Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 listopada 2024 r.
15:35

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Uczą nas czytania świata, by lepiej, głębiej, pełniej rozumieć historię. Poznając kolejne powieści, filmy, czy książki historyczne dostrzegamy ten sam świat wartości. To właśnie w obronie tych wartości stają się sygnalistkami. Swą twórczością biją na alarm dostrzegając wyraźniej niż inni zagrożenia i wyzwania przed którymi ludzkość stanęła współcześnie – mówił prof. Pomorski.

Anne Applebaum, Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk otrzymały doktorat honoris causa jako 89, 90 i 91 osoba w historii uczelni.
Z jakim przesłaniem przyjechały do Lublina?

Prawda i wolność

Anne Applebaum jest pisarką, dziennikarką i publicystką. W 1988 roku rozpoczęła pracę jako korespondentka tygodnika „The Economics” w Warszawie.
Następnie pracowała w „Evening Standard”, „The Spectator”, „The Washington Post. Jest autorką, która staje w obronie demokracji przeciw ofensywom wszelkich sił autorytarnych. W 2004 r. otrzymała prestiżową Nagrodę Pulitzera za książkę „Gułag”, a w 2013: Nagrodę Cundill Prize za książkę „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956”. Jest ekspertką w zakresie przemian ustrojowych w Europie Wschodniej. Jej mężem jest Radosław Sikorski.

Jak przyznała podczas dzisiejszego spotkania, uniwersytet symbolizuje dla niej poszukiwanie prawdy, namysł nad przeszłością i projektowanie przyszłości.

– W świecie, gdzie dezinformacja szerzy się niczym pożar, a granica między prawdą a fikcją zostaje celowo zatarta, uniwersytety stają się oazami dla szacunku i rozumu. Są przystanią wolnych ludzi, którzy mierzą się z ideami. Polska jest głęboko spleciona z moim życiem prywatnym i zawodowym. Przez lata dokumentowałam i analizowałam jej burzliwą i bolesną przeszłość – mówiła podczas swojego wystąpienia. Pisarze i artyści doskonale rozumieją związek między prawdą a wolnością. Historia to nie jest zbiór opowieści ku pokrzepieniu serc, lecz poszukiwanie prawdy o tym, kim jesteśmy i kim możemy się stać.

Anne Applebaum honorowy doktorat otrzymała za „mistrzowską naukę rozumienia historii, szczególnie Europy Wschodniej i Polski, wrażliwość badawczą na problemy wartości demokracji i jakości mediów”.

Reakcja na ludzkie cierpienie

Agnieszka Holland to reżyserka i scenarzystka. Uznanie widzów i krytyków zdobyła filmem „Aktorzy prowincjonalni” (1978). Ugruntowaną pozycję w polskim kinie uzyskała za sprawą filmu historycznego „Gorączka”. Swoje filmy realizowała we Francji, w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W ostatnim czasie nakręciła „Zieloną granicę” – film zainspirowany kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej.

– Zajmowałam się tym tematem z kilku powodów. Pierwszym była zwykła ludzka reakcja na cierpienie i krzywdę ludzi szukających miejsca, gdzie mogą być bezpieczni. Bezwzględność i zinstytucjonalizowana przemoc pod ich adresem ze strony wówczas rządzących i fakt, że dzieje się to w moim domu, a więc ja jestem za to odpowiedzialna. Odpowiedzialna jako obywatelka, jako człowiek, ale również jako twórczyni. Niemal dekadę mojego życia poświęciłam bowiem pracy nad filmami, które dotyczyły najtrudniejszych zjawisk i zdarzeń, zbrodni przeciw ludzkości dokonywanych przez totalitarne reżimy ich przywódców, ale i posłusznych tym reżimom obywateli w pierwszej połowie XX wieku. Od dawna miałam wrażenie, że II wojna światowa nie skończyła się. Ona tylko przygasnęła i w każdej chwili może się obudzić – mówiła reżyserka, w swojej wypowiedzi zwracając również uwagę na problem z poszanowaniem podmiotowości w dzisiejszym świecie. – Zatroskani politycy słusznie podkreślają, że przecież nie możemy przyjmować wszystkich, a za morzem czeka rzekomo miliard chętnych, by nas najechać. Ale czym stanie się wtedy nasza Europa?

Agnieszka Holland wyróżnienie otrzymała za „za poszukiwanie prawdy i stawianie niewygodnych pytań, za pokazywanie w filmach wieloznaczności świata, odsłanianie skomplikowanych ludzkich relacji i emocji”.

Siła kobiet

Olga Tokarczuk przez krytyków i czytelników jest uznawana za jedną z najwybitniejszych współczesnych twórczyń literatury na świecie. Wyróżnia ją wyjątkowa wyobraźnia historyczna, niecodzienny talent pisarski i ogromna wrażliwość. To zdaniem recenzentów mistrzyni narracji i opowieści. W swoim mini-wykładzie na auli UMCS zwróciła uwagę m.in. na rolę kobiet we współ-czesnym świecie.

Moi rodzice nie żałowali, że urodziłam się dziewczynką, na pewno nie, ale byli świadomi różnych zagrożeń i przeszkód i wskazywali mi Marię Curie-Skłodowską jako drobną osobę, która może zmienić świat, która może dokonać wielkich rzeczy i która może być wierna sobie. Dlatego ten doktorat jest dla mnie szczególnie ważny i uważam, że powinno to zapoczątkować jakąś akcję powstawania uniwersytetów, które będą w końcu odnosiły się do kobiet naukowczyń, twórczych, tych zapomnianych i tych słabo pamiętanych – mówiła noblistka, zwracając uwagę na współczesne zagrożenia i wyzwania.

– Żyjemy w kryzysie, katastrofy pogodowe, odległe i bliskie wydarzenia polityczne mające wpływ na naszą przyszłość. Wszystko to rozgrywa się rzeczywiście wokół nas, a jednocześnie kolonizuje nasze umysły. Nikt już chyba nie może być wolny od lęku, niepokoju i poczucia chaosu. Wydaje się, że wszystko jest kwestionowane.

Olga Tokarczuk przyznała, że Lublin jest dla niej bliskim miejscem, Zadeklarowała również pomoc i zaangażowanie się w działania w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.

Olga Tokarczuk została wyróżniona "za moc kreowania słowem światów, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, by sprostać wyzwaniom przyszłości”.

– Jesteście lekiem na dwie z chorób współczesnego świata: deficyt prawdy i człowieczeństwa. Chciałbym, żeby Polska była otwarta, empatyczna, silna mądra i wrażliwa – taka jak wy – mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, gratulując nagrodzo-nym.
Uroczystość nadania tytułów doktora honoris causa odbyła się na wydziale Prawa i Administracji UMCS. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również lubelscy samorządowcy.

Przed dzisiejszymi uroczystościami odbyła się pikieta. Kilkanaście osób protestowało przed UMCS. W tym Piotr Gawryszczak, radny Lublina. Jego zdaniem Agnieszka Holland „opluła strażników granicznych i wojsko” w swoim filmie Granica.

– Pani Applebaum to z kolei już jest zupełne nieporozumienie – kobieta która o Polakach ma jak najgorsze zdanie. Jej pisarstwo i wypowiedzi spowodują, że za chwilę minister spraw zagranicznych Polski (jej osobisty małżonek) nie będzie mile widziany w Waszyngtonie przez prezydenta Trumpa. Próbowałem przeczytać też kilka książki noblistki no i nie dało się. Także wypowiada się bardzo krytycznie o Polsce i Polakach. Wstydzę się, że UMCS przyznaje honoris causa takim osobom – mówił Gawryszczak.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak dziś wygląda rynek nieruchomości? Sprawdzamy na Giełdzie Mieszkań w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jak dziś wygląda rynek nieruchomości? Sprawdzamy na Giełdzie Mieszkań w Lublinie

W Lublinie trwa 41. Giełda Mieszkań. To wydarzenie skierowane do osób poszukujących nowego lokum, inwestorów oraz wszystkich zainteresowanych rynkiem nieruchomości.

29 marca 2025: Obserwacja częsciowego zacmienia Słońca w Lublinie
galeria

Częściowe zaćmienie Słońca: Co było widać w Lublinie

W Lublinie wszystko zaczęło się w sobotę, 29 marca, około godziny o godziny 11:55. Punkt kulminacyjny to godzina 12:29, kiedy Księżyc zakrył blisko 5 proc. tarczy słonecznej.

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2025: To dla wielu sposób na życie
ZDJĘCIA
galeria

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2025: To dla wielu sposób na życie

"Nie ma, że się nie da!" - pod takim hasłem po raz jedenasty spod Archikatedry Lubelskiej wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Seniorce zabrał torebkę, nastolatkom telefon. Recydywista zatrzymany

Seniorce zabrał torebkę, nastolatkom telefon. Recydywista zatrzymany

Kryminalni z Lublina zatrzymali 40-latka, który odpowie za rozbój, usiłowanie rozboju oraz kradzież zuchwałą w multirecydywie.

zdjęcie ilustracyjne

Medycyna, przyroda, technika. Eksperci od sztucznej inteligencji w Lublinie

Czy zwierzęta mogą korzystać z rozwiązań sztucznej inteligencji? I jak transformacja cyfrowa wpływa na przemysł kosmetyczny? Tego dowiedzą się uczestnicy konferencji, która wkrótce odbędzie się w Lublinie.

Bronią etatu dla radnego miasta Puławy z PiS. Co na to Azoty?
praca

Bronią etatu dla radnego miasta Puławy z PiS. Co na to Azoty?

Podczas ostatniej sesji rady miasta samorządowcy z Puław przyjęli uchwałę o nie wyrażeniu zgody na zwolnienie z pracy radnego klubu Prawo i Sprawiedliwość, Grzegorza Bińczaka.

Ukrywał się przed policją – wpadł w nielegalnym kasynie

Ukrywał się przed policją – wpadł w nielegalnym kasynie

Poszukiwany 24-latek wpadł w nielegalnym salonie gier. Wewnątrz zabezpieczono również cztery automaty.

Żłobek nr 4 na ul. Puławskiej

Rodzice walczą o plac zabaw dla dzieci. Dlaczego ich żłobek nie dostał dofinansowania?

Milion złotych trafi na place zabaw przy lubelskich żłobkach. Jeden z nich został jednak wykluczony z programu – rodzice widzą w tym drugie dno.

Shaun Baker & Jessica Jean w Klubie 30
foto
galeria

Shaun Baker & Jessica Jean w Klubie 30

To była impreza godna weekendu. W ubiegłą sobotę w lubelskim Klubie 30 wystąpił legendarny dj Shaun Baker oraz zjawiskowa wokalistka Jessica Jean, którzy podbili serca lublinian. Podczas imprezy duet wykonał hity, które podbiły parkiety w całej Europie: "Hey Hi Hello", "V.I.P.", "Power", "Explode", "Run Away", "Give" oraz wiele innych. Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia z tej imprezy, to zapraszamy do naszych fotogalerii.

Skóry bobra robiły za samochodowe dywaniki

Skóry bobra robiły za samochodowe dywaniki

W bagażu Białorusina celnicy odnaleźli dwie skóry bobra. Jak się okazuje na wwóz tego typu trofeów do Polski potrzebne jest odpowiednie zezwolenie.

W sezonie letnim liczba turystów odwiedzających jezioro Firlej jest bardzo wysoka. Gmina chce usprawnić system poboru opłat za parkowanie

W Firleju staną parkomaty. Gmina liczy na zysk i porządek

W tym sezonie kierowców korzystających z parkingów nad jeziorem Firlej czeka ważna zmiana. Zamiast uiszczania opłat bezpośrednio inkasentom - będą mogli skorzystać z parkomatów. Urządzenia mają zacząć działać już w maju.

MBA, kierunki medyczne i nowości na prywatnych uczelniach w Lublinie

MBA, kierunki medyczne i nowości na prywatnych uczelniach w Lublinie

Gdzie nowością są studia licencjackie i magisterskie na kierunku Pielęgniarstwo, prowadzone w trybie weekendowym? A gdzie są takie kierunki jak Sport Science & Coaching czy Tworzenie gier komputerowych i technologie interaktywne? Co jeszcze oferują prywatne uczelnie w naszym regionie?

Po słabym spotkaniu Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy gorsze od Energa MMTS Kwidzyn

W spotkaniu otwierającym 25. kolejkę Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn 30:38. Piątkową porażką, przy niekorzystnych wynikach spotkań rywali, puławianie zamkną sobie drogę do miejsca w najlepszej ósemce rozgrywek

Znasz lubelskie koziołki? Sprawdź się w naszym quizie!
QUIZ

Znasz lubelskie koziołki? Sprawdź się w naszym quizie!

Lublin, miasto pełne historii, legend i niezwykłych opowieści, właśnie wzbogaciło się o kolejne symbole, które podbijają serca mieszkańców i turystów. Nowe figurki koziołków, rozsiane po Starym Mieście, budzą ciekawość i zachęcają do odkrywania tajemnic ukrytych w miejskiej przestrzeni. Czy wiesz, gdzie ich szukać? Jakie legendy się z nimi wiążą? Sprawdź swoją wiedzę w naszym wyjątkowym quizie!

Panele podłogowe jasne czy ciemne – jakie wybrać?

Panele podłogowe jasne czy ciemne – jakie wybrać?

Wybór między jasnymi a ciemnymi panelami podłogowymi jest często trudny – obie opcje są w końcu bardzo estetyczne. Decyzja zależy od wielu czynników, takich jak styl wnętrza, jego wielkość, nasłonecznienie, a także osobiste preferencje mieszkańców. Oto kilka wskazówek, które pomogą wybrać odpowiednie panele podłogowe do danego mieszkania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty