polaków, często wyzywając mój naród od antysemitów i kolonizatorów, dlatego nie mogę podpisać się pod tym stanowiskiem – tłumaczy Potocki, który jest kierownikiem bialskiego oddziału Głównej Biblioteki Lekarskiej.

Radny ma też wątpliwości co do samej Nagrody Nobla. – Widzimy upadek tej nagrody, już nie jest prestiżowa. Brane są pod uwagę strony ideologiczne. Pani Tokarczuk jest walczącą lewaczką i zdobywa za to punkt – stwierdza radny. I sięga do przykładów z przeszłości. – Znakomity polski poeta Zbigniew Herbert nie dostał Nobla, bo był antykomunistą. Ta nagroda zdeprecjonowała się w moich oczach – podkreśla i przypomina, że noblistka dostała 600 tys. zł od polskiego rządu na tłumaczenia swoich książek.

– Gdy nagrodę dostawał Henryk Sienkiewicz, to wtedy hołdowało sie wartościom patriotycznym, narodowym. Teraz co innego się wychwala. Wprowadzamy dysonans – uważa Potocki.

Na reakcję radnych nie trzeba było długo czekać. – Muszę zabrać głos, bo jestem polonistką. Jest pan pracownikiem biblioteki, uważałam, że nie można się wypowiadać na temat czegoś, czego się nie zna. A sam pan przyznał, że książek nie czytał – odpowiada radna Marta Cybulska-Demczuk (KO). – Olga Tokarczuk dostała Nobla za twórczość, nie za swoje nazwisko. Jak się pan będzie wypowiadał, to najpierw trzeba chociaż jedną książkę przeczytać – upomina radna.

W nawiązaniu do dawnych pisarzy, Cybulska-Demczuk opowiedziała o Adamie Mickiewiczu. – On był kanalią. Proszę poczytać biografię. Pan porównuje innych pisarzy z Tokarczuk, to proszę przeczytać, jaki był, a Mickiewicza przecież czytamy za to, co stworzył – stwierdza radna.

– W jakim kierunku my podążamy – dziwi się z kolei radny Mariusz Michalczuk (KO). – Jeżeli Nagroda Nobla nie jest czymś ważnym, to trzeba zapytać, co dla nas jest ważne, co warto wynosić na piedestał. Pomijam, to, że należy oddzielać człowieka od twórczości – zaznacza radny.

Z kolei, zdaniem radnego Jana Jakubca z Białej Samorządowej takie dyskusje zdarzają się, gdy "w samorządzie wkracza ideologia i upartyjnienie". – Każdy z nas ma prawo do swojego poglądu, sposobu na życie i nie należy tego krytykować – uważa Jakubiec.

Za stanowiskiem zagłosowało 12 radnych (KO i Biała Samorządowa), przeciw było 8 (ze Zjednoczonej Prawicy), a jeden (ZP) wstrzymał się od głosu. Przypomnijmy, że po przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla, prezydent Michał Litwiniuk (PO) wspólnie z młodzieżą czytał fragmenty dzieł autorki w kilku szkołach.

Radny Sławomir Potocki niedawno wypowiedział się, że joga to grzech. (fot. E. Burda)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

światełko do nieba w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Światełko do nieba rozbłysło nad Lublinem!

Nieodłączny element finału WOŚP, czyli światełko do nieba zakończyło wielki finał 33. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jubileuszowy, 30. festiwal kolęd za nami. Grand Prix dla zespołu z Puław
galeria

Jubileuszowy, 30. festiwal kolęd za nami. Grand Prix dla zespołu z Puław

Dzisiaj w sali widowiskowej Domu Chemika - Puławskiego Ośrodka Kultury, publiczność miała okazję obejrzeć finałowy koncert laureatów 30. Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd. Występy najlepszych wykonawców nagrodzono gromkimi brawami. Na koniec podzielono jubileuszowy tort.

PZL Leonardo Avia Świdnik pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała 3:2, mimo że prowadziła już 2:0

PZL Leonardo Avia Świdnik przywiozła z Bielska-Białej tylko punkt

Mimo że PZL Leonardo Avia Świdnik prowadziła z BBTS Bielsko-Biała już 2:0 w setach, ostatecznie przegrała 2:3

Rafał Siwek
Lubelska premiera opery

Nadrabiam wieloletnie zaległości w polskich występach

Rafał Siwek: laureat międzynarodowych konkursów wokalnych. Regularnie występuje na najlepszych scenach operowych na całym świecie. Siwek jest uznawany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych w Polsce. W lubelskim „Don Giovannim” wcielił się w rolę Komandora. Rozmawiamy o współczesnej operze, o trudnościach związanych z zawodem i o tym, dlaczego włoska publiczność jest najlepsza na świecie.

Mniej wiernych, mniej powołań? Jak wygląda sytuacja w Kościele?
RAPORT

Mniej wiernych, mniej powołań? Jak wygląda sytuacja w Kościele?

Zmiany demograficzne, a może głębokie przemiany światopoglądowe? Jedno jest pewne: w kościołach jest coraz miej wiernych.

Skoki narciarskie. Życiówka Pawła Wąska na zawodach w niemieckim Oberstdorfie

Skoki narciarskie. Życiówka Pawła Wąska na zawodach w niemieckim Oberstdorfie

Świetny występ Pawła Wąska na skoczni mamuciej w Oberstdorfie. Polski zawodnik zajął znakomite, czwarte miejsce ustanawiając przy tym swój najlepszy wynik w zawodach Pucharu Świata

Dziesiąta wygrana PGE Startu w tym sezonie
ZDJĘCIA
galeria

Dziesiąta wygrana PGE Startu w tym sezonie

W hali Globus nie było w niedzielę pięknego basketu, ale najważniejszą informacją jest zwycięstwo PGE Startu Lublin. Gospodarze pokonali Arriva Polski Cukier Toruń 79:71.

Jest śledztwo ws. zabójstwa ratownika medycznego w Siedlcach

Jest śledztwo ws. zabójstwa ratownika medycznego w Siedlcach

W niedzielę Prokuratura Rejonowa w Siedlcach wszczęła śledztwo w sprawie dokonanego w sobotę zabójstwa ratownika medycznego z Białej Podlaskiej - poinformowała rzecznik siedleckiej prokuratury okręgowej prok. Krystyna Gołąbek.

Puławy i Janowice grają z orkiestrą. Dzisiaj biegali i morsowali
zdjęcia
galeria

Puławy i Janowice grają z orkiestrą. Dzisiaj biegali i morsowali

Przez całą niedzielę na ulicach Puław, Kazimierza Dolnego, Nałęczowa oraz innych miast i wsi powiatu puławskiego można było spotkać wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Janowicach zbiórkę połączono z morsowaniem, w Puławach m.in. z biegami na stadionie.

Lublin gra z orkiestrą! Wielka zabawa w szczytnym celu
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Lublin gra z orkiestrą! Wielka zabawa w szczytnym celu

Spacer z chartami, profilaktyczne badania oraz wielka zabawa pod galerią Olimp. Wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy opanował Lublin.

Trwa 33. finał WOŚP
33. Finał WOŚP

Do godz. 15.30 zebrano ponad 60 mln zł

Podczas 33. Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy do godz. 15.30 w niedzielę zebrała na onkologię i hematologię dziecięcą ponad 60 mln zł. – Zróbmy wszystko, aby ten dzień był niezwykle pozytywny, ciepły, radosny" - zaapelował prezes WOŚP Jerzy Owsiak.

Fotradar w Świdniku rozpoczął działanie w grudniu 2023 roku

Król polskich fotoradarów błyska w Świdniku: 21 tys. zdjęć

Po kilu latach przerwy, fotoradar z naszego regionu jest  krajowym liderem w liczbie zarejestrowanych wykroczeń. Urządzenia pracujące przy al. Tysiąclecia w Świdniku. Rośnie mu konkurencja, bo w tym roku do sieci 33 „lubelskich” fotoradarów dojdą dwa nowe oraz dwa odcinkowe pomiary prędkości (opp). "Dobra informacja" to taka, że opp w Gołębiu, przy drodze woj. nr 801 Puławy-Dęblin, wciąż nie działa.

Trener Lewartu Wojciech Stefański sprawdzał w sobotę pięciu piłkarzy

Lewart wygrał dwa sparingi, wkrótce pierwsze transfery?

Sobota była bardzo pracowita dla piłkarzy Lewartu Lubartów. Trener Wojciech Stefański zafundował swoim podopiecznym dwa mecze kontrolne. W obu trzecioligowiec zmierzył się z czołowymi ekipami IV ligi. Najpierw pokonał w Biłgoraju tamtejszą Ładę 2:1. Wieczorem wygrał za to u siebie z Lublinianką 1:0.

Ulica Bernardyńska na starych zdjęciach
foto
galeria

Ulica Bernardyńska na starych zdjęciach

Skończyła się rozbiórka kamienicy przy ul. Bernardyńskiej 10, która w nocy z 17 na 18 stycznia uległa częściowemu zawaleniu. Tymi dramatycznymi wydarzeniami żył cały Lublin. Dlatego przypominamy historię ulicy, skąd się wzięła jej nazwa i jak dawniej wyglądała.

Karol Nawrocki na spotkaniu z wyborcami w Myślenicach

Wybory prezydenckie. Karol Nawrocki w Lubelskiem. Zaplanowano kilka spotkań

Kampania przed majowymi wyborami prezydenckimi nabiera tempa. W tym tygodniu planowana jest wizyta w Lubelskiem kandydata PiS Karola Nawrockiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium