Już wiadomo, co będzie przedstawiał kolejny mural w Białej Podlaskiej. Będzie on poświęcony malarzowi Ludwikowi Maciągowi.
– Na mural upamiętniający 100. rocznicę urodzin Ludwika Maciąga wybrany został obraz "Konie mazurskie" – zaznacza Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik magistratu.
Malowidło powstanie na ścianie II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater. – Mural wykonają studenci Akademii Sztuk Pięknych. Prace planowane są na wrzesień. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że może się to zmienić w związku z koronawirusem – dodaje rzeczniczka. Studenci będą pracować pro bono.
Mural jest jednym z elementów upamiętnienia setnej rocznicy urodzin malarza. Artysta urodził się co prawda w Krakowie, ale w 1922 roku rodzina przeniosła się do Białej Podlaskiej, gdzie malarz ukończył m.in. gimnazjum J. I. Kraszewskiego, a jego ojciec służył w garnizonie 9. Pułku Artylerii Lekkiej.
Studenci ASP wykonają malowidło pod czujnym okiem profesora Stanisława Baja, który był studentem Maciąga.
– Zaplanowaliśmy liczne uroczystości przypominające życie i twórczość tej wybitnej postaci, jednak w związku z zaistniałą sytuacją obecnie koncentrujemy się na cyklach udostępnianych online poświęconych artyście – przyznaje prezydent Michał Litwiniuk. O artyście przypomina na Facebooku m.in. Muzeum Południowego Podlasia. – W ostatni weekend września otworzymy z kolei dużą wystawę poświęconą twórczości Ludwika Maciąga w oficynie zachodniej Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej –zapowiada prezydent. W zbiorach bialskiego muzeum znajduje się obecnie około 30 prac Maciąga, m.in. akwarelowych pejzaży i obrazów olejnych. Unikatowym eksponatem jest „Szkicownik”, przekazany jako dar przez samego Ludwika Maciąga.
Mural powstanie także w Janowie Podlaskim na ścianie budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Wykonają go również studenci ASP. Profesor Baj ogłosił również konkurs na komiks dotyczący malarza. – Wyjątkową pamiątką tego czasu będzie na pewno karta pocztowa i pocztówka z reprodukcjami prac Ludwika Maciąga, które planuje wydać Poczta Polska – podkreślają urzędnicy.
Przypomnijmy, że w Białej Podlaskiej są dwa murale. Ostatni powstał we wrześniu 2017 roku i jest poświęcony Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Drugi istnieje od 2012 roku i przypomina o żołnierzach wyklętych.