Jedni przekonują do kultury, drudzy do seniorów. Chodzi o projekty młodych bialczan w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.
To jej druga edycja, w której bierze ponad 11 tys. licealistów i studentów. Również z Białej Podlaskiej. „Kulturalny atak Białej” to jeden z projektów, który można śledzić na facebooku. Tworzy go piątka uczniów bialskich szkół średnich. – Przez serię wydarzeń kulturalnych chcemy przybliżyć ludziom kulturę i zachęcić do korzystania z jej dóbr – mówi członek grupy Adam Kucharski. – Współpracujemy z lokalnymi organizacjami kulturalnymi m.in. biblioteką Barwna i stowarzyszeniem miłośników fantastyki Biały Kruk - dodaje Kucharski.
W planach m.in. prelekcje i panele np. na temat literatury, filmu i teatru, a także slam poetycki. – Wkrótce zorganizujemy pierwszą większą akcję reklamową, żywe szachy na hali I LO im. J.I. Kraszewskiego- zapowiada Adam Kucharski. Poza tym, na facebookowym fanpejdżu będzie można zobaczyć krótkie wywiady z ludźmi zaangażowanymi w promocję kultury w mieście.
Z kolei, projekt „Nie myśl peselem, zostań przyjacielem” ma zachęcić młodych ludzi do zmiany podejścia i spojrzenia na seniorów. Pięcioosobowa grupa współpracuje już z klubami seniorów w Białej Podlaskiej. – Chcemy uświadomić naszym rówieśnikom, że osoby starsze są naprawdę rozrywkowe. A ze względu na swoje doświadczenia mogą nas bardzo wiele nauczyć – tłumaczy licealistka Patrycja Tarasiuk. - Zależy nam aby ludzie nie patrzyli na starszych tylko pod względem ustąpienia miejsca w autobusie. Ludzie często nie doceniają wartości starszych. a słuch o ich doświadczeniach i wartościach ginie. Chcemy aby to z nami zostało - podkreśla Patrycja.
Licealistki co tydzień spotykają się z seniorami w osiedlowych klubach. Spotkania dokumentują m.in. na swoim facebookowym fanpejdżu. Na przykład w czwartek wybierają się na bal mikołajkowy, gdzie mają zapewnić atrakcje seniorom. – Planujemy jeszcze wspólne warsztaty kulinarne, wieczór marzeń. Będziemy też na balu z okazji Dnia Babci i Dziadka – zapowiada Patrycja Tarasiuk.
Zadaniem uczestników „Zwolnieni z teorii” jest zrealizowanie własnego projektu społecznego. Wszyscy dostają certyfikaty z zarządzania o międzynarodowej rozpoznawalności. Natomiast w kwietniu 2016 r. odbędzie się wielki finał programu, podczas którego zostaną nagrodzone najlepsze projekty . W pierwszej edycji programu wzięło udział ponad 7 tys. uczniów z 1 tys. szkół z całej Polski. Zrealizowano w sumie ponad 330 projektów.