Szkoły w większym niż dotychczas stopniu chcą świadczyć uczniom i rodzicom pomoc pedagogiczną i psychologiczną.
Idea utworzenia punktów wynika z rządowego programu poprawy stanu bezpieczeństwa w szkołach pod nazwą "Zero tolerancji w szkole”. Rząd zapewnił na to pieniądze, a zadanie tworzenia punktów powierzył poradniom pedagogiczno psychologicznym. Propozycje ich lokalizacji mieli przygotować samorządowcy.
- W Chełmie punkty konsultacyjne chcemy utworzyć w Szkole Podstawowej nr 8 oraz Zespole Szkół Zawodowych nr 4 - mówi Augustyn Okoński, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Chełm. - Wybór oczywiście nie jest przypadkowy. "Ósemka” to największa szkoła w mieście, a do ZSzZ nr 4 przyjezdni będą mieli najbliżej.
Jak nas poinformowała Stanisława Dobrowolska ze Starostwa Powiatowego w Chełmie w powiecie punkty konsultacyjne mają być urządzone w Zespole Szkół w Lisznie (gm. Rejowiec Fabryczny) oraz w Zespole Szkół w Białopolu. O wyborze lokalizacji zadecydowały względy jedynie geograficzne, a nie to, że akurat te placówki w sposób szczególny borykają się z problemem przemocy.
- Informacja, ze punkt konsultacyjny będzie w naszej szkole bardzo mnie ucieszyła - mówi Maria Dudek, dyrektor ZSzZ nr 4. - Z własnego doświadczenia wiem, że jest on potrzebny. Ważne jest i to, że dzięki takim punktom rodzice będą mieli bliższy kontakt z poradnią.
W związku z zadaniem tworzenia punktów konsultacyjnych poradnie mają otrzymać po około 5,5 tys. zł. Okresem próbnym będzie listopad. Jeśli praktyka potwierdzi potrzebę ich utrzymywania, to nadal będą finansowane ze środków rządowych. Mają pracować dwa razy w tygodniu przez cztery godziny.