Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

21 lipca 2017 r.
19:54

Ciężko było się przebić do świata rajdów. Dziś do Lublina zamówienia płyną z całego świata

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 2 A A

Genów nie można oszukać. Bracia Daniel i Paweł Palonkowie wyrośli w rajdowej rodzinie. Ścigał się ojciec i stryj. Dziś pokoleniową pasję przekształcili w biznes.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zobacz także: Złota Setka 2016: Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny [LISTA]

Przy wąskiej uliczce Szerokie w Lublinie działa serwis mechaniczny. Na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od dziesiątek podobnych w regionie. Tylko małe logo PRS – Palonka Rally Sport – komunikuje, że w tej stajni powstają rajdowe potwory.

– Od małego wychowywaliśmy się w atmosferze rajdów i wyścigów. Ojciec (Dariusz Palonka – przyp. red.) ścigał się, podobnie jak stryj, to i my wsiąkliśmy w rajdy. Najpierw pomagaliśmy przy samochodach, potem przy organizacji rajdów – mówi Paweł Palonka.

– Brat zaraz po studiach zajął się samochodami, ja próbowałem innych rzeczy. 7 lat temu jednak połączyliśmy siły i tak wspólnie działamy w przeróbkach i serwisie aut wyczynowych – dodaje Daniel Palonka, który przez kilka dobrych lat także robił za „fizycznego”, czyli kierowcę rajdowego.

Bracia podzieli się funkcjami. Paweł, jako absolwent Politechniki Lubelskiej, wziął na siebie sprawy związane z mechaniką, Daniel, po prawie, zajął się stroną organizacyjną i marketingiem firmy. I tak powstała stajnia PRS, czyli team obsługujący samochody wyczynowe, specjalizujący się w japońskiej, znanej z rajdowych dróg, marce Subaru.

Krócej i pewniej

I nie było w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie talent obu panów. Trzy lata temu wpadli na pomysł skonstruowania sportowej przekładni kierowniczej do subaru. Przekładnia to jeden z kluczowych elementów w samochodzie rajdowym. Odpowiada za czucie samochodu, precyzję i pewność prowadzenia.

– Seryjna przekładnia do sportowego subaru jest bardzo „długa”. Kierowca potrzebuje blisko 4 obrotów, a dokładnie 3,6. Nasza przekładnia skraca to do 2,2 obrotu. W efekcie auto reaguje szybciej, łatwiej nad nim panować, zmieniać kierunki czy wykonywać nawroty. To są kluczowe kwestie w rajdzie, często decydujące o końcowej klasyfikacji – mówi Paweł Palonka.

Z seryjnej przekładni została tylko obudowa, reszta czyli hydraulika i części mechaniczne, powstają w lubelskich firmach. Przekładania w całość jest montowana w PRS. Tak powstaje małe dzieło sztuki technicznej.

– Na początku nie było różowo. Sprawdziliśmy wiele wariantów, pokonaliśmy dużo trudności, kilka maglownic poszło na złom, zanim do perfekcji dopracowaliśmy konstrukcję – dodaje Paweł Palonka. Konstrukcja jest innowacyjna. Przyglądają się jej zespoły fabryczne. Projekt i mechanika są okryte tajemnicą.

Pomógł sukces w Stanach

Produkt to jedno, a rynek to drugie. – Ciężko było przebić się do hermetycznego świata rajdów. Dopiero olbrzymi sukces w Ameryce Północnej, zdobycie wicemistrzostwa USA przez kierowcę Adama Yeomana, startującego w subaru z naszą przekładnią dał nam tzw. kopa. Na You Tube wrzuciliśmy filmik z kierowcą, który opowiadał o naszej przekładni. Biznes się ruszył – opowiada Daniel Palonka.

Dziś zamówienia płyną z całego świata. – Sprzedaliśmy już 150 naszych przekładni do subaru. Koszt przekładni waha się od 4 do 6 tys. złotych. Ale nie narzekamy na brak zamówień – dodaje Paweł Palonka.

To nie jest ostatnie słowo braci. – Pracujemy nad przekładniami do innych marek, które ścigają się w rajdach. Naszym celem jest także stworzenie całej linii mechanicznych elementów podwozia do samochodów sportowych. Nad tym także już pracujemy – dodaje Daniel Palonka.

Można zadać pytanie, czy rynek auto rajdowych jest duży. – W Lublinie jeszcze nie, ale w innych dużych miastach – już tak. Najwięcej zamówień mamy z Warszawy, Katowic czy Poznania. Budowaliśmy auta za 200 tysięcy i więcej. Dla fanów rajdów amatorskich, a tych jest coraz więcej, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i budżet – kończy Daniel Palonka.

>>> Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2016 - Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny. Czytaj więcej: Złota Setka 2016: Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny [LISTA]

Pozostałe informacje

Inżynier i programista na rynku pracy. Targi na Politechnice Lubelskiej
AAAMechatronika zatrudnię
galeria

Inżynier i programista na rynku pracy. Targi na Politechnice Lubelskiej

55 firm i instytucji kusiło studentów Politechniki Lubelskiej praktykami, stażami i pracą. Tak było dziś, 19 listopada, na XXIV Targach Pracy "Inżynier na Rynku Pracy".

Debiut w europejskich pucharach jak marzenie. Bogdanka LUK Lublin łatwo pokonała Maccabi Tel Awiw

Debiut w europejskich pucharach jak marzenie. Bogdanka LUK Lublin łatwo pokonała Maccabi Tel Awiw

W pierwszym meczu 1/16 finału CEV Volleyball Challenge Cup 2025 Bogdanka LUK Lublin pokonała Maccabi Tel Awiw 3:0. Spotkanie rewanżowe zostanie rozegrane w środę, także w Lublinie.

Azoty w pogoni za rentownością. Tną koszty i naciskają na zmiany w prawie
RAPORT: Pieniądze i problemy

Azoty w pogoni za rentownością. Tną koszty i naciskają na zmiany w prawie

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku puławska grupa kapitałowa skupiona wokół Zakładów Azotowych zaliczyła spadek przychodów z 3,4 do niecałych 2,6 mld zł. Strata netto za ten okres wyniosła 484 mln zł. Zarząd spółki, jak i całej Grupy Azoty, stawia sobie jasny cel: powrót na drogę do rentowności, cięcie kosztów i skupienie się na kluczowym biznesie.

Może akurat ktoś będzie potrzebował 15 terminali VolP Polycom oraz dwóch modułów sekretarskich Polycom IP BEM?
DO BIURA I WARSZTATU

Wojsko sprzedaje opał, beczki, opony i mnóstwo części

Części są na przykład do Autosana, Jelcza i Nysy. Jest też pakiet 1398 łożysk, I dużo drewna. Są kserokopiarki i flety. Lubelski oddział Agencji Mienia Wojskowego szykuje nowy przetarg i poleca go zwłaszcza mechanikom.

Galeria Podlaska
BIAŁA PODL:ASKA

Jest zgoda konserwatora, są wybrani projektanci. Szykują remont Galerii Podlaskiej

Projektanci wezmą za swoją pracę 91 000 złotych. W planach jest gruntowny remont, wymiana dachu i trochę rozbiórki.

Kryminalny czwartek w Radiu Lublin: spotkanie z Maciejem Siembiedą
NA TROPIE
21 listopada 2024, 18:00

Kryminalny czwartek w Radiu Lublin: spotkanie z Maciejem Siembiedą

W czwartek, 21 listopada, o godzinie 18 w Studio im. Zbigniewa Stepka rozpocznie się spotkanie z jednym z najpopularniejszych autorów powieści sensacyjnych w Polsce: Maciejem Siembiedą.

Landman: Negocjator
DO ZOBACZENIA
film

Landman: Negocjator. Szczęście, platformy wiertnicze i premiera (wideo)

Billy Bob Thornton, Demi Moore, Jon Hamm, Andy Garcia i Michael Peña – taka obsada może zachęcić. A czym jeszcze kusi serial Landman: Negocjator, który za chwilę będzie miał premierę?

Filip Luberecki z Motoru Lublin strzelił we wtorek gola Angligom
film

Filip Luberecki z Motoru Lublin zdobył gola dla reprezentacji Polski w meczu z Anglią

Kolejny mecz w ramach Elite League i kolejny występ w reprezentacji Polski do lat 20 Filipa Lubereckiego z Motoru Lublin. Tym razem lewy obrońca żółto-biało-niebieskich rozegrał 45 minut w zremisowanym 1:1 meczu z Anglią i to on wpisał się na listę strzelców. Spotkanie zostało rozegrane na stadionie w Puławach.

Lubię wyzwania. Kinga Wołoszyn, uczestniczka The Voice, w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Lubię wyzwania. Kinga Wołoszyn, uczestniczka The Voice, w (Nie)Wyparzonej Gębie

Kinga Wołoszyn uczestniczka 15. edycji The Voice of Poland była gościem (Nie)Wyparzonej Gęby. W programie zapytaliśmy o wrażenia i emocje jakie jej towarzyszyły podczas programu, o współpracę z Michałem Szpakiem oraz jakie rady od niego otrzymała. Zapytaliśmy też od czego zaczęła się jej przygoda z muzyką oraz jakie ma dalej plany.

Pościg zakończony niepowodzeniem. Trop urwał się przy mokradłach
UCIECZKA

Pościg zakończony niepowodzeniem. Trop urwał się przy mokradłach

Takie sytuacje nie zdarzają się często. W poniedziałek rano kierowca volvo na widok policji zaczął uciekać. Potem porzucił auto i... zniknął. Szukali gop policjanci z Puław, Kurowa i Lublina. nie pomógł też pies tropiący. Kierowcy do tej pory nie udało się schwytać.

Jarosław Milcz zdobył w tym sezonie dla Lublinianki 17 goli

Jarosław Milcz z Lublinianki prowadzi w klasyfikacji najlepszych strzelców IV ligi

Po zakończeniu rundy jesiennej na czwartoligowych boiskach sprawdzamy, jak wygląda klasyfikacja najlepszych strzelców. Na półmetku sezonu 24/25 na czele znajduje się Jarosław Milcz z Lublinianki. „Jaro” wystąpił tylko w 14 meczach ligowych, a mimo to zapisał na swoim koncie 17 goli.

Równo na Krzywej nie było. Ale do 19 grudnia będzie
BIAŁA PODLASKA

Równo na Krzywej nie było. Ale do 19 grudnia będzie

Stary beton będzie zerwany. W to miejsce drogowcy ułożą nową nawierzchnię z betonowej kostki brukowej. Ruszyła przebudowa ulicy Krzywej.

Farming Simulator 25
TRAKTORY I KOMBAJNY
film

Farming Simulator 25: Dwa miliony. Tyle osób kosi zboże w listopadzie (wideo)

12 listopada premierę miała gra Farming Simulator 25. Teraz twórcy chwalą się liczbami. I mają czym się chwalić.

Podaruj Wigilię. Żeby nikt nie był samotny w Święta
WSPARCIE i OBECNOŚĆ

Podaruj Wigilię. Żeby nikt nie był samotny w Święta

W święta Bożego Narodzenia samotność w sposób szczególny dotyka seniorów. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich ma pomysł, jak temu zaradzić. Każdy może z niego korzystać.

Wysokie napięcie. W Lublinie rozpoczęły się Targi Energetyczne ENERGETICS
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Wysokie napięcie. W Lublinie rozpoczęły się Targi Energetyczne ENERGETICS

Dystrybucja energii i transformacja energetyczna. Magazynowanie energii i przekaźniki zabezpieczeniowe. W Lublinie rozpoczęły się Targi Energetyczne ENERGETICS; jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowanych sektorowi energetycznemu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium