Czy każdy znajdzie dla siebie miejsce? Ten najważniejszy sprawdzian dla autorów reformy oświaty sprzed półtora roku w Chełmie wypadł pozytywnie.
W Chełmie nie sprawdziły się czarne scenariusze. – W szkołach średnich jest więcej miejsc czekających na nowych uczniów w klasach pierwszych niż ósmoklasistów i kończących III klasę gimnazjów – mówi Dorota Cieślik, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Chełm.
Według danych urzędu o przyjęcie do szkół średnich ubiega się 1 114 absolwentów podstawówek i gimnazjów z Chełma, na których czeka 1072 miejsc w trzech liceach ogólnokształcących i liceum Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych oraz 1316 miejsc w szkołach branżowych.
O pustkach w szkolnych ławach nie będzie i tak mowy. Od lat już zwiększa się liczba młodych mieszkańców powiatu chełmskiego, którzy chcą kontynuować naukę właśnie w chełmskich szkołach średnich.
Ale o tym, czy ósmoklasista czy absolwent gimnazjum dostanie się do wymarzonej szkoły, nie decyduje jedynie dostępność miejsc. Jeszcze w lutym Urząd Miasta ogłosił progi punktowe, niezbędne do dostania się do szkoły średniej w Chełmie.
30 pkt. wystarczy do dostania się do szkoły branżowej. W Zespole Szkół Technicznych liczba potrzebnych punktów zależy od profilu klasy – technik programista i informatyk to 120 pkt., grafik komputerowy, mechanik pojazdów samochodowych, mechatronik, elektryk i elektronik – 100 pkt.; do klasy o profilu mechanicznym potrzeba zaś 90 pkt.
Aby dostać się do Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych, trzeba mieć co najmniej 70 punktów, zaś do Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich – 75 pkt. W Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych w klasie logistyka i spedytor wymagana liczba punków to 75 pkt., w klasie teleinformatyka, mechatronika, elektryk i mechanik górnictwa – 65 pkt.
Najwięcej punktów trzeba uzbierać, aby dostać się do chełmskich ogólniaków. I LO i II LO wymaga 130 punktów, III LO – 110 pkt., a w IV LO – 100 pkt. Z kolei w Zespole Szkół Ekonomicznych i Mundurowych minimalny próg to 90 pkt.