Biznes

2 kwietnia 2023 r.
9:16

Lubelskie firmy chcą zakładać fundacje. Żeby majątek został w rodzinie

Forum Firm Rodzinnych Lubelszczyzny
Forum Firm Rodzinnych Lubelszczyzny (fot. Piotr Michalski)

Za niespełna dwa miesiące zakładać będzie można w Polsce fundacje rodzinne. To rozwiązanie, nad wprowadzeniem którego zastanawia się w tej chwili wiele prężnie działających firm.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już 22 maja firmy rodzinne dostaną nowe przepisy pozwalające zakładać im fundacje rodzinne. Rozwiązanie to ma znacząco ułatwić wprowadzanie zmian pokoleniowych w polskich przedsiębiorstwach. Mówiąc w największym skrócie nowy system zapewni utrzymywanie majątku i biznesu w rodzinie przez pokolenia bez konieczności jego rozdrabniania np. poprzez dziedziczenie.

Temat jest tak ważny, że Stowarzyszenie Lubelski Klub Biznesu zorganizowało Forum Firm Rodzinnych Lubelszczyzny poświęcone właśnie tej tematyce.

– Firmy rodzinne zajmują szczególne miejsce w świecie biznesu, są trzonem polskiej gospodarki, prowadzą działalność w większości sektorów. Cechuje je determinacja istnienia wielopokoleniowego oraz ambicje rozwoju, mimo zawirowań geopolitycznych czy ekonomicznych. Panująca w nich unikalna kultura organizacyjna powstająca w oparciu o więzi rodzinne oraz pokoleniowe wartości wpływa na wzrost zaangażowania osób zarządzających. Przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza oparta na unikatowych informacjach o branży i otoczeniu konkurencyjnym pozwala na szybkie reagowanie na kryzysy, zwiększając konkurencyjność tych podmiotów gospodarczych – podkreślają członkowie LKB.

 – Ponad 20 parę lat zakładając LKB nie przypuszczałam nawet, że będę mieć możliwość poznania sukcesorów w firmach. Tymczasem mamy w niektórych z nich już trzy pokolenia. Możemy więc o nich mówić, trzymając się terminologii amerykańskiej, jako o firmach rodzinnych. W nielicznych firmach jesteśmy w przededniu albo już w trakcie sukcesji, która jest dla nas ciągle wielkim wyzwaniem. Bardzo chcemy, żeby kapitał i know how, które wypracowało pierwsze pokolenie jako dziedzictwo zostało przekazane kolejnym pokoleniom – mówi Agnieszka Gąsior-Mazur, prezes Stowarzyszenia Lubelski Klub Biznesu.

Dodaje, że w LKB skupia około 50 firm znajdujących się w trakcie sukcesji. Kolejne ponad 50 to firmy właścicielskie, które przygotowują do sukcesji.

Firmy rodzinne wytwarzają 10 proc. polskiego PKB i zatrudniają 1/5 wszystkich zatrudnionych. W całym kraju jest ich ponad milion. Z kolei w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw jest ich 36 procent – podkreśla Agnieszka Gąsior-Mazur.

(fot. Piotr Michalski)

– Po ponad 30 latach od transformacji gospodarczej śmiało możemy stwierdzić, że zdecydowana większość sukcesów firm rodzinnych wzięła się z ciężkiej pracy założycieli i ich rodzin. Firmy rodzinne odgrywają bardzo ważną rolę w gospodarce każdego państwa zarówno na poziomie lokalnym jak i globalnym. Według różnych źródeł stanowią one od 65 do 80 proc. wszystkich przedsiębiorstw na świecie – wylicza Anna Stańdo–Iwanowska ze Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, która od 27 lat wspólnie z bratem jest współwłaścicielką firmy.

– Firmy rodzinne mają również ogromny wpływ na całą gospodarkę Polski, ponieważ firmy budują od 10 do 20 proc. polskiego PKB. Firmy rodzinne stanowią również znaczącą część gospodarki w Europie. Firmy rodzinne stanowią około 60 proc. wszystkich firm w Europie i generują około 50 proc. jej PKB. W niektórych krajach takich jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia firmy rodzinne stanowią nawet ponad 80 proc. wszystkich przedsiębiorstw. W Niemczech generują one około 52 proc. PKB, a we Francji i Wielkiej Brytanii około 40 procent - doaje Anna Stańdo–Iwanowska.

Co więcej, firmy rodzinne odnoszą również sukcesy na giełdzie papierów wartościowych. 41 proc. spółek notowanych na głównym rynku giełdy papierów wartościowych to spółki rodzinne. Mówiąc o firmach rodzinnych warto też zwrócić uwagę na to, że ze statystyk wynika, że zarówno nestor jak i sukcesor jest zwykle mężczyzną, choć już blisko co trzeci członek rodziny zasiadającej w radzie nadzorczej jest płci żeńskiej. Natomiast w zarządach spółek rodzinnych jedynie 10 proc. członków to kobiety nestorki i sukcesorki. Powyższa dysproporcja jest również widoczna w strukturze własnościowej spółek, gdzie nestorki stanowią jedynie około 14 proc. akcjonariuszy, a sukcesorki około 2 procent.

(fot. Piotr Michalski)

Ewelina Grzelak z PwC Polska podpowiada przedsiębiorcom, co należy zrobić zanim zacznie się przygotowania do założenia fundacji rodzinnej. Zastanowić trzeba się nad następującymi elementami:

  • przynależność – określenie kto jest właścicielom i wspólnikiem, a kto ma nim być w przyszłości;
  • wizja i wartości – wspólny pomysł na biznes, który chcemy przekazać następnym pokoleniom;
  • model biznesowy – określenie przedmiotów działalności;
  • ład korporacyjny – zasady dotyczące podejmowania decyzji w firmach;
  • ład rodzinny – zasady ustalone przez rodzinę, co do tego jak rodzina chce ze sobą współpracować, w jaki sposób się komunikować ,w jaki sposób chce podejmować decyzje i w jaki sposób rozwiązywać konflikty;
  • role – określenie, kto jaką rolę pełni.

Żeby udzielić odpowiedzi na te wstępne pytania oraz opracować późniejszy status fundacji rodzinnych konieczne są rozmowy w rodzinnym gronie.

– Sukcesja to nie demokracja. Nie da się pogodzić interesów wszystkich osób – uważa jednak Piotr Grabowski, z Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp. k., która pomaga przechodzić przedsiębiorcom przez zmiany prawne – Fundacja rodzinna jest jednak doskonałym pomysłem, który zapobiega rozdrobnieniu kapitałowemu firm w ramach kolejnych zmian pokoleniowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z premierem Donaldem Tuskiem postanowili zmienić datę zapowiadanego wcześniej „marszu patriotów”. – Bo to ma być marsz, który będzie łączył wszystkie siły demokratyczne – tłumaczy Trzaskowski.

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy Starbucks na Lubelszczyźnie: Otwarcie i niespodzianki dla pierwszych klientów

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

W niedzielę jechał BMW w obszarze zabudowanym 123 km/h. W poniedziałek był jeszcze szybszy i przez Adamów pędził z prędkością 126 km/h. Jak się tłumaczył?

Atak przed lubelskim klubem przy ul. Narutowicza. Obraz z kamer monitoringu

Bili i kopali przypadkowe osoby. Sprawcy usłyszeli zarzuty

Po słownej utarczce dwaj 19-latkowie i jeden 21-latek rzucili się przed lubelskim klubem na dwóch spotkanych tam przypadkowo mężczyzn. Byli brutalni, bili i kopali swoje ofiary po całym ciele.

Ciężki sprzęt na budowie jednej z dróg na Lubelszczyźnie

Ponad 145 milionów na drogi lokalne w Lubelskiem. Lista zadań

Kolejne prawie 60 umów na remonty i budowę dróg lokalnych w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - podpisane. Środki trafią do jedenastu powiatów. Najwięcej otrzyma powiat lubelski, który chce rozbudować odcinek Nowiny-Osmolice.

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle
film

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle

Tegoroczna filmowa wiosna w Miasto Movie zapowiada się nad wyraz ciekawie. Organizatorzy zabiorą nas w podróż po meandrach wielkiej polityki – tej globalnej i narodowej, jak również tej lokalnej.

Marek Zawada
praca

Powiat hojnie wynagradza dyrektora szpitala. Duża podwyżka pensji to nie wszystko

Zarząd powiatu bialskiego hojnie wynagradza dyrektora międzyrzeckiego szpitala. Właśnie przyznano mu sporą podwyżkę pensji i nagrodę jubileuszową.

Food Truck Festivals  powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Food Truck Festivals powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Na trzy dni Motor Arena zmieni się w kulinarne centrum, w którym będzie można spróbować dań z różnych zakątków świata. Już od piątkowego popołudnia różnorodność smaków będzie przyprawiała o zawrót głowy.

19-latek z Chełma prowadzony przez funkcjonariuszy policji
wypadki
film

Sprawca katastrofy drogowej w Chełmie aresztowany. Odpowie za śmierć nastolatków

Najbliższe trzy miesiące za kratkami spędzi 19-latek, który pijany doprowadził do wypadku, w których zginęły dwie osoby. Samochód uderzył w słup latarni. Osobowym autem podróżowało dziesięć młodych osób.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny
patronat

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny

Z racji tego, że rok 2025 w Lublinie jest rokiem prof. Andrzeja Nikodemowicza, to w najbliższą niedzielę (6 kwietnia) w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie wystąpi męski zespół wokalny Kairos. Koncert ten zainauguruje oficjalne obchody.

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina

"Kwiaty zła" to nowa instalacja artystyczna, którą mogą podziwiać lublinianie i turyści odwiedzjący miasto. Autorem jest lubelski artysta Jarosław Koziara.

Była przewodnicząca Rady Miasta Chełm
Chełm

Polityczny wstrząs w chełmskiej Radzie Miasta: Dorota Rybaczuk odwołana

Dramatyczny zwrot akcji, polityczne napięcie i niespodziewane decyzje – tak w skrócie można opisać ostatnią sesję Rady Miasta Chełm. Spotkanie, które miało koncentrować się na przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, zakończyło się politycznym trzęsieniem ziemi. W centrum wydarzeń znalazła się Dorota Rybaczuk.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium