Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

21 lipca 2017 r.
19:54

Ciężko było się przebić do świata rajdów. Dziś do Lublina zamówienia płyną z całego świata

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Genów nie można oszukać. Bracia Daniel i Paweł Palonkowie wyrośli w rajdowej rodzinie. Ścigał się ojciec i stryj. Dziś pokoleniową pasję przekształcili w biznes.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zobacz także: Złota Setka 2016: Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny [LISTA]

Przy wąskiej uliczce Szerokie w Lublinie działa serwis mechaniczny. Na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od dziesiątek podobnych w regionie. Tylko małe logo PRS – Palonka Rally Sport – komunikuje, że w tej stajni powstają rajdowe potwory.

– Od małego wychowywaliśmy się w atmosferze rajdów i wyścigów. Ojciec (Dariusz Palonka – przyp. red.) ścigał się, podobnie jak stryj, to i my wsiąkliśmy w rajdy. Najpierw pomagaliśmy przy samochodach, potem przy organizacji rajdów – mówi Paweł Palonka.

– Brat zaraz po studiach zajął się samochodami, ja próbowałem innych rzeczy. 7 lat temu jednak połączyliśmy siły i tak wspólnie działamy w przeróbkach i serwisie aut wyczynowych – dodaje Daniel Palonka, który przez kilka dobrych lat także robił za „fizycznego”, czyli kierowcę rajdowego.

Bracia podzieli się funkcjami. Paweł, jako absolwent Politechniki Lubelskiej, wziął na siebie sprawy związane z mechaniką, Daniel, po prawie, zajął się stroną organizacyjną i marketingiem firmy. I tak powstała stajnia PRS, czyli team obsługujący samochody wyczynowe, specjalizujący się w japońskiej, znanej z rajdowych dróg, marce Subaru.

Krócej i pewniej

I nie było w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie talent obu panów. Trzy lata temu wpadli na pomysł skonstruowania sportowej przekładni kierowniczej do subaru. Przekładnia to jeden z kluczowych elementów w samochodzie rajdowym. Odpowiada za czucie samochodu, precyzję i pewność prowadzenia.

– Seryjna przekładnia do sportowego subaru jest bardzo „długa”. Kierowca potrzebuje blisko 4 obrotów, a dokładnie 3,6. Nasza przekładnia skraca to do 2,2 obrotu. W efekcie auto reaguje szybciej, łatwiej nad nim panować, zmieniać kierunki czy wykonywać nawroty. To są kluczowe kwestie w rajdzie, często decydujące o końcowej klasyfikacji – mówi Paweł Palonka.

Z seryjnej przekładni została tylko obudowa, reszta czyli hydraulika i części mechaniczne, powstają w lubelskich firmach. Przekładania w całość jest montowana w PRS. Tak powstaje małe dzieło sztuki technicznej.

– Na początku nie było różowo. Sprawdziliśmy wiele wariantów, pokonaliśmy dużo trudności, kilka maglownic poszło na złom, zanim do perfekcji dopracowaliśmy konstrukcję – dodaje Paweł Palonka. Konstrukcja jest innowacyjna. Przyglądają się jej zespoły fabryczne. Projekt i mechanika są okryte tajemnicą.

Pomógł sukces w Stanach

Produkt to jedno, a rynek to drugie. – Ciężko było przebić się do hermetycznego świata rajdów. Dopiero olbrzymi sukces w Ameryce Północnej, zdobycie wicemistrzostwa USA przez kierowcę Adama Yeomana, startującego w subaru z naszą przekładnią dał nam tzw. kopa. Na You Tube wrzuciliśmy filmik z kierowcą, który opowiadał o naszej przekładni. Biznes się ruszył – opowiada Daniel Palonka.

Dziś zamówienia płyną z całego świata. – Sprzedaliśmy już 150 naszych przekładni do subaru. Koszt przekładni waha się od 4 do 6 tys. złotych. Ale nie narzekamy na brak zamówień – dodaje Paweł Palonka.

To nie jest ostatnie słowo braci. – Pracujemy nad przekładniami do innych marek, które ścigają się w rajdach. Naszym celem jest także stworzenie całej linii mechanicznych elementów podwozia do samochodów sportowych. Nad tym także już pracujemy – dodaje Daniel Palonka.

Można zadać pytanie, czy rynek auto rajdowych jest duży. – W Lublinie jeszcze nie, ale w innych dużych miastach – już tak. Najwięcej zamówień mamy z Warszawy, Katowic czy Poznania. Budowaliśmy auta za 200 tysięcy i więcej. Dla fanów rajdów amatorskich, a tych jest coraz więcej, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i budżet – kończy Daniel Palonka.

>>> Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2016 - Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny. Czytaj więcej: Złota Setka 2016: Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny [LISTA]

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium