Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

29 kwietnia 2021 r.
20:02

Wytną drzewa w stuletnim lesie sosnowym wokół Biłgoraja? "Musimy myśleć o lesie na wiele lat do przodu" [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora agdy

– Nasz przyjaciel las chronił nas przed żywiołami, dawał radość, zdrowie i relaks. Teraz, gdy chcą naszego przyjaciela skrzywdzić, jesteśmy zobowiązani do jego obrony – uważają mieszkańcy, którzy są przeciwni wycinkom nadleśnictwa. Tego samego zdania są władze miasta, które gdzie mogą szukają wsparcia. Leśnicy tłumaczą, że stuletni sosnowy las trzeba odmłodzić i działają zgodnie z prawem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Być może ostatnie chwile naszego lasu.” „Jak go ratować? Zgłaszajcie pomysły.” „Jedne z ostatnich zdjęć naszego lasu.” Tak smutne wpisy są na facebookowej grupie „Biłgoraj broni swojego lasu”, która zrzesza 250 sympatyków zalesionych terenów wokół Biłgoraja. Wrzucają zdjęcia, gdzie widać ludzi obejmujących pnie solidnych sosen, pokazują malownicze leśne dróżki, ale także tablice informujące o zakazie wstępu z uwagi na ścinkę i zrywkę drzew.

Mieszkańcy, którzy często tu wypoczywają, jako swój traktują las pomiędzy północno-wschodnią granicą Biłgoraja a miejscowością Wola Mała, który formalnie należy do Lasów Państwowych Nadleśnictwa Biłgoraj.

O buncie społeczności lokalnej, która sobie nie wyobraża, że las zostanie wycięty, pisaliśmy ponad rok temu, kiedy spacerowicze, biegacze i rowerzyści zauważyli znaki na drzewach. Domyślili się, że to informacje dla ludzi z piłami. Teraz sprawa wraca.

***

– Pozwólmy rosnąć drzewom, które produkują dla nas życiodajny tlen, oczyszczają powietrze, którym oddychamy, dają nam radość podziwiania ich piękna, są domem dla zwierząt, które tak jak człowiek, mają prawo żyć. Nie niszczmy przepięknych miejsc, które stworzyła natura. Pokażmy młodym ludziom, że chcemy naprawić popełnione przez nas błędy, a jednym z przykładów niech będzie pozostawienie w spokoju pięknego lasu – uważa burmistrz Biłgoraja, który wystosował do nadleśniczego list otwarty.

– Po tym, jak pojawiła się informacja w przestrzeni publicznej, że Nadleśnictwo Biłgoraj zamierza dokonać zrębu zupełnego w lesie pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą, burmistrz Janusz Rosłan zaczął otrzymywać wiele głosów oburzenia od mieszkańców i przewodniczących czterech osiedli znajdujących się w sąsiedztwie tego lasu. Mieszkańcy, co zrozumiałe, są zatroskani o biłgorajskie lasy, mające bezcenną wartość przyrodniczą. Pamiętajmy, że las stanowi naturalny filtr ochronny, pochłaniający dwutlenek węgla, który powstaje w wyniku tzw. niskiej emisji, będącej ogromnym problemem w mieście – tłumaczy Paweł Jednacz, rzecznik prasowy UM Biłgoraj.

***

– Musimy myśleć o lesie na wiele lat do przodu, staramy się robić coś dla przyszłych pokoleń, żeby za wiele lat ktoś pochwalił, że nasze decyzje były słuszne. Rytm naszej pracy jest określony, nie chowamy naszych działań. Drzewa zostały oznakowane do wycinki w zeszłym roku. Nie rozumiem tych emocji i tego, że nikt do mnie nie przychodzi rozmawiać. Ani władze miasta, ani mieszkańcy. Była tylko dwójka dziennikarzy – mówi Mariusz Szwed, nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj, na terenie którego planowane są wycinki, przeciw którym protestują mieszkańcy.

Burmistrz Rosłan wystosował pismo do nadleśniczego z prośbą o zaniechanie zrębu.

– Oczywiście jesteśmy w stałym kontakcie z przewodniczącymi Rad Osiedlowych, którzy sprzeciwiają się wycince. Wysłaliśmy również pismo o interwencję poselską do poseł Beaty Strzałki z Biłgoraja. Sprawę znają również inspektorzy z Najwyższej Izby Kontroli, przeprowadzający obecnie kontrolę w Urzędzie Miasta w zakresie zachowania i zwiększenia terenów zielonych w mieście – wylicza rzecznik UM Biłgoraj.

Działalność Austriaków na terenie biłgorajskich lasów, przed I wojną światową

***

– Proszę mi uwierzyć, wszystko się dzieje zgodnie z prawem. Nie ma żadnego powodu, żeby te stuletnie sosny zostawiać same sobie i czekać na co? Rozumiem, że ludzie, którzy są do nich przyzwyczajeni nie akceptują wycinki, ale to nie nasze wina, że wokół Biłgoraja mamy jednorodne lasy w tym wieku. Gdyby były młodsze, to zajmowalibyśmy się nimi inaczej. Jaka jest historia tych terenów? W XIX wieku stały się państwowe po tym, jak razem z miastem zostały przez Rosjan sprzedane Królestwu Polskiemu. W 1915 przyszli Austriacy. W trzy lata wycięli wszystko, co tylko było własnością państwową. Jeszcze są ślady budynków stacyjnych, które wtedy powstały, by usprawnić wywózkę drewna z lasu. Zaborcy kładli tory kolejki wąskotorowej, budowali tartaki. Zniknęło kilka tysięcy hektarów. 100 lat temu, po odzyskaniu niepodległości, posadzono nowy las. Nie robimy wielkich zrębów, ale trzeba wymienić ten drzewostan na młodszy, bardziej zróżnicowany i dopasowany do zmian klimatycznych – tłumaczy nadleśniczy Mariusz Szwed i dodaje: – Będziemy zostawiać pojedyncze stare drzewa, bo chcemy, żeby sosny wysiały się same. Jeśli tak się nie stanie, posadzimy. To są słabe, piaszczyste gleby, bardziej wymagające drzewa sobie nie poradzą, ale chcemy dosadzić tu brzozy i świerki. Może w niektórych bardziej żyznych miejscach lipy, klony i buki – wylicza nadleśniczy, który zapowiada, że w miejscach, o które walczą mieszkańcy, prace wycinkowe zaczną się, gdy emocje trochę opadną, czyli w trzecim i czwartym kwartale tego roku.

Zauważa też, że tablice informujące o zakazie wchodzenia na teren prac w lesie pojawiają się w bardzo wielu miejscach na terenie nadleśnictwa, ze względów bezpieczeństwa.

– Nawet jeśli zlecamy wycinkę jednego drzewa, zwyczajowo dajemy miesiąc na realizację i wieszamy informacje na danym terenie – wyjaśnia nadleśniczy.

***

– Każdy z nas powinien robić wszystko, co tylko możliwe, aby ratować Ziemię. To właśnie dlatego ten i inne lasy powinny być zachowane dla przyszłych pokoleń. Pamiętajmy, że lasy pełnią bardzo ważne funkcje pozaprodukcyjne. Drewno z lasów było pozyskiwane zawsze, ale nigdy nie wykonywano zrębów zupełnych, pozostawiając „pustynię” i czyniąc to na dodatek w okresie lęgowym ptaków i migracji rozrodczej zwierząt – uważają władze Biłgoraja, stając po stronie mieszkańców broniących starych sosen.

Bez względu na protesty, o których pisaliśmy w 2020 roku i niezadowolenie mieszkańców teraz, dokument, na mocy którego prowadzone są prace na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj, czyli Plan Urządzenia Lasu, nie uległ korekcie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin żegna papieża. W archikatedrze odbyła się msza święta
ZDJĘCIA

Lublin żegna papieża. W archikatedrze odbyła się msza święta

W archikatedrze lubelskiej odbyła się msza święta w intencji zmarłego w Poniedziałek Wielkanocny papieża Franciszka. Przewodniczył jej arcybiskup Stanisław Budzik.

Impreza wraca po latach. Będą się ścigać po ulicach
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 10:00

Impreza wraca po latach. Będą się ścigać po ulicach

Przez pięć ostatnich lat zawody nie były organizowane. Ale w tym roku znów się odbędą. Ogólnopolski Cukrowniczy Bieg Uliczny w Werbowicach zaplanowano na pierwszą niedzielę po świętach.

Panie mają wychodne
Foto
galeria

Panie mają wychodne

Impreza w Helium Club była absolutnym szaleństwem! Jeśli nie udało Wam się tam być, nie martwcie się – przygotowaliśmy dla Was fotogalerię, która przeniesie Was prosto w serce tej niesamowitej nocy! Tańce, emocje, najlepsza muzyka i mnóstwo pozytywnej energii – to wszystko na zdjęciach. Zobaczcie, jak imprezował Lublin.

Bartosz Zmarzlik wygrywa Turniej o Złoty Kask. Tuż za nim Mateusz Cierniak i Dominik Kubera

Bartosz Zmarzlik wygrywa Turniej o Złoty Kask. Tuż za nim Mateusz Cierniak i Dominik Kubera

W Lany Poniedziałek w Opolu odbył się coroczny Turniej o Złoty Kask będący zarazem Memoriałem Jerzego Szczakiela. Orlen Oil Motor Lublin miał w nim czterech przedstawicieli, a trzech z nich stanęło na podium. Wygrał Bartosz Zmarzlik, drugi był Mateusz Cierniak, a trzeci Dominik Kubera. Jedynie Wiktor Przyjemski zajął odległe miejsce

Kajakowa Biała Podlaska. Stowarzyszenie chce bezpłatnie udostępniać kajaki

Kajakowa Biała Podlaska. Stowarzyszenie chce bezpłatnie udostępniać kajaki

Stowarzyszenie ze Studzianki chce bezpłatnie udostępniać kajaki mieszkańcom Białej Podlaskiej. Ratusz jest prawie gotowy by to zlecić, bo stanica kajakowa już czeka.

Kazimierz Dolny pod wodą! Strażacki śmigus-dyngus przyciągnął tłumy
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Kazimierz Dolny pod wodą! Strażacki śmigus-dyngus przyciągnął tłumy

Kazimierz Dolny znów udowodnił, że tradycja ma się tu świetnie – i to dosłownie! Strażacy lali wodę strumieniami, a mieszkańcy i turyści bawili się w najlepsze.

Zalew w Krasnobrodzie
galeria

Majówka 2025 na Roztoczu. Do uzdrowiska przyjedzie znany artysta

Już po raz XX Krasnobród zaprasza na Roztoczańską Majówkę. Cykl wydarzeń zaplanowano od pierwszego dnia miesiąca, ale najwięcej wydarzy się w niedzielę, 4 maja.

Emmanuel Lecomte (z piłką) może być zadowolony z sobotniego występu przeciwko Dzikom Warszawa

Emmanuel Lecomte: To był dobry mecz

PGE Start Lublin pokonał 86:69 Dziki Warszawa. Zapraszamy do zapoznania się z pomeczowymi wypowiedziami bohaterów tego spotkania

Górnik Łęczna z piątą wygraną z rzędu i kolejnym meczem bez straty gola

Górnik Łęczna z piątą wygraną z rzędu i kolejnym meczem bez straty gola

Górnik Łęczna miał spore problemy z ograniem Chrobrego Głogów, ale dopisał na swoje konto kolejny komplet punktów. W pierwszej połowie łęcznianom dopisało szczęście, bo rywale trafili w słupek i w poprzeczkę. Natomiast po przerwie pięknego gola na wagę trzech punktów zdobył Fryderyk Janaszek

Świąteczne powroty. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Świąteczne powroty. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Kierowcy wracający ze świątecznych wyjazdów mogą spodziewać się po południu korków na drodze. Policja apeluje o ostrożność.

ulica Twarda

Jest przetarg na remont ulicy Twardej. Do wycinki prawie 30 drzew

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w tym roku mieszkańcy doczekają się gruntownego remontu ulicy Twardej. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na roboty.

W Wielkanoc postanowił polatać autem. W organizmie 2 promile alkoholu

W Wielkanoc postanowił polatać autem. W organizmie 2 promile alkoholu

Do groźnego wypadku doszło w wielkanocną niedzielę w powiecie włodawskim. 61-letni kierowca podczas wyprzedzania dachował autem. Jak się okazało w chwili wypadku był pijany.

Studencki melanż
Foto
galeria

Studencki melanż

Przygotujcie się na dawkę niesamowitych zdjęć z najbardziej gorącej imprezy, jaka odbyła się ostatnio w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem! Popularny Beret po raz kolejny zapełnił się tłumem pełnym energii i pozytywnego szaleństwa. Jeśli jeszcze nie byliście, koniecznie sprawdźcie, co się działo i jak się bawi Lublin!

Nie żyje papież. Lublin żegna Franciszka

Nie żyje papież. Lublin żegna Franciszka

W poniedziałek wielkanocny zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat.

Z rytmu wybiła nas pogoda. Opinie po meczu Orlen Oil Motor - Krono-Plast Włókniarz
galeria

Z rytmu wybiła nas pogoda. Opinie po meczu Orlen Oil Motor - Krono-Plast Włókniarz

W Wielką Sobotę Orlen Oil Motor Lublin stoczył bardzo zacięty, ale co najważniejsze zwycięski bój z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Co po zakończeniu spotkania powiedzieli jego główni bohaterowie?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium