Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 lipca 2021 r.
12:15

Zamojska biblioteka czeka na książki. Koniecznie nie po polsku

Autor: Zdjęcie autora agdy
1 0 A A
Akademia Zamojska. Freski w kaplica Jana Kantego
Akademia Zamojska. Freski w kaplica Jana Kantego (fot. Lubelski wojewódzki konserwator zabytków/ Krzysztof Janus)

Zamość To chyba pierwsza okazja by wesprzeć działalność Akademii Zamojskiej. Trwa zbiórka książek, które trafią do tutejszej biblioteki. I nie chodzi o uczelnię, którą chcą powołać zwolennicy tego pomysłu, tylko o instytucję kultury, która będzie w odrestaurowanym gmachu na Starym Mieście. W Akademii Zamojskiej znów jest ruch.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W chwili obecnej organizujemy zaplecze placu budowy, który niedawno przejęliśmy. Trwają też już prace związane z oczyszczaniem sklepień oraz prace rozbiórkowe i konstrukcyjne. Zgodnie z ustaleniami i harmonogramem zaczynamy od prac konstrukcyjnych nad pomieszczeniami w których w pierwszej kolejności wykonamy konserwację polichromii. W przyszłym tygodniu zaś rozpoczniemy wykonywanie pali pod przyszłe arkady. Ale przed nami jeszcze przebadanie ponad 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni ścian i sufitów, mogą być kolejne niespodzianki – mówi Wojciech Wereski, prezes zarządu spółki Lubren, który pod koniec czerwca podpisał z miastem umowę na wykonanie robót budowlanych i prac konserwatorskich w Akademii Zamojskiej.

Remont zabytkowego czworoboku na zamojskim Starym Mieście zaczął się we wrześniu 2019 roku ale niemal rok później spółka Furmanek Renewal z Daleszyc, która wygrała przetarg poróżniła się z miastem i zrezygnowała z realizacji zadania. Urzędnicy ogłosili kolejny przetarg, który wygrał lubelski Lubren.

Mieszkańcy na razie nie będą widzieć efektów. Na widoczne zmiany w bryle zabytkowego gmachu czyli na powrót mansardowego dachu trzeba poczekać, bo to jeden z późniejszych etapów inwestycji.

– Kluczowe są prace konstrukcyjne, podbicie fundamentów, nowe stropy. Dach, elewacja i roboty wykończeniowe to zwieńczenie procesu budowlanego – dodaje prezes spółki.

Jak informuje miasto, planowany termin zakończenia prac w Akademii Zamojskiej to druga połowa 2023 r.

Tymczasem Książnica Zamojska prosi o pomoc w utworzeniu księgozbioru obcojęzycznego. Chodzi o publikacje nie starsze niż 5-cio letnie po angielsku, niemiecku, włosku, francusku, rosyjsku, białorusku lub ukraińsku. Biblioteka informuje, że docelowo zebrane książki będą włączone do zasobów placówki w Akademii Zamojskiej.

I nie ma to nic wspólnego z idą reaktywacji Akademii Zamojskiej o którą zabiegają członkowie komitetu powołanego w tej sprawie.

– Zbieramy książki od grudnia zeszłego roku, ponawiając prośby. Wysyłam też pisma do ambasad i konsulatów, był odzew, ale niewielki. Pojawiają się prywatni ofiarodawcy, którzy odświeżają swoje księgozbiory albo porządkują mieszkanie po kimś kto się wyprowadził czy zmarł. Pół regału już się zapełniło. Z ciekawostek, mam Zygmunta Miłoszewskiego po niemiecku, wydawnictwa albumowe po hiszpańsku i publikację w języku esperanto – mówi Agnieszka Szewczuk, starszy kustosz z działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Książnicy Zamojskiej, która zajmuje się kompletowaniem obcojęzycznego księgozbioru i mówi, że to bardzo miłe zajęcie. – Książki pachną nowością, a tworzenie czegoś od podstaw jest ciekawe. To był pomysł dyrektora, żeby zwrócić się do czytelników i instytucji o pomoc w zbiórce. Docelowo powinno być przynajmniej tysiąc tytułów. Zwłaszcza, że w Zamościu jest coraz więcej obcokrajowców i nawet w naszych filiach widać, że jest zapotrzebowanie na obcojęzyczne pozycje – dodaje Szewczuk.

Obecność Książnicy Zamojskiej w Akademii Zamojskiej to fragment projektu rewitalizacji zabytkowego gmachu i stworzenia tam miejsca dla instytucji kulturalnych. Filia biblioteki będzie dopełnieniem przestrzeni poświęconych drukarni akademickiej i Zamojskiej Akademii Kultury. Książnica Zamojska ma tam mieć Multimedialną Bibliotekę (MultiBiblio / Mediateka).

Zbiórka książek

Dary można przynosić do Biblioteki Głównej KZ przy ul. Kamiennej 20 w Zamościu. Więcej informacji tel. 84 62 711 54

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Sylwestrowa gorączka jeszcze przed nami, ale już teraz warto pamiętać, że to również doskonałe żniwo dla oszustów. Przekonał się o tym 19-latek, który planował świętowanie w Zakopanem.

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny
ZDJĘCIA

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny

Wyjątkowy czas spotkań z rodziną przy wigilijnym stole, śmiech dzieci biegających po domu czy magia domowego świątecznego poranka, w domu przystrojonym w bożonarodzeniowe ozdoby. Oni tego nie będą mieli.

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium