Prawie trzy tysiące złotych miesięcznie płaci samorząd Chełma prywatnej agencji promocyjnej. Za co? W listopadzie agencja rozesłała do mediów informację o tym, że prezydent miasta wyjechał na trzy tygodnie do USA.
Zdaniem Matysika, władzom Chełma należy się pochwała za poszukiwanie nowych metod promocji miasta. Dyrektor Orzeł zapytany o celowość zatrudnienia agencji odpowiedział na piśmie, że chodzi o wykorzystanie „instytucji zewnętrznej do promocji miasta na łamach prasy ogólnopolskiej, antenie ogólnopolskich stacji telewizyjnych i radiowych. W ten sposób Urząd Miasta Chełm poszukuje coraz nowszych dróg promowania naszego miasta jako atrakcyjnego miejsca dla inwestorów i turystów”.
Na razie, zdaniem Tomasza Żmudzkiego, asystenta prezydenta Chełma, agencja znakomicie się sprawdziła. W październiku skutecznie rozpropagowała informację o uruchomieniu w mieście nowoczesnego monitoringu. – To oni zainteresowali tą sprawą ogólnopolskie stacje telewizyjne – twierdzi Żmudzki.
O listopadowych działaniach agencji na rzecz Chełma wiadomo niewiele. Matysik enigmatycznie mówi tylko o serii spotkań w redakcjach poważnych ogólnopolskich tygodników. Czy odniosą jakiś skutek, będzie wiadomo za kilka miesięcy. Wygląda więc na to, ze listopadowa praca, to wspomniany wyżej list elektroniczny informujący o wyjeździe prezydenta Krzysztofa Grabczuka do USA.
Na internetowej stronie agencji Cumulus znajduje się lista jej klientów. Chełma na niej nie ma, ale można odnaleźć Puławy. – Dwa lata temu ta agencja szkoliła nas na zlecenie i za pieniądze holenderskich partnerów finansujących wydanie Informatora Miejskiego – mówi Agata Majcher, p.o. kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miasta. – O stałej współpracy z jakąkolwiek agencją tego typu nie ma jednak absolutnie mowy.
Także Rudolf Somerlik, dyrektor gabinetu prezydenta Białej Podlaskiej, kategorycznie odżegnuje się od jakiejkolwiek współpracy z agencjami promocyjnymi. – Nie zatrudniamy takich firm – usłyszeliśmy także w biurze prasowym Urzędu Miasta Lublin.
Na promocję nie brakuje
Trzy spośród nich mają w zakresie swoich obowiązków sprawy związane z rejestracją działalności gospodarczej. Dodatkowo na bieżąco pracują w nim stażyści.
Wydział dysponował w tym roku budżetem w wysokości 300 tys. zł. Kwota ta nie uwzględnia pieniędzy pochodzących z programów unijnych.
Kontaktami z mediami zajmuje się Teresa Wolik-Dubaj, rzecznik prasowy prezydenta oraz Tomasz Żmudzki, asystent prezydenta miasta.