Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

22 czerwca 2015 r.
11:03

Krzysztof Żuk: Jesteśmy przygotowani, by sięgać po nowe dotacje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Krzysztof Żuk (Fot. AS)
Krzysztof Żuk (Fot. AS)

Rozmowa z Krzysztofem Żukiem, prezydentem Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Miejskie inwestycje, po kilkuletnim przyspieszeniu, w tym roku przyhamowały, bo czekamy na unijne pieniądze. Jak miasto przygotowuje się do tego, by z tych funduszy skorzystać?

– One nie tyle przyhamowały, co opierają się o zasadę racjonalnego gospodarowania. Jeśli możemy dostać dotację z funduszy europejskich do 85 proc. wartości kosztorysowej inwestycji, to dlaczego z tego nie skorzystać? Po co wchodzić w kredyty i absorbować środki własne, kiedy możemy mieć dotację?

Jesteśmy dobrze przygotowani do nowej perspektywy finansowej. Po pierwsze mamy Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, czyli program kluczowy, dla którego jesteśmy też instytucją wdrażającą. On nam zabezpiecza środki zarówno na pl. Litewski, rewitalizację parku Ludowego, ale również budowę zintegrowanego centrum komunikacyjnego i na budowę dróg.

Z drugiej strony mamy jako projekt kluczowy w Regionalnym Programie Operacyjnym rewitalizację terenów po Fabryce Samochodów za ponad 70 mln zł. Ta inwestycja związana z modernizacją infrastruktury podziemnej jest dla przedsiębiorców ich być albo nie być. Oczywiście będziemy również aplikować w konkursach o środki RPO, natomiast nastawiamy się głównie na Program Operacyjny Polska Wschodnia.

• Kiedy te pieniądze mogą być fizycznie dostępne?

– Zakładamy, że już w tym roku będą ogłoszone pierwsze konkursy w RPO i że w tym roku ruszy ZIT, gdzie widzimy możliwość finansowania rewitalizacji pl. Litewskiego i parku Ludowego, co chcielibyśmy mieć już w przyszłorocznym budżecie.

Z drugiej strony jest PO Polska Wschodnia i tam mamy zapisany – jako projekt kluczowy – zintegrowany transport zbiorowy na ponad 500 milionów. W związku z tym przed nami jest tylko kwestia ogłoszenia postępowań formalnoprawnych i podpisania umów. Od przyszłego roku moglibyśmy te przetargi ogłaszać.

Staniemy też do konkursów na drogi wojewódzkie, które mogą być finansowane z Polski Wschodniej. Do konkursu, który będzie ogłoszony na jesieni na pewno zgłosimy skrzyżowanie ul. Ducha z Willową i być może na początku przyszłego roku ul. Bohaterów Monte Cassino do węzła Sławin, bo to bardzo ważne zadanie dla układu komunikacyjnego. Co jeszcze? Zobaczymy. Z Polski Wschodniej chcemy mieć sfinansowaną np. ul. Muzyczną od Głębokiej, a ponieważ to jest zadanie w ramach projektu kluczowego, więc to na to środki mamy. Tam będzie trakcja, będzie skomunikowanie z nowym zintegrowanym dworcem.

Mamy też w tych dużych programach bardzo wiele inwestycji, także drogowych, nie związanych wprost z budową zintegrowanego dworca. Jeśli popatrzymy na te najbliższe wyzwania, są to głównie drogi i infrastruktura budująca dostępność komunikacyjną, ale też i zakup taboru, kontynuacja projektu rozbudowy inżynierii ruchu, budownictwo mieszkaniowe, choć to ostatnie w nieco innej formule. W sprawie budownictwa chcemy bowiem współpracować z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, jesteśmy już po wstępnym uzgodnieniu formuły finansowania tego projektu poprzez spółkę celową utworzoną przez TFJ BGK i Miasto Lublin.

Mamy zatem różne rozwiązania, żeby do 2020 r. zaabsorbować do 3 miliardów środków inwestycyjnych.

• Ale wiele wskazuje na to, że będzie to już ostatnie tak duże rozdanie funduszy unijnych. Skąd miasto weźmie pieniądze na inwestycje po roku 2020? Mówi się, że ich źródłem może być partnerstwo publiczno-prywatne, tylko na ile realne jest jego zastosowanie? Teraz są obawy przed jego stosowaniem.

– Te obawy są wyolbrzymione. Po pierwsze przestańmy straszyć tym czwartym „p”, czyli prokuratorem. To jest zwykły projekt inwestycyjny, który da się opisać zarówno modelem finansowania, jak i postępowaniem formalnoprawnym, a później realizacją i zarządzaniem w sposób bezpieczny. Dlaczego ppp nie jest tak popularne? Bo dziś się najzwyczajniej w świecie nie opłaca. Koszty związane z zaangażowaniem środków prywatnych lub banków w takim przedsięwzięciu są siłą rzeczy wyższe, niż koszty projektów współfinansowanych ze środków europejskich. Jeśli kiedyś będzie mniejszy dostęp do środków europejskich, to oczywiście ppp będzie bardziej atrakcyjne.

To samo dotyczy projektów typu „project finance”, gdzie prywatny właściciel wprowadza swoje środki i zazwyczaj chce je dziś szacować na poziomie od 2 do 4 proc. powyżej WIBOR-u, podczas gdy my mamy dzisiaj kredyt z kosztem WIBOR + 1 pkt. Za parę lat może się jednak okazać, że ta formuła będzie dużo atrakcyjniejsza.

Nie przesądzałbym, że nie będzie dla Lublina i Lubelszczyzny kolejnego okresu finansowania. My nadal będziemy poniżej tego progu unijnego i region będzie mógł się ubiegać o odrębny program, czy też będziemy aplikować jako uprawnieni do uzyskiwania dotacji. Pomyślimy nad tym gdy już będziemy wiedzieli, że trzeciej perspektywy nie ma. Na razie skoncentrujmy się na tym, żeby dobrze wykorzystać tę perspektywę i patrzmy co się dzieje na rynkach finansowych.
Tak tanich kredytów to ja nie pamiętam. Nie ograniczajmy się tylko do rozmowy o ograniczeniach długu, bo ten dług jest dzisiaj najtańszy z możliwych. Pamiętajmy co jest naszą funkcją celu – są nią inwestycje i wysokie standardy świadczonych dla mieszkańców usług publicznych. Załatwiajmy więc sprawy rozwojowe miasta i regionu, mając do dyspozycji środki europejskie i bardzo tani kredyt.

Pozostałe informacje

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

Paulina Tomasiak z miejsca stała się gwiazdą Górnika Łęczna

Dzisiaj mecz piłkarek reprezentacji Polski. Zawodniczka Górnika Łęczna z szansą na występ

W piątek Paulina Tomasiak z GKS Górnik Łęczna stanie przed szansą powrotu do reprezentacji Polski. Biało-Czerwone podejmą w Gdańsku Bośnię i Hercegowinę w trzeciej kolejce Ligi Narodów.

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim
AKTUALIZACJA

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim

W piątek rano doszło do śmiertelnego wypadku w powiecie świdnickim. Jedna osoba nie żyje, dwie zostały przetransportowane do szpitala.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium