Na uwagi, opinie i propozycje do regulaminu budżetu obywatelskiego urząd czeka do piątku, 24 kwietnia.
W budżecie obywatelskim Chełma na 2020 rok do podziału są 2 mln zł. Według nowego projektu uczestniczyć w głosowaniu mogą wyłącznie mieszkańcy Chełma, którzy figurują na liście uprawnionych. Lista tworzona jest na podstawie: listy mieszkańców miasta, którzy ukończyli 16 lat i listy osób wpisanych w Chemie do rejestru wyborców. Można się dopisać do listy poprzez złożenie stosownego oświadczenia.
O wysokości kwoty z budżetu miasta, która przeznaczona będzie na budżet obywatelski będzie decydował prezydent miasta. Pieniądze przeznaczone na budżet obywatelski będą podzielone - 70 proc. kwoty przeznaczone zostanie na projekty osiedlowe, rozdysponowane wszystkim osiedlom po równo, a 30 proc. budżetu przeznaczonych zostanie na projekty ogólnomiejskie. Warto pamiętać, że projekty mogą mieć charakter infrastrukturalny, kulturalny lub społeczny.
Autor może złożyć dowolną liczbę projektów, jeżeli chodzi o projekt osiedlowy, może go złożyć wyłącznie mieszkaniec danego osiedla. Projekt osiedlowy musi uzyskać poparcie co najmniej 15 podpisów poparcia mieszkańców terenu. 30 podpisów poparcia musi posiadać projekt ogólnomiejski.
Ważne! Każdy mieszkaniec Chełma może poprzeć dowolną liczbę projektów.
Jak bedą weryfikowane projekty? Prezydent powoła Zespół Konsultacyjny w składzie od 7 do 12 osób, z czego od 1 do 3 radnych, których wskaże przez Rada Miasta Chełm i od 3 do 8 pracowników urzędu wskazanych przez prezydenta i tylko jeden przedstawiciel organizacji pozarządowej zgłoszonych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego Miasta. Przewodniczącego zespołu wskaże prezydent.
Projekt zakłada, że w razie stwierdzenia przez zespół, że złożony wniosek nie zawiera istotnych informacji niezbędnych do analizy propozycji, składający wniosek zostanie niezwłocznie poinformowany telefonicznie lub pocztą elektroniczną o konieczności doprecyzowania lub uzupełnienia zgłoszonego wniosku w terminie 7 dni od daty zawiadomienia.
Na dodatek zespół jest uprawniony do samodzielnego dokonania poprawek do projektu oraz łączenia tych samych zadań złożonych przez różnych autorów.Istotne modyfikacje dokonywane w projektach wymagają zgody autora, ale projekt regulaminu nie precyzuje, które z nich są istotne, a które nie. Autor projektu może złożyć odwołanie od decyzji zespołu konsultacyjnego. Ma na to 7 dni. Rozstrzygnięcie prezydenta jest ostateczne.
Do realizacji zostaną przeznaczone projekty, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów ważnych i mieszczą się w puli środków.
Problematyczny jest za to zapis mówiący, że gdy zabraknie pieniędzy na realizację kolejnego projektu według rankingu, za wybrany zostanie do realizacji projekt kolejny, „który jest możliwy w kwocie, jaka pozostała do dyspozycji”. Tymczasem w przypadku projektów, które otrzymały tyle samo głosów, a pula środków nie jest wystarczająca do realizacji tych projektów, wybierze się projekt z największym szacunkowym kosztem projektu.
W przypadku projektów, które otrzymały tyle samo głosów i mają takie same szacunkowe koszty projektu, a pula środków nie jest wystarczająca do realizacji tychże projektów, do realizacji zostanie skierowany projekt, zgłoszony jako pierwszy.
Uwagi do piątku
Projekt i ankietę którą można wypełnić i wysłać pod adres konsultacje.spoleczne@umchelm.pl, w temacie wpisując: BO_KONSULTACJE. Pliki znajdziemy na stronie internetowej urzędu www.umchelm.pl w zakładce KONSULTACJE SPOŁECZNE oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chełm.