Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 marca 2021 r.
16:28

Bloki między domkami w Lublinie. Ratusz dwa razy był na "nie", ale zmienił zdanie

Autor: Zdjęcie autora Domnik Smaga
19 12 A A
Urzędnicy z Wydziału Budownictwa i Architektury jeszcze raz zasiedli do dokumentów i uznali, że bloki budowane tuż obok domów jednorodzinnych jednak będą „dobrym sąsiedztwem”.
Urzędnicy z Wydziału Budownictwa i Architektury jeszcze raz zasiedli do dokumentów i uznali, że bloki budowane tuż obok domów jednorodzinnych jednak będą „dobrym sąsiedztwem”. (fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz zamierza wpuścić bloki mieszkalne w rejon zabudowy jednorodzinnej przy ul. Sławinkowskiej. Decyzję szykują urzędnicy, którzy wcześniej dwukrotnie uznali, że bloki pasowałyby tu jak pięść do nosa. Teraz zmienili zdanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To nie jest tak, że my się sprzeciwiamy jakiejkolwiek zabudowie w sąsiedztwie. My tylko chcemy zachowania zasady „dobrego sąsiedztwa” – mówi nam właścicielka jednego z domów, za której oknami mogą niedługo wyrosnąć bloki. Jej zdaniem będzie to zbyt uciążliwe nie tylko ze względu na skalę zabudowy, ale też hałas oraz wzmożony ruch samochodów.

Powstaniu bloków przeciwna jest również Rada Dzielnicy Sławin, która nazywa proponowaną inwestycję „skrajnym przypadkiem” wciskania dużej zabudowy w rejon zabudowy jednorodzinnej.

Decyzja należy do Ratusza

Sprawa dotyczy ul. Sławinkowskiej, niedaleko Ogrodu Botanicznego UMCS oraz Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Jest tutaj pas niezabudowanej ziemi (około 1 ha), który sąsiaduje z pasem zabudowy jednorodzinnej niedaleko sklepu Lidl przy Willowej. Gra toczy się o to, czy na pustej ziemi powstanie kompleks bloków mieszkalnych.

Problem w tym, że ta część Lublina nie doczekała się od Ratusza planu zagospodarowania, który określałby przeznaczenie nieruchomości i przesądzał, czy mogą stanąć tu bloki. Jeżeli nie ma planu, przeznaczenie nieruchomości określają urzędnicy, wydając tzw. wuzetkę, czyli decyzję o warunkach zabudowy. O taką decyzję stara się lubelska spółka Med-Europe Trading, która oczekuje zgody na bloki.

Trzeba się przyjrzeć otoczeniu

Przed wydaniem „wuzetki” urzędnicy muszą ocenić, czy proponowana inwestycja nie będzie się kłócić z otoczeniem. To ich ustawowy obowiązek. Prawo mówi o tym, jakie warunki muszą być spełnione, by można było wydać „wuzetkę”.

Kluczowym warunkiem jest to, że „co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej” musi być już zabudowana w podobny sposób. Ustawa nazywa to „kontynuacją funkcji, parametrów (…), w tym gabarytów i formy architektonicznej”. Chodzi o to, by np. między willami nie wyrósł strzelisty biurowiec, a między biurowcami willa. Nazywa się to zasadą „dobrego sąsiedztwa”.

„Nie spełnia wymagań ustawy”

Urząd Miasta dwukrotnie uznał, że zabudowa proponowana przez spółkę Med-Europe Trading nie spełniałaby zasady „dobrego sąsiedztwa” i wydał decyzje odmowne. Pierwsza z nich datowana jest na 26 marca zeszłego roku. Spółka chciała wtedy zgody na siedem bloków mających łącznie 98 mieszkań, którym towarzyszyłoby 137 miejsc parkingowych. Ratusz uznał wtedy, że takie bloki pasowałyby do otoczenia jak pięść do nosa.

– Urząd stwierdził, że zamierzenie inwestycyjne nie spełnia wymagań ustawy – tłumaczyła wówczas Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Gabaryty istniejącej przy ul. Sławinkowskiej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej są dużo mniejsze od wielkości projektowanych obiektów.

Deweloper nie zrezygnował

Inwestor złożył nowy wniosek, w którym prosił o „wuzetkę” dopuszczającą siedem bloków (dwupiętrowych) oraz dwa domy jednorodzinne. Urzędnicy znowu mu odmówili, stwierdziwszy to samo, co poprzednio: to nie jest właściwe miejsce pod zabudowę wielorodzinną, bo sąsiedztwo jest zupełnie inne. Taka decyzja zapadła w październiku zeszłego roku.

Spółka nie dała za wygraną i odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które w styczniu uchyliło odmowną decyzję i poleciło Urzędowi Miasta ponownie rozpatrzeć wniosek inwestora. Według SKO miejscy urzędnicy źle ocenili sprawę, bo sprawdzając wniosek pod kątem „dobrego sąsiedztwa” nie wzięli pod uwagę… bloków mieszkalnych przy Tarasowej i Relaksowej, oddzielonych od spornego terenu ul. Willową.

Urząd Miasta zmienił zdanie

Urzędnicy z Wydziału Budownictwa i Architektury jeszcze raz zasiedli do dokumentów i uznali, że bloki budowane tuż obok domów jednorodzinnych jednak będą „dobrym sąsiedztwem”.

– W oparciu o ponowną analizę sporządzoną z uwzględnieniem uwag SKO został sporządzony projekt decyzji ustalającej warunki zabudowy dla tej inwestycji – przyznaje Głazik.

W czwartek projekt został przesłany do uzgodnień miejskiemu konserwatorowi zabytków oraz Zarządowi Dróg i Mostów.

Mieszkańcy: zaskarżymy to

– Co takiego się wydarzyło po dwóch odmownych decyzjach, że urząd robi ukłon w stronę wnioskodawcy? – pyta oburzona właścicielka jednego z domów jednorodzinnych przy ul. Sławinkowskiej. – Przecież nie zmieniło się ani sąsiedztwo, ani przepisy prawa. Jeżeli miasto wyda „wuzetkę”, będziemy ją zaskarżać.

Według obecnych mieszkańców nowa inwestycja będzie „betonową płytą” (pod kompleksem bloków miałby powstać parking podziemny), na której nie wyrosną żadne drzewa, co najwyżej krzewy.

Protestujących wspiera rada dzielnicy, która wzywa Urząd Miasta do tego, by ostatecznie nie zgadzał się na wstawienie tu bloków. Rada twierdzi, że taka zabudowa zagrozi pobliskiemu ogrodowi botanicznemu oraz jednemu z najcenniejszych w mieście stanowisk archeologicznych, ograniczy prawa sąsiadów, narazi ich na hałas i utrudnienia w ruchu, a także umożliwi kolejne dwie inwestycje między ul. Sławinkowską a ogrodem botanicznym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK
koncert
28 grudnia 2024, 19:00

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK

Gala sylwestrowo - noworoczna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie z udziałem niezwykłych muzyków – The Best of Polish Tango & Jazz ! Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie tanga i najpopularniejsze tematy filmowe z okresu międzywojnia.

Oszukany „na znajomą”

Oszukany „na znajomą”

Mieszkaniec Parczewa stracił 2000 zł chcąc pomóc znajomej w opłaceniu zamówienia. To kolejny poszkodowany przez cyberprzestępców.

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

W ostatnim meczu w tym roku Azoty Puławy pokonały Zepter KPR Legionowo 29:28. Była to pierwsza wygrana po serii pięciu porażek.

Egzotyczne party w El Cubano
foto
galeria

Egzotyczne party w El Cubano

"Dirty dancing" to nie film, to nazwa imprezy. Gorąca atmosfera na parkiecie, pobudzające wyobraźnię rytmy prosto z Kuby itp. To wszystko sprawia, że nie brakuje chętnych na zabawę do białego rana. Zobaczcie, jak się bawiono na jednej z ostatnich imprez tego roku w El Cubano. Tak się bawi Lublin!

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina
zdjęcia, wideo
galeria
film

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina

Za nami 16. miejska wigilia w Puławach. Na placu Fryderyka Chopina zgromadzeni połamali się opłatkiem, wysłuchali kolęd w wykonaniu m.in. dzieci z puławskich szkół i przedszkoli, a harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju.

Pomnik Ofiar Wołynia w Lublinie

Ambasador Ukrainy w Polsce o ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej: to droga dwukierunkowa

Kijów i Warszawa pracują nad renowacją ukraińskich miejsc pamięci w Polsce i prowadzą rozmowy w sprawie poszukiwania ukraińskich pochówków w Polsce - powiedział ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Bodnar. To droga dwukierunkowa - dodał, nawiązując do zasady wzajemności w relacjach z Polską. Poszukiwania polskich grobów w Ukrainie i ekshumacje mogą zostać przeprowadzone w latach 2025-2026.

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Przed koncertem w Lublinie rozmawiamy z Arkadiuszem Jakubikiem, aktorem, reżyserem, wokalistą, autorem tekstów i liderem Doktora Misio. Rozmawiamy o jego lękach, miłości do Polski i o popularności

Jan Hoerl wygrał jeden z dwóch konkursów w Engelbergu

Skoki narciarskie. Austriacy poza konkurencją podczas weekendu w Engelbergu

To był niezwykle udany weekend do Austriackich skoczków. W sobotę zwycięstwo w Pucharze Świata na skoczni w Engelbergu świętował Jan Hoerl, a w niedzielę najlepszy okazał się Daniel Tschofenig. Największą niespodzianką było odległe miejsce lidera Pucharu Świata – Piusa Paschke

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty