O przestrzeganie reżimu sanitarnego apelował do bialczan podczas piątkowej konferencji prasowej Marcin Nowik, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej. Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem miasto to zostało zakwalifikowane do tzw. żółtej strefy.
– Jako mieszkańcy miasta powinniśmy stosować się do wszelkich zakazów i nakazów, w szczególności zachowywać dystans społeczny, zakrywać usta i nos w miejscach, w których jest ten obowiązek. Należy także dbać o higienę rąk i otoczenia – mówił podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor PSSE w Białej Podlaskiej. – Tylko nasze wspólne działania i wspólna odpowiedzialność spowodują, że epidemia skończy się szybciej i szybkiej wrócimy do normalności.
Dyrektor PSSE w Białej Podlaskiej przyznał, że najwięcej ognisk w powiecie bialskim i Białej Podlaskiej dotyczy zakładów pracy. – Teraz doszło jeszcze jedno ognisko związane z weselem – potwierdził Marcin Nowik.
W "strefie żółtej" wesela i inne uroczystości rodzinne mogą być organizowane pod warunkiem, że nie bierze w nich udziału więcej niż 100 osób (z wyjątkiem obsługi). Bialski sanepid ma mieć listy gości, aby w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem, u któregoś z weselników mógł jak najszybciej dotrzeć do pozostałych uczestników uroczystości.
– Lista taka nie jest obowiązkowa, ale na pewno ułatwi nam pracę – przyznał dyrektor bialskiego sanepidu. I tłumaczył: Posłuży nam do tego abyśmy mogli szybko skontaktować się z uczestnikami danej imprezy. A także określić jaki był charakter narażenia danej osoby.
Z tych też powodów PSSE w Białej Podlaskiej zaleca, by przedsiębiorcy przygotowujący tego typu uroczystości mieli przygotowane takie listy.
Dyrektor PSSE w Białej Podlaskiej zapowiedział kontrole wesel. – To nie będą kontrole uczestników – zapewnił Marcin Nowik. – Kontrola będzie dotyczyć przedsiębiorców. Mam nadzieję, że będą dyskretne i będa odbywać się na zapleczu.
Kontrolujący będą sprawdzać m.in. czy pracownicy obsługujący gości mają zasłonięte usta i nos a także czy na miejscu są dostępne środki dezynfekcyjne. – Czy są przestrzegane wytyczne ministra zdrowia – dodał Nowik. – Czy pracownicy je znają, czy zostali przeszkoleni w tym zakresie. Nasi pracownicy będą na miejscu weryfikować te informacje.
Sanepid już kontroluje m.in. centa handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne. – Kościołów jeszcze nie kontrolowaliśmy. Myślę, że największa rola jest tutaj policji. Funkcjonariusz działa bardziej na wyobraźnię niż inspekcja sanitarna, bo zwykle te maseczki są zakładane kiedy ktoś zobaczy policjanta – stwierdził dyrektor PSSE w Białej Podlaskiej, który dziękował m.in. Komendzie Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej za współpracę. I zapowiedział: Z policjantami będziemy w najbliższych dniach przeprowadzać intensywne kontrole.
W powiecie bialskim jest obecnie 86 aktywnych przypadków COVID-19 a w Białej Podlaskiej – 64 (stan na piatek, 14 sierpnia).
Ogniska koronawirusa w powiecie bialskim (stan na 14 sierpnia 2020 r.)
1. Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu: (liczba osób potwierdzonych w ognisku – 28) – ognisko w fazie wygaszania
2. Nadbużański Oddział Straży Granicznej: (liczba osób potwierdzonych w ognisku –14) – ognisko w fazie wygaszania
3. Gmina Piszczac, środowisko parafialne: (liczba osób potwierdzonych w ognisku – 80, liczba osób, które zmarły z powodu zakażenia koronawirusem – 3) – ognisko w fazie stabilnej
4. Zakłady Mięsne w Horbowie: (liczba osób potwierdzonych w ognisku – 31) – ognisko w fazie wygaszania
5. Hurtownia: (liczba osób potwierdzonych w ognisku -24) – ognisko w fazie stabilnej
6. Urząd Celny w Białej Podlaskiej: (liczba osób potwierdzonych w ognisku – 7) – ognisko w fazie stabilnej
7. Komisariat Policji w Międzyrzecu Podlaskim wraz z rodzinami oraz zakład pracy/szwalnia: (liczba osób potwierdzonych w ognisku -29) – ognisko w fazie stabilnej
8. Przyjęcie weselne: (liczba osób potwierdzonych w ognisku – 28) – ognisko w fazie rozwojowej