Aż 2265 studentów w ośmiu specjalnościach, w tym 1213 na pierwszym roku rozpoczęło rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Białej Podlaskiej. Wczoraj ośrodkiem akademickim stał się Radzyń Podlaski. Immatrykulowano tam około 64 studentów studiujących informatykę
Goszczący na Podlasiu wiceminister edukacji i sportu Tadeusz Sławecki zaznaczył, że przed uczelniami pojawiają się nowe bariery. - Państwowa Komisja Akredytacyjna przygląda się warunkom kształcenia i kontroluje uczelnie Wraz z niżem demograficznym rozpocznie się większe konkurowanie różnych szkół o studentów - podkreślił Tadeusz Sławecki.
W PWSZ uruchomione zostało kształcenie w nowej specjalności - język rosyjski. Rektor tej uczelni, dr hab. prof. PWSZ Józef Bergier zapowiedział, że najbliższym wyzwaniem będzie gruntowana przebudowa budynku administracyjno-dydaktycznego szkoły. Jest też przygotowany do przejęcia i modernizacji boisk oraz sąsiedniej pływalni. Wystąpił także o obiekty likwidowanej jednostki wojskowej, które chciałby przeznaczyć na dom akademicki.
- Złożyliśmy kilka miesięcy temu wniosek o uruchomienie nowej, dziewiątej specjalności, ratownictwo medyczne. To plan utworzenia wspólnie z pielęgniarstwem nowego kierunku i podpisanie w przyszłości z Akademią Medyczną w Lublinie oficjalnego porozumienia o współpracy. To odpowiedź na społeczne zapotrzebowanie - mówi Józef Bergier. Rektor przypomniał o utworzonej w tym roku przy PWSZ Fundacji "Edukacja i Przyszłość”, która wspomagała bialskich studentów podczas praktyk w Madrycie i Wiedniu. Zaznaczył, iż podpisane zostały porozumienia z wieloma krajowymi uczelniami oraz z uniwersytetami w białoruskim Brześciu i słowackim Presov.
Bialską immatrykulację poprzedziła dokonana przez ks. kan. Mieczysława Lipniackiego ceremonia poświęcenia części nowego obiektu dydaktycznego. W całości został zmodernizowany za około 2,5 miliona złotych.•