Szpital w Białej Podlaskiej chce się wzorować na islandzkim modelu opieki nad kobietą w ciąży. Bialscy lekarze podpatrywali już specjalistów w Reykjaviku.
W tym roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej odnotował 22 proc. wzrost porodów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Od początku tego roku urodziło się tu 1130 dzieci.
Od lipca placówka wdraża program KOC, czyli koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży. I jak się okazuje, bierze przykład z Islandii.
– Ten kraj liczy 350 tys. ludzi, ale model opieki nad ciężarną jest niesamowicie dopracowany, czerpie z modelu skandynawskiego. Kobieta ze szpitala wychodzi od 4 do 12 godzin po porodzie, a później to pielęgniarka środowiskowa otacza kobietę opieką w domu – mówi dyrektor WSzS Dariusz Oleński.
– Zauważa się tam dużą „nadopiekuńczość” nad kobietą. Szpital buduje na przykład hotel dla matek oczekujących na poród. Do dyspozycji rodzących pacjentek są też helikoptery i samoloty, ze względu na duże odległości w tym kraju – podkreśla z kolei dr n. med. Andrzej Kisiel, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego WSzS.
Jednak to, co szczególnie zwraca uwagę lekarzy, to niski odsetek cięć cesarskich. – Obecnie to 18,4 proc., podczas gdy w Polsce to 46 proc. wszystkich porodów – precyzuje Kisiel.
Islandia propaguje "wszystko co naturalne". – Zarówno jeżeli chodzi o poród, jak i karmienie piersią. Unikają środków chemicznych – dodaje lek. med. Riad Haidar, ordynator neonatologii.
W jego ocenie bialski szpital nie odbiega od tego w Islandii pod względem sprzętu. – Nie mamy się czego wstydzić. Będziemy natomiast propagować zmniejszenie ilości dni spędzanych przez pacjentkę po porodzie w szpitalu. Tak by była otoczona opieką w domu przez pielęgniarkę środowiskową, a w razie potrzeby przez lekarza – zaznacza Haidar.
Chodzi m.in. o względy bezpieczeństwa, unikanie zakażeń szpitalnych. Ale program KOC to coś więcej. – Chodzi o stworzenie pacjentce jak najlepszych warunków i pewnych standardów przez całą ciążę. Zależy nam aby trafiła do nas jak najwcześniej, jeszcze przed 10 tyg. ciąży i wykonała wszystkie badania, USG, laboratoryjne, genetyczne. A następnie będzie miała opiekę i przy porodzie i w połogu. Chcemy aby pacjentki były dobrze zdiagnozowane – podkreśla ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.
Za tydzień to lekarze z Islandii odwiedzą szpital w Białej Podlaskiej. – Mamy nadzieję, że w przyszłości przerodzi się to w dalszą współpracę obu szpitali – przyznaje Magdalena Us, rzecznik bialskiego szpitala.
W województwie lubelskim 5 szpitali realizuje w ramach umowy z NFZ program koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży.