Już po raz dziesiąty do Domu Pracy Twórczej w Uhrze przyjadą młodzi artyści na doroczne Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne Pieńków 2011.
Organizatorem dorocznych plenerów jest Fundacja Marka Marii Pieńkowskiego. Do udziału w imprezie zaprasza rekomendowanych przez rektorów absolwentów, coraz to innych uczelni artystycznych.
W tym roku przyszła kolej na artystów z dyplomami ASP w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, UMCS w Lublinie. Ponadto zaproszeni zostali jeden student piątego roku i dwóch absolwentów artystycznej uczelni z białoruskiego Mińska.
Marek Pieńkowski, lekarz z Polski, który w Stanach Zjednoczonych zrobił karierę naukową i biznesową, wstrzelił się w dziesiątkę. Kiedy po raz pierwszy organizował Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne-Pieńków 2002 nie mógł wiedzieć, że w sztukach plastycznych górę zaczną brać młodzi artyści. Właśnie tacy, do których adresował swoją ofertę.
– Wcześniej absolwenci akademii sztuk pięknych latami musieli wystawiać swoje prace, ocierać się o uznanych artystów, aby w końcu zwrócić na siebie uwagę – mówi Jagoda Barczyńska, współpracująca z fundacją kurator Galerii 72.
– Teraz, jeśli oczywiście mają talent i coś oryginalnego do przekazania, mogą w krótkim czasie zawładnąć renomowanymi galeriami i kolekcjami. Tym bardziej, jeśli na początku swojej kariery napotkają takiego człowieka, jakim jest Marek Pieńkowski.
Wszystkie kolejne warsztaty miały swojego laureata. Wskazywany przez komisję, składającą się z profesorów artystycznych uczelni mógł liczyć na nagrodę w wysokości 5 tys. dolarów.
Ponadto w przypadku Polaków dodatkową premią jest półroczny staż na jednej z artystycznych uczelni w USA. Z założenia laureat automatycznie wchodzi też w skład komisji oceniającej prace uczestników następnych warsztatów, a jego prace prezentowane są na specjalnej wystawie w Galerii 72.
Oficjalnie otwarcie nowej Galerii Pieńków w należących do Pieńkowskiego Lipinkach nastąpi w sobotę 17 września podczas wernisażu wystawy "Najwybitniejszy młody malarz pierwszej dekady XXI wieku”. Prezentacja ta jest pokłosiem ogłoszonego przez fundację konkursu skierowanego do wszystkich, dotychczasowych uczestników warsztatów.
Ponadto każdy z jurorów mógł zgłosić po trzech dodatkowych twórców, którzy nie ukończyli jeszcze 35 roku życia. Ostatecznie z tego grona na wystawę wybrano prace 10 najwybitniejszych artystów. Spośród nich tylko jeden zostanie wyróżniony nagrodą w wysokości 15 tys. dolarów.
Otrzyma on też dosłownie złoty Medal Suchekownaty, będący medalem fundacji. Ponadto fundacja zorganizuje mu trzy wystawy – w Polsce, Europie i amerykańskim Knoxville, gdzie mieszka i pracuje Marek Pieńkowski.
Tradycyjnie ogłoszenie wyników konkursu oraz tegorocznych warsztatów odbędzie się w polskiej siedzibie Pieńkowskich w Lipinkach w gminie Żmudź.