Zmienia się oblicze Małpiego Gaju przy ulicy Zamkowej w Białej Podlaskiej. Powstanie tu niespotykany dotąd w mieście park edukacyjny.
Przebiegać będzie tędy ścieżka pieszo-rowerowa. Ale prawdziwą atrakcją będzie nowa przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa dla mieszkańców. Jaka?
– Park edukacyjny przy ul. Zamkowej jest jednym z 11 punktów wiedzy umieszczonych na szlaku edukacyjnym prowadzącym wzdłuż rzeki Krzny przez całe miasto. Będą to przystanki, na których będzie można zapoznać się z walorami przyrodniczymi doliny Krzny – tłumaczy prezydent Michał Litwiniuk.
Na szlaku pojawią się różne obiekty, m.in. letni pawilon edukacyjny przy ul. Żurawiej, dwie platformy widokowe czy wiata do obserwacji migrujących ptaków.
Na powierzchni ponad hektara parku edukacyjnego pojawi się też mała architektura. Miejsce będzie oświetlone i monitorowane. – Lokalizacja w pobliżu centrum miasta sprawi zapewne, że park będzie często odwiedzany przez mieszkańców – liczą urzędnicy. Znajdą się tu na przykład hoteliki dla owadów, tablice edukacyjne czy szkółka przyrodnicza. Ta ostatnia pozwoli na obserwacje trzmieli i motyli. Szkoły i przedszkola będą mogły mieć tu plenerowe zajęcia.
– Zgodnie z projektem pojawią się tu nowe nasadzenia. Wszystko ma się wpisać się w naturalny charakter otaczającego krajobrazu – zaznaczaprezydent.
Przypomnijmy, że w grudniu, Urząd Miasta podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowych na pierwszy etap tej inwestycji. Podwykonawcą, który zajmuje się terenami zielonymi, jest bialska firma Greenbox Architektura Krajobrazu Kamila Jaroszuka. Wielu bialczan może wspominać Małpi Gaj z sentymentem, bo przed laty był tu park, ale z biegiem lat miejsce stało się zaniedbane. Pierwszy etap ma być gotowy w lipcu i kosztuje 4,6 mln zł.
Jakie rośliny pojawią się w ogrodzie edukacyjnym w Małpim Gaju?
Porzeczka czarna, berberys zwyczajny, dereń jadalny, kalina koralowa, róża dzika, agrest pospolity, jeżyna, dziurawiec zwyczajny, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, rdest ptasi, wyka ptasia, kocimiętka właściwa, chaber bławatek, facelia błękitna, macierzanka piaskowa, dąb szypułkowy, leszczyna, oczar pośredni, pęchęrznica kalinolistna, podagrycznik pospolity, bodziszek kantabryjski, miskant olbrzymi.