Oskar Sula, uczeń pierwszej klasy prawno-językowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie zajął trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie "Historia i kultura Żydów polskich” zorganizowanym przez Fundację Shalom.
– Zastanawiałem się jak podejść do tak szerokiego tematu, który mógłby się złożyć na kilka tomów monografii, a ja musiałem zmieścić się na 15 stronach – mówi Oskar Sula. – Postanowiłem wybrać sobie jednego bohatera i przez jego osobę nakreślić rys społeczności żydowskiej w Chełmie w okresie międzywojennym. Pokazać zbiorowość przez indywidualność.
Oskar przyznaje, że choć już w gimnazjum angażował się w różne projekty związane z tematem żydowskim, to gdyby nie propozycja nauczycielki Anny Popielewicz, nie wiadomo, czy wystartowałby w konkursie Fundacji Shalom. Ale wystartował i przygotowując się do napisania pracy, a potem jej "obrony” podczas finału, dał się wciągnąć bogatej historii narodu żydowskiego.
– Można powiedzieć, że wsiąkłem – mówi licealista. – To fascynująca tematyka. Jednocześnie tak szeroka, że wydaje mi się, że nie sposób jej dogłębnie poznać. Można ją tylko starać się odkrywać po kawałku.
A odkrywać historię Żydów w Chełmie, Polsce i na świecie Oskar chce w dalszym ciągu. Ma nawet pomysł, aby zachęcić do tego innych. Chce wykorzystać historię naszego miasta, kiedyś zamieszkanego w dużej mierze przez ludność żydowską, do organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć i projektów.
– Jeśli ktoś jest zainteresowany i chciałby mi w tym pomoc, gorąco zapraszam – mówi.
Zwyciężyła w konkursie na esej i reportaż "Zostań cesarzem reportażu” zorganizowanym z okazji V Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Twórczości Ryszarda Kapuścińskiego "Kapumaniacy – 2012”.
Zorganizowany przez Ośrodek Kultury w Pawłowie konkurs służył odkrywaniu zainteresowań literackich i talentów dziennikarskich wśród młodzieży.
– To już drugi w tym roku ogólnopolski sukces Ani. Cieszy tym bardziej, że Ania jest uczennicą pierwszej klasy – mówi Anna Popielewicz, nauczycielka języka polskiego, pod której kierunkiem powstał esej.
– W marcu otrzymała wyróżnienie w krakowskim konkursie na recenzję utworów współczesnej literatury polskiej "Pawie pióro”. Mam nadzieję, że uczniowie klasy dziennikarskiej, która w tym roku powstanie w naszym liceum i będzie pracować pod moją opieką według innowacyjnego programu nauczania, będą mogli podobnie jak Ania rozwijać swoje umiejętności publicystyczne.