Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 lipca 2021 r.
12:15

Zamojska biblioteka czeka na książki. Koniecznie nie po polsku

Autor: Zdjęcie autora agdy
1 0 A A
Akademia Zamojska. Freski w kaplica Jana Kantego
Akademia Zamojska. Freski w kaplica Jana Kantego (fot. Lubelski wojewódzki konserwator zabytków/ Krzysztof Janus)

Zamość To chyba pierwsza okazja by wesprzeć działalność Akademii Zamojskiej. Trwa zbiórka książek, które trafią do tutejszej biblioteki. I nie chodzi o uczelnię, którą chcą powołać zwolennicy tego pomysłu, tylko o instytucję kultury, która będzie w odrestaurowanym gmachu na Starym Mieście. W Akademii Zamojskiej znów jest ruch.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W chwili obecnej organizujemy zaplecze placu budowy, który niedawno przejęliśmy. Trwają też już prace związane z oczyszczaniem sklepień oraz prace rozbiórkowe i konstrukcyjne. Zgodnie z ustaleniami i harmonogramem zaczynamy od prac konstrukcyjnych nad pomieszczeniami w których w pierwszej kolejności wykonamy konserwację polichromii. W przyszłym tygodniu zaś rozpoczniemy wykonywanie pali pod przyszłe arkady. Ale przed nami jeszcze przebadanie ponad 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni ścian i sufitów, mogą być kolejne niespodzianki – mówi Wojciech Wereski, prezes zarządu spółki Lubren, który pod koniec czerwca podpisał z miastem umowę na wykonanie robót budowlanych i prac konserwatorskich w Akademii Zamojskiej.

Remont zabytkowego czworoboku na zamojskim Starym Mieście zaczął się we wrześniu 2019 roku ale niemal rok później spółka Furmanek Renewal z Daleszyc, która wygrała przetarg poróżniła się z miastem i zrezygnowała z realizacji zadania. Urzędnicy ogłosili kolejny przetarg, który wygrał lubelski Lubren.

Mieszkańcy na razie nie będą widzieć efektów. Na widoczne zmiany w bryle zabytkowego gmachu czyli na powrót mansardowego dachu trzeba poczekać, bo to jeden z późniejszych etapów inwestycji.

– Kluczowe są prace konstrukcyjne, podbicie fundamentów, nowe stropy. Dach, elewacja i roboty wykończeniowe to zwieńczenie procesu budowlanego – dodaje prezes spółki.

Jak informuje miasto, planowany termin zakończenia prac w Akademii Zamojskiej to druga połowa 2023 r.

Tymczasem Książnica Zamojska prosi o pomoc w utworzeniu księgozbioru obcojęzycznego. Chodzi o publikacje nie starsze niż 5-cio letnie po angielsku, niemiecku, włosku, francusku, rosyjsku, białorusku lub ukraińsku. Biblioteka informuje, że docelowo zebrane książki będą włączone do zasobów placówki w Akademii Zamojskiej.

I nie ma to nic wspólnego z idą reaktywacji Akademii Zamojskiej o którą zabiegają członkowie komitetu powołanego w tej sprawie.

– Zbieramy książki od grudnia zeszłego roku, ponawiając prośby. Wysyłam też pisma do ambasad i konsulatów, był odzew, ale niewielki. Pojawiają się prywatni ofiarodawcy, którzy odświeżają swoje księgozbiory albo porządkują mieszkanie po kimś kto się wyprowadził czy zmarł. Pół regału już się zapełniło. Z ciekawostek, mam Zygmunta Miłoszewskiego po niemiecku, wydawnictwa albumowe po hiszpańsku i publikację w języku esperanto – mówi Agnieszka Szewczuk, starszy kustosz z działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Książnicy Zamojskiej, która zajmuje się kompletowaniem obcojęzycznego księgozbioru i mówi, że to bardzo miłe zajęcie. – Książki pachną nowością, a tworzenie czegoś od podstaw jest ciekawe. To był pomysł dyrektora, żeby zwrócić się do czytelników i instytucji o pomoc w zbiórce. Docelowo powinno być przynajmniej tysiąc tytułów. Zwłaszcza, że w Zamościu jest coraz więcej obcokrajowców i nawet w naszych filiach widać, że jest zapotrzebowanie na obcojęzyczne pozycje – dodaje Szewczuk.

Obecność Książnicy Zamojskiej w Akademii Zamojskiej to fragment projektu rewitalizacji zabytkowego gmachu i stworzenia tam miejsca dla instytucji kulturalnych. Filia biblioteki będzie dopełnieniem przestrzeni poświęconych drukarni akademickiej i Zamojskiej Akademii Kultury. Książnica Zamojska ma tam mieć Multimedialną Bibliotekę (MultiBiblio / Mediateka).

Zbiórka książek

Dary można przynosić do Biblioteki Głównej KZ przy ul. Kamiennej 20 w Zamościu. Więcej informacji tel. 84 62 711 54

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium