Dworek w Grabanowie przejdzie remont. Gmina zdobyła na ten cel blisko 1,2 mln zł unijnego dofinansowania.
Obiekt w sierpniu 2017 roku jako darowiznę przekazał gminie Biała Podlaska ówczesny marszałek województwa Sławomir Sosnowski (PSL). Dworek od kilku lat stał pusty. Wcześniej był wykorzystywany przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego jako hotel z 80. miejscami noclegowymi.
W sumie to 600 mkw. powierzchni. Kompleks obejmuje jeszcze ok. 4-hektarową działkę oraz pasiekę. Do dzisiaj w parku zachowały się aleje grabowe oraz topolowe.
Już przy przekazywaniu darowizny władze gminy oceniały, że do budynku wkradła się wilgoć i grzyb. Dlatego remont jest konieczny. Urzędnicy wskazują, że obiekt będzie poddany głębokiej modernizacji energetycznej.
– Chodzi o modernizację systemu ciepłej wody użytkowej i systemu grzewczego, w tym m.in. montaż nowej kotłowni na biomasę – mówi wójt Wiesław Panasiuk.
Do tego dojdzie remont stropu, podłóg, dachu, malowanie ścian zewnętrznych. Termomodernizacja ma przynieść oszczędność energii.
– Chodzi o przystosowanie instalacji do kontrolowania i zarządzania energią. Koncepcja polega na oszczędzaniu energii za pomocą sterowania temperaturą w pomieszczeniach lub strefach według harmonogramu tygodniowego – tłumaczą urzędnicy.
– Pieczę na tym obiektem sprawuje również konserwator zabytków i to stwarza pewne trudności, podnosi koszty remontu. Bo z zewnątrz dworek ma zachować pierwotny wygląd – tłumaczy wójt.
Gmina chce tam utworzyć klub, a następnie dom seniora. – Wszystko po to, aby wyciągnąć ludzi z domów, chcemy zagospodarować im czas, aby mogli rozwijać swoje pasje. A wiemy, że zainteresowanie jest – dodaje Panasiuk.
Cały projekt opiewa na 2,1 mln zł. Wójt już podpisał umowę na dofinansowanie. Wkrótce gmina ogłosi przetarg na roboty. Remont ma się zacząć w styczniu przyszłego roku, a zakończyć w 2021 roku.
Klasycystyczny dwór w Grabanowie został zbudowany w latach 60. XIX wieku z inicjatywy rodziny Grabowskich. Następnie, od końca XIX wieku do 1944 roku, majątek należał do Szulców. W czasie wojny służył jako kwatera dla repatriantów. W 1947 roku swoją siedzibę miała tu Szkoła Rachunkowości Rolnej.
W kolejnych latach kursy rolnicze organizował w dworku Państwowy Fundusz Rolny. Obiekt użytkował też PGR Roskosz. Od 1982 roku należał do Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego. Pod koniec lat 80. dwór przeszedł gruntowny remont. Do 2015 roku służył Lubelskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego. Dyrektor LODR w Końskowoli zrzekł się użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz województwa lubelskiego.