Od trzech tygodni działa Konstytucja biznesu, czyli pakiet ustaw, które mają pomóc przedsiębiorcom w prowadzeniu firmy
Najważniejsza zmiana to tzw. ulga na start dla osób zakładających działalność. Teraz przez pierwsze pół roku nie muszą opłacać składek na ubezpieczenie społeczne. Do tej pory wynosiły one ponad 1200 złotych miesięcznie dla doświadczonych i ponad 500 zł dla młodych przedsiębiorców. Osoby, które korzystają z „ulgi na start”, muszą jednak opłacać comiesięczną składkę zdrowotną, czyli prawie 320 zł.
Ulga ma zachęcić ludzi do zakładania działalności. Czy widać już pierwsze efekty? – Jest na to zbyt wcześnie. Na ewentualne zmiany trzeba będzie poczekać przynajmniej kilka miesięcy. Poza tym odnoszę wrażenie, że Konstytucja biznesu jest za słabo nagłośniona – uważa Jarosław Pazik, kierownik Wydziału Wspierania Rozwoju Przedsiębiorczości Urzędu Miasta w Puławach.
Drugą ważną zmianą jest możliwość założenia tzw. działalności nierejestrowanej. Warunek jest jeden – przychody nie mogą przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia, czyli 1050 złotych brutto miesięcznie.
Z zapisu skorzystał 25-letni Konrad Pietraszek z Lublina, który wykonuje „małe meble na wymiar”. – Jestem absolwentem Politechniki Lubelskiej, ale chcę się sprawdzić w innej branży. Chcę też zobaczyć, jakie będzie zainteresowanie klientów, dlatego wybrałem to rozwiązanie. Jestem dobrej myśli, bo zgłaszają się do mnie pierwsze osoby – mówi.
Czy działalność nierejestrowana cieszy się popularnością? – Na to pytanie będziemy mogli odpowiedzieć dopiero za rok przy okazji wypełniania PIT-ów ( przychody trzeba będzie wpisać przy rozliczeniach z Urzędem Skarbowym – dop. red.) – mówi Marta Szpakowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.