Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

26 listopada 2019 r.
13:15

Biogazownia czyli magic factory. "Czarna gospodarka się kończy. Przyszłość to biogospodarka"

– Poprzez biogazownie do gleby może wrócić biomasa, nawozy, woda. Biogazownia może produkować ciepło, energię elektryczną i paliwa. To taka "magic factory" – przekonuje dr Jerzy Kozyra z IUNG-PIB w Puławach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Za 20-30 lat większość ludzi będzie narażona na takie zjawiska klimatyczne, że nie będą w stanie funkcjonować. Prognozuje się, że w ciągu dwóch dekad poziom CO2 w atmosferze wzrośnie o 30-40 proc – szacuje Jerzy Kozyra z IUNG-PIB w Puławach, klimatolog z 20-letnim stażem. – Sama planeta przetrwa, nie przetrwa gospodarka. Dlatego musi się zmienić.

Wysypisko śmieci czy składowisko odpadów?

Dr Jerzy Kozyra od lat skupia się problemach adaptacji rolnictwa do zmian klimatu, w tym na ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Przekonuje, że rozwiązaniem tych problemów może być rozwój biogospodarki.

W minioną środę na Seminarium Lubelskiego Klastra Ekoenergetycznego mówił o biogazowniach rolniczych w kontekście drogi do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Klimatolog nie ma wątpliwości, że za jakiś czas kompletnie będziemy musieli wycofać się ze składowania odpadów.

– Musimy nauczyć się pozyskiwać z nich surowce. To zadanie na kolejne 20 lat – podkreśla dr Kozyra. – Oparta na węglu czarna gospodarka odejdzie w niepamięć. Przyszłość to biogospodarka. Dziś potrzebujemy mądrego przejścia. Tak, by za 20-30 być przygotowanym do funkcjonowania bez węgla i ropy. Swoje strategie dotyczące rozwoju biogospodarki mają już Finlandia i Austria.

Każdy może wiele

Będące przyczyną katastrofy klimatycznej wysokie emisje dwutlenku węgla wynikają nie tylko z produkcji przemysłowej.

– Ale przede wszystkim z potrzeb człowieka: energetycznych, komunikacyjnych, żywnościowych. To właśnie produkcja i konsumpcja żywności emituje najwięcej CO2. O globalnym ociepleniu decyduje pojedynczy człowiek. Każdy z nas może naprawdę dużo zrobić.To co jemy, ile jemy, ile wyrzucamy – przekonuje. – Wiele mówi się o tym, że hodowla krów emituje dużo gazów cieplarnianych. To prawda. Ale niewiele mówi się o tym, ale aż 50 proc. emisji pochodzi z produkcji roślinnej, z gleby. To wszystko jest pochodną stosowania nawozów, przede wszystkich azotowych. 

Stosowanie azotów prowadzi do bujniejszego niż normalnie życia biologicznego. Zastosowanie zbyt dużej ilości nawozów powoduje, że rośliny ich nie wykorzystają i w efekcie azot ucieka do atmosfery.

Nadzieja w bioodpadach

– Biogazownia w każdym mieście powiatowym ma znacznie większy sens niż w każdej gminie – przekonuje klimatolog. I podaje przykład Tomaszowskiego Klastera Energii. – Budując tam trzy gazownie jesteśmy w stanie wykreować powiat, który nie będzie potrzebował prądu z dużej elektrowni. Osiągnięcie neutralności klimatycznej w naszym regionie to bardzo realna perspektywa.
W tym roku na terenie tomaszowskiego klastra jest otwierana pierwsza biogazownia.

– Jest taka stara rolnicza zasada: to co się z pola zabiera to w następnym roku trzeba oddać. Biogazownia może to zrobić. Poprzez przetworzenie bioodpadów może do gleby zwrócić biomasę, nawozy, wodę. Może też produkować ciepło, energię, elektryczną i paliwa. Ostatnio dużo się mówi o tym, że powinna dostarczać gaz bezpośrednio do sieci.

W Europie biogazownie budują nie tylko rolnicy. Coraz więcej powstaje ich np. przy składowiskach odpadów.

– Na czele są Niemcy i Włosi – mówi Kozyra. – W mojej ocenie w Polsce ten sektor nadal jest hamowany. Też z tego w względu, że nie ma akceptacji dla biogazowi w społeczeństwie. Ci, którzy się tym zajmują, narzekają też na szereg nieprzyjaznych regulacji.

Polskie biogazownie mogą być bardzo zielone

Co trafia do biogazowi? To rośliny energetyczne, ale głównie odpady z przemysłu spożywczego i resztki pożniwne.

W Polsce w ostatnich 2-3 latach takich instalacji nie powstało wiele. Przyczyn jest kilka. To problemy ekonomiczne poszczególnych biogazowi, szereg nie zawsze jasnych regulacji prawnych czy brak jasnej polityki wsparcia dla takich instalacji.

– Obecnie dużą wagę przykłada się do budowy instalacji małych, które nie będą tak uciążliwe dla ludzi mieszkających w sąsiedztwie i są bardziej bezpieczne – mówi naukowiec. – Chociaż przy substratach, które obecnie utylizuje się biogazowniach, ta uciążliwość jest mniejsza niż miało to miejsce w przeszłości.

Te substraty to: wysłodki buraczane, wytłoki z soków, wywar gorzelniczy, przeterminowana żywność (w regionie powstało kilka centrów dystrybucyjnych dużych sieci handlowych). Kiszonka z kukurydzy, na którą projektowano biogazownie 20 lat temu, to dziś zaledwie 15 proc.

W rolniczym Lubelskiem dużych biogazowi jest siedem, m.in. w Uhninie, Koczergach, Piaskach, Orchówku i Zaściankach.
Dr Kozyra zwraca uwagę, że rozwój tego sektora może zablokować ekspansja budownictwa jednorodzinnego.

– To problem nie tylko dla rolników, ale też biogazowników. Np. w Wielkopolsce sa duże problemy związane z funkcjonowaniem ludzi z miast na tym samym terenie z rolnikami.

dr Jerzy Kozyra: Profesor nadzwyczajny w Zakładzie Biogospodarki i Analiz Systemowych, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa– Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Od 2008 roku ekspert Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ds. Wspólnej Polityki Rolnej, Zadanie: adaptacja rolnictwa do zmian klimatu.

Co produkują biogazownie?

* Energia elektryczna

– Mieliśmy dużą nadzieję z klastrami energii. Produkowana w biogazownia energia będzie trafiała do najbliższych wiosek. Spora też nadzieja w programach wsparcia, które pozwolą ten gaz uzdatniać i wtłaczać do sieci – mówi dr Jerzy Kozyra.

* Ciepło

– Wykorzystywane np. w pobliskich szklarniach – przyznaje ekspert. – Są też takie, które produkują pelet. Nie tylko energetyczny, ale też paszowy.

* Poferment

– Rolnicy zaczynają rozumieć, że jest to bardzo dobry nawóz organiczny, który świetnie się sprawdza zwłaszcza w sytuacjach susz. Może być antidotum na brak wody – podkreśla naukowiec

* Nawozy organiczne z wysuszonego pofermentu.

Seminarium Lubelskiego Klastra Ekoenergetycznego odbyło się 20 listopada 2019 r. podczas Targów Energetycznych Energetics w Targach Lublin

Biogazownia rolnicza

Biogazownia rolnicza służy do produkcji biogazu z biomasy roślinnej, odchodów zwierzęcych lub odpadów organicznych. Produkcja i wykorzystanie biogazu rolniczego jest jedną z najkorzystniejszych metod pozyskiwania energii odnawialnej. Proces ten zapewnia redukcję emisji metanu i utylizację odpadów. Surowce trafiają do zbiornika, w którym następuje ich wymieszanie. Następnie przedostają się do komory fermentacyjnej, w której powstaje biogaz i jest przekazywany do agregatu kogeneracyjnego. W ten sposób uzyskuje się energię i ciepło. Do inwestora należy już decyzja, do czego wykorzysta otrzymaną ilość biogazu.

* źródło: www.biogazownierolnicze.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec

Pełna rehabilitacja. Piłkarze Motoru świetnie odpowiedzieli na porażkę z Górnikiem Zabrze. W niedzielę rozbili u siebie Stal Mielec 4:1. Spotkanie na Motor Lublin Arenie oglądało 14195 osób i chyba nie było takich, którzy wychodzili ze stadionu niezadowoleni. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium